Logo image
Logo image

İngiliz ve Fransız Bulldog Irkları: Tarih ve Özellikler

3 dakika
Bulldoglar harika arkadaşlardır. Bu iki bulldog cinsi aynı kökene sahip olsalar da oldukça farklıdırlar.
İngiliz ve Fransız Bulldog Irkları: Tarih ve Özellikler
Son Güncelleme: 14 Mayıs, 2021

Bulldog ırkı köpekler, çevremizdeki en sevimli köpeklerdendir. İngiliz cinsi Bulldog köpeklerini düşündüğünüzde muhtemelen aklınıza ilk olarak sevimli kırışıklıkları gelir. Fransız cinsi Bulldog köpeklerse boy olarak daha küçük olsalar da aynı derecede çekicidirler.

Bulldoglar zor bir yetiştirilme sürecinden geçmişlerdir. Başlangıçta isimlerini de aldıkları boğalarla savaşmak için yetiştirilen bu ırkı, şimdilerde birçok aile sevecen ve rahat kişilikleri için seçer. Aşağıda iki popüler bulldog cinsi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İngiliz bulldog: avcıdan ulusal sembole

Bulldoglar ilk olarak 13. yüzyılda bir sürü vahşi bulldog ve kızgın bir boğanın dövüşmeye kışkırtıldığı vahşi bir spor olan boğa güreşi için yetiştirildiler. İzleyiciler, bu güreşim sonucu üzerine bahis oynarlardı.

Aslında, bulldogların ilk nesilleri oldukça güçlüydü ve acı eşikleri de bir o kadar yüksekti. Bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz bulldoglardan çok daha büyüktüler.

Spor yasaklandıktan sonra, gizli dövüşler devam etti ve daha da büyük köpekler istendi. Bulldoglar ve teriyerleri çiftleştirdiler, bu da bull terrier (boğa teriyeri) ile sonuçlandı.

Bulldoglar en sonunda en iyi boğa güreşçisi ünvanından sıyrıldı, ancak bu türün hayranları, bugün bildiğimiz sevimli dostlarımızı yaratmak için seçici çiftleştirme sürecini başlattı. Fikir, bulldogların acımasız özelliklerini yumuşatmaktı.

Bu seçici üreme o kadar başarılıydı ki, 1886’da İngiliz bulldog resmen bir cins olarak tanındı, farklı fiziksel özellikleri ve hoş kişiliği ile saygı gördü. Cins o kadar sevildi ki, sonunda Birleşik Krallık’ın ulusal sembolü ve Yale Üniversitesi’nin maskotu oldu.

ingiliz bulldog
Fransız bulldog: Parisli bir aristokrat

İngiliz bulldog gibi, Fransız bulldoglar da Molosser ırklarından gelmektedir. Ancak Fransız bulldogların tarihi zorluklarla geçmemiştir. Uzmanlar, Fransız bulldogların, 19. yüzyıl küçük Fransız mastiflerinin İngiliz bulldoglarla çiftleştirilerek üretildiklerine inanıyorlar.

Fransız bulldogları, ilk başlarda Parisli çalışan nüfus arasında popülerdi. Hızla yüksek sosyetenin ve sanatçıların da tercihi haline geldiler ve 1898’de resmen bir cins olarak kabul edildiler.

Benzerlikler ve farklılıklar

Bu iki bulldog ırkının benzer kökenleri olmasına rağmen, aralarında bazı farklılıklar vardır.

İngiliz bulldoglar

Bu cins kısa tüylü, ağır, kısa boylu ve güçlüdür. Kulakları küçüktür ve başlarının üzerinde yüksek durur, bu aslında ebatlarına oranla göre oldukça büyüktür.

İngiliz bulldogların kısa burunları vardır ve aslında brakisefalik köpeklerin yaygın bir örneğidir. Bu, hafif aktivitelerden sonra bile solunum problemlerine, horlamaya ve nefes nefese kalmaya neden olabilir. İngiliz bulldogların büyük, güçlü çeneleri vardır ve karakteristik bir şekilde alt dişleri üst dişlerine göre daha öndedir. Bu yüzden onları neredeyse her zaman alt dişleri ağızlarından çıkmış halde görürsünüz.

İngiliz bulldoglar, burunları ve kulaklarının üzerinde olan kırışıklıkları ile ünlüdürler. Kalın, kısa boyunları, gevşek derileri sarkıktır ve imza gerdanlarını oluşturur.

Vücutları, bu cinsin ortak bir özelliği olarak kuyruğuna doğru kıvrılır. Geniş göğüsleri, hafif kemerli sırtları ve sıkı mideleri vardır. Kuyruk kısadır, aşağıya bakar ve genellikle yuvarlak veya kıvrıktır.

İngiliz bulldoglar sanki parmak uçlarında yürüyormuş gibi kısa ve hızlı adımlarla yürürler. Tüyleri kısa, ince ve pürüzsüzdür ve tek renkli, çizgili, beyaz veya benekli olabilirler.

Some figure

Fransız bulldoglar

Fransız bulldoglar da İngiliz kuzenleri gibi, fakat çok daha küçük olmakla birlikte Molosser vücut yapısına sahiptirler. Genellikle13 kgdan daha ağır değildirler, İngiliz bulldoglar ise tipik olarak 20 kg’ı geçerler.

Bu köpekler minyon ama orantılı hayvanlardır. Tipik olarak kısa saçları, kıvrık ve büyük burunları ve sivri kulakları vardır. Fransız bulldoglarının kırışıklıkları olabilir, ancak İngiliz cinsi kadar görülebilir değildir.

Fransız bulldogların, kulaklarının arasında neredeyse düz olan geniş kafaları vardır. İngiliz bulldoglarının aksine dudakları dişlerini kaplar. Bu köpeklerin de kısa, güçlü bir boynu vardır, ancak gerdanları yoktur.

Omurga, sırtın ortasında hafifçe yükselir ve bu cinste yaygın olan “roach back” adı verilen bir özelliktir. Çizgili, beyaz lekeli veya sarı-kahverengi renkli kısa, pürüzsüz, parlak tüyleri vardır. Fransız bulldogları sosyal, aktif, mutlu ve eğlencelidirler, ancakfazla sahiplenici olabilirler.

phıtı

Gördüğünüz gibi, İngiliz bulldog ve Fransız bulldog ırklarının birkaç benzerliği ve farklılığı vardır. Farklı özelliklerine rağmen, her iki cins de harika birer arkadaştır!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Federación Cinológica Internacional
  • American Kennel Club

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.