Uyku ve Dinlenmek Köpeğiniz İçin Neden Bu Kadar Önemlidir?

Nasıl insanlar sağlıklı kalmak için her gün belirli bir saat boyunca uyumaya ihtiyaç duyuyorlarsa, evcil hayvanlarımız da uyumak ve uygun bir şekilde dinlenmek için bolca zamana ihtiyaç duyarlar.
Uyku ve Dinlenmek Köpeğiniz İçin Neden Bu Kadar Önemlidir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvanlarımızın iyi bir gece uykusu çektiklerini ve dinlenmiş olarak uyandıklarını görmeye alışığız. Sık sık onları biz uyandırırız, ki onları okşayabilelim ya da onlarla oynayabilelim. Ancak, evcil hayvanınızın ihtiyacı olan uyku ve dinlenmeyi aldığından emin misiniz?

Nasıl insanlar sağlıklı kalmak için her gün belirli bir sayıda saat boyunca uyumak zorunda ise, köpeklerimiz de uyumak ve uygun bir şekilde dinlenmek için bolca zamana ihtiyaç duyarlar.

Evcil hayvanınızın geceleri de uyuması gün içerisinde uyumasının sebebinin tamamen tembellik olduğunu göstermez. Gözleri kapalı geçen o ekstra saatlere gerçekten ihtiyaçları olabilir.

Çok Farklı Bir Uyku Döngüsü

Sahibinin kucağında uyuyan bir kedi.

Uykunun evcil hayvanlarınız için tam olarak ne kadar önemli olduğunu anlamaya, onların uyku döngülerinin bizimkilerden oldukça farklı olduğunu anlayarak başlayabilirsiniz. Diğer faktörlerin yanı sıra, ihtiyaç duydukları uyku miktarı yaşlarına da bağlı olacaktır.

Bol uyumak ve dinlenmek tüylü dostlarımız için pek çok fayda sağlar:

  • İyi bir ruh hali: bazı insanlar bunun aksini düşünse de hayvanların kendi karakterleri ve kişilikleri vardır. Uyku eksikliği duygularını değiştirir ve köpeğinizi huysuz ve hatta saldırgan hale dahi getirebilir.
  • Enerji: kötü bir gece uykusu, insanlar için olduğu kadar evcil hayvanlar için de yorucudur. Eğer evcil hayvanınız yeterince uyku almadıysa günlük egzersizlerini yapmak için o kadar fazla enerjisi olmayacaktır. Bu da, eğer evcil hayvanınız uzun vadede egzersiz yapmayı reddederse, kalp sorunlarına ve hatta obeziteye yol açabilir.
  • Huzur: bol uyku evcil hayvanınızın sakin hissetmesine yardımcı olacak ve anksiyete ve gerginlik hislerini azaltacaktır.
  • İyi sağlık: İnsanlarda olduğu gibi hayvanların organları da onlar uyurken çalışmaya devam eder. Yeterli uyku almak vücudun hayati bakım çalışmalarını yapmak için yeterli zamana sahip olmasını garantiler.

Evcil Hayvanınız İçin İdeal Uyku Alanı

  • Evcil hayvanınızın yatağını nereye koyduğunuz çok önemlidir. Eğer yatağı sizin yatak odanızdan çok uzaksa evcil hayvanınız neredeyse kesinlikle geceyi odanıza girmeye çalışarak geçirecektir. Bu onun stresli ve endişeli hale gelmesine neden olacak ve iyi bir gece uykusu almasını engelleyecektir.
  • Yatağın doğru boyutta olması gerekir, böylece evcil hayvanınız ayakta durabilir, dönebilir, yatabilir ve kendisini güvende hissetmesini sağlamak için bir top haline kıvrılabilir. Bazı stiller ve dokular denemeyi isteyebilirsiniz ve hangisini daha çok seveceğine evcil hayvanınızın karar vermesine izin verebilirsiniz.
  • Doğru aydınlatma: aydınlatmanın evcil hayvanınız üzerinde o kadar da fazla bir etkisi olduğunu düşünmeyebilirsiniz ancak bu onu etkiler. Ve, tıpkı insanlar gibi, her bir hayvanın kendi kişisel tercihi vardır. Evcil hayvanınızın neyi en çok sevdiğini çözmek için nerede uyumayı tercih ettiğine dikkat etmeniz gerekir. Aydınlık odalarda uyumayı mı tercih ediyor, yoksa yatağın altı ya da kanepenin arkası gibi daha karanlık alanları mı tercih ediyor?
  • Uyku döngülerisöylendiği gibi, uyuyan köpeklerin (ve kedilerin) yatmasına izin verin. Eğer evcil hayvanınız uykudaysa onu rahatsız etmeyin. Evcil hayvanınızın bütün gece ve günün çoğu boyunca uyumasının garip olduğunu düşünseniz bile, bu basitçe onun vücudunun ihtiyaç duyduğu şeydir.
  • Evcil hayvanınızı iyi bir sebep olmadıkça uyandırmayın.
  • Ortalama olarak, bir köpek günde 12 ila 16 saat arasında uyurken kediler 16 ila 20 saat arasında bir süre boyunca uyuyabilir. Tıpkı insanlarda da olduğu gibi, uykunun kalitesi de en az miktarı kadar önemlidir.

Uyku ve Dinlenmenin Vücut Üzerindeki Pozitif Etkileri

Uyumak üzere olan bir köpek.

Yeterince uyumak vücudun düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Eğer bir hayvan iyi uyumadıysa ve yeterince dinlenmeyi başaramadıysa çok fazla enerjisi ya da dışarıya çıkıp formda ve  sağlıklı kalabilmek için yapması gereken egzersizleri yapmak için gücü olmayacaktır.

Obezite, uyku eksikliğinin başka bir yaygın sonucudur. Genellikle eğer bir hayvan uzun bir süre boyunca yeterince egzersiz yapmazsa ortaya çıkar.

Bir köpeğin günlük rutini kabaca şu şekilde bölünmüş olmalıdır: zamanın %40’ı yemek yemek, yürümek ve kestirme yapmak gibi aktivitelere ayrılmıştır, %60’ı ise uyku için olmalıdır.

Ortalama olarak günde yaklaşık 14 saat uyumalıdırlar. Ancak, genellikle tek bir seferde 14 saat uyumazlar; onun yerine iki ya da üç saatten oluşan birkaç blok halinde uyurlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.