Köpeklerde Megaözefagus Belirtileri ve Tedavisi

Bu hastalık, özefagus yani yemek borusunu genişleterek köpeğinizin su veya yiyecekleri yutmasına engel olur.
Köpeklerde Megaözefagus Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 25 Şubat, 2019

Köpeklerde megaözefagus, ciddi bir hastalıktır. Genel olarak, köpekleri kedilerden daha fazla etkiler. Maalesef, doğru tedavi uygulanmadığı takdirde bu durum evcil hayvanınızın hayatını tehlikeye atabilecek bir dizi komplikasyona neden olabilir.

Köpeklerde megaözefagus nedir?

Bu hastalık, yemek borusunun genişlemesi ve şişmesi olarak tanımlanır. Megaözefagus, yemek borusunun yiyecekleri ve sıvıları yutmak için ihtiyaç duyduğu hareketliliği tamamen kaybetmesine neden olabilir.

Yemek borusunun genişlemesi, Danua, Alman Çobanları veya Labrador Retriever gibi büyük boy ırklarda daha yaygındır. Ayrıca bu doğuştan gelen bir hastalık olabilir. Yani hayvanın doğum anında gelişebilir. Bununla birlikte, megaözefagus ile doğmaya en yatkın cinsler, tel saçlı Fox Terrier ve Minyatür Schnauzer cinsleridir.

köpeklerde megaözefagus belirtileri


Köpeklerde Megaözefagus: Nedenleri ve Belirtileri

Köpeklerde megaözefagus hastalığının en sık görülen belirtisi, yemekten hemen sonra veya birkaç saat sonra yiyeceklerin hayvanın ağzına geri gelmesidir. Diğer belirtiler şunlardır:

 • Kusma
 • Öksürme
 • Burun salgısı
 • Yüksek sesle nefes alma
 • Kilo kaybı
 • İştahta anormal artış veya iştah kaybı
 • Ağız kokusu
 • Büyüme eksikliği

Megaözofagus hastalığının en ciddi sonuçlarından biri pnömoni yani aspirasyon zatürredir. Bu solunum yolu hastalığı yiyecek, tükürük, sıvı veya kusmuk doğrudan akciğerlere solunduğunda ortaya çıkar.

Köpeklerde megaözefagus doğuştan olabilir. Yani fetüs gelişirken gerçekleşebilir. Bununla birlikte, başka hastalıklarla bağlantılı ya da kalıtsal ikincil bir hastalık da olabilir.

Megaözefagusun ikincil nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Miyozit veya miyastenia gravis gibi nöromüsküler hastalıklar
 • Yemek borusunda tümör oluşumu
 • Köpeğin yemek borusunda yabancı bir cisim olması
 • Yemek borusu iltihabı
 • Parazit enfeksiyonları

Teşhis ve tedavi

Veteriner hayvanın klinik geçmişini öğrendikten sonra tam bir check-up yaptıracak ve köpek sahibinin verdiği bilgilere göre köpeğin kusmaya meyilli olup olmadığını belirleyecektir. Bu bilgiler sayesinde, veteriner diğer olası sindirim hastalıklarını belirleyebilir.

megaözefagus yüzünden kusan köpek

Köpeğin kusmuğundaki sindirilmemiş katı parçacıkların şekli, rengi ve varlığı da teşhisi belirlemek için önemli olacaktır. Ek olarak, veterinerin herhangi bir tıbbi sorunu tespit etmesini sağlayan diğer genel testler ise kan ve idrar testleridir.

Bir endoskopi yapılması, veterinere evcil hayvanınızın yemek borusundaki yabancı cisimleri temizlemesinde yardımcı olacaktır. Ayrıca bu sayede yemek borusunun ne kadar genişlediğini de değerlendirebilirler.

Tedavide uygulanan ana strateji ikincil megaözefagus vakalarında altta yatan hastalığı iyileştirmeye çalışmaktır. Bununla birlikte, bazı durumlarda köpeğin ameliyat edilmesi gerekebilir. Ne yazık ki, köpeğiniz yemek yiyemiyorsa, onu nazogastrik bir tüple beslemek zorunda kalacaksınız.

Veterineriniz rahatlatıcı bir önlem olarak köpeğinizi her dört saatte bir çevirmenizi önerebilir. Bu özellikle doğuştan gelen megaözefagus vakalarında yaygındır. Ayrıca uyumaları için yumuşak bir yatak hazırlayın ve köpeğinizi sıvı gıdalarla besleyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.