Tatilde Evcil Hayvanlarınıza Nasıl Bakmalısınız?

Tatilde Evcil Hayvanlarınıza Nasıl Bakmalısınız?

Son Güncelleme: 02 Mayıs, 2019

Aralık ayı birçok köpek ve kedi için zor bir dönem olabilir. Yeni programlar, kokular ve sesler ile anksiyete ya da korku baş gösterebilir. Aşağıda, tatil sezonunda evcil hayvanlarınız ile nasıl ilgilenmeniz gerektiğine dair birkaç ipucunu sizler ile paylaşıyoruz.

Evcil Hayvanlar ve Yılbaşı

Yılbaşı sezonu, yılın çok önemli bir zamanıdır ve birçok süsleme, ziyaret ve yeni kokular ile beraber gelir. Çam ağacı gibi birçok yeni obje bulunmasına ek olarak, evcil hayvanınızın size gelen yeni arkadaşlar ile iyi geçinmesi gerekir.

Hayvanların bu ani değişikliklere nasıl tepki verdiğini merak ediyor olabilirsiniz. Evcil hayvanınız bu yenilikleri görünce, koklayınca ya da duyunca biraz strese girebilir. Bu durumu aşmak için etkili bir yol, aile üyelerinin onlara daha çok ilgi göstermesi olabilir.

kedi ve hediyeler

Evdeki yeni bir manzara ve kokular ile beraber, evinizin dışından gelen trafik sesi de olacaktır. Tüm bunların hepsi bir kedinin ya da köpeğin başa çıkması adına zor bir durum olabilir. Bu nedenle, tatillere daha iyi uyum sağlaması adına kediniz ya da köpeğiniz ile daha kaliteli zaman geçirmeye bakın. Bu sayede, evcil hayvanınız fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak daha dengeli bir hale gelir.

Tatilde Evcil Hayvanlarınıza Nasıl Bakmalısınız?

Havai fişek sesleri, evcil hayvanda gerginlik ve agresiflik yaratabilir. Aynı şekilde tuvaletlerini tutamayacak bir noktaya kadar stres altına girebilirler. Gürültünün sıklıkla kutlamadan daha çok öfke ile ilgili olduğu evcil hayvanlar için görülmüş olan bir durumdur. 

kedi topla oynuyor

Bu nedenle evcil hayvanınız bir köşede ya da masa altında saklanabilir. Eğer çok gergin olurlarsa, gürültüden kaçmanın bir yoluna bakarlar. İşte bu gibi durumlar için tatillerde evcil hayvanlarınız ile uygulayabileceğiniz birkaç ipucu:

1. Künye

Evcil hayvanınızın yıl boyu, özellikle de korkup kaçabilecekleri tatil sezonlarında boyunlarında künye taşımaları gerekir. Eğer misafirleriniz evcil hayvanınız olduğunu bilir ve buna göre davranırsa, kaçması durumunda kendisini bulmak daha kolay bir hal alır.

Eğer evcil hayvanınız dışarıda olmaya alışkınsa, bahçede zincire bağlamak pek de yararlı bir fikir değildir. Kendini güvende ve korunmuş hissedeceği sessiz bir yerde olması daha iyi olur.

2. Evcil Hayvanınız ile Oynayın

Evinizde ya da dışarıda, evcil hayvanınızda biriken fazla enerjiyi almak için daha fazla zaman geçirin. Bu sayede daha çok dinlenmiş olurlar ve tatiller sırasında meydana gelen değişikliklere çok fazla tepki vermezler.

3. Saklanmasına İzin Verin

Evcil hayvanların stresli ya da korkmuş oldukları zaman saklandıklarını görmüşsünüzdür. Saklambaç oynamalarına kızmayı bırakın ve kendini rahat ve korunmuş hissettiği bir yerde bulunmasına müsaade edin. Aynı zamanda tehlikeli ve kırılabilir cisimleri geçici sığınağından uzaklaştırmaya da dikkat edin.

4. Müzik Çalın

Tatil zamanlarını evde tek başına geçirmek zorunda kalan evcil hayvanınız kendini daha rahat hissetmesi için ne yapmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Belki kısık seste klasik müzik çalmak yararlı olabilir.

Aynı şekilde evcil hayvanınızın yeteri kadar suyu ve maması olmasına da dikkat edin. En sevdiği oyuncakları, battaniyeleri ve yastıkları el altında tutmak da yardımcı olur.

5. Evdeki Çarelere Bakın

Evcil hayvanınızın rahatlaması için bazı doğal çareleri kullanmaya da odaklanabiliriz. Bach çicekleri ya da homeopatik uyuşturucular evcil hayvanınız için iyi bir seçenek olabilir. Yine de, pet shop dükkanında çalışan birinden ya da veterinerinizden yardım almak en iyisidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.