Köpeklerin Epilepsi Nöbetlerini Fark Edebilmeleri

Bazı köpekler ataklar başlamadan dahi etraflarındaki insanların epilepsi krizi geçireceklerini anlayabilirler.
Köpeklerin Epilepsi Nöbetlerini Fark Edebilmeleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Epilepsi krizini saptayan köpekler, etraflarındaki insanların epilesi nöbetlerini hissedebilirler. Hatta atak gelmeden önce dahi köpeklerin epilepsi nöbetlerini fark edebildikleri görülmüştür.

Epilepsi Krizinin Belirtileri ve Epilepsi Krizini Saptayan Köpekler

Belirli sinyaller kullanarak özel olarak eğitilen köpekler, kriz geçiren sahiplerinin atak anlarını fark edip havaleyi önlemek için gerekli adımları atabilir ve zamanında olaya dikkat çekmeyi başarırlar.

Peki bu epilepsi krizini saptayan köpekler atak gelmeden önce dahi bunu nasıl başarabiliyorlar? Uzmanların belirttiğine göre koku, ses tonunda değişim ve alışılmadık davranışlar gibi farkına varabildikleri dış sinyaller mevcut.

Köpeklerin epilepsi krizini fark etmesi

Köpekler yalnızca sahiplerinde bir şeylerin ters gittiğini anlamakla kalmazlar. Aynı zamanda nöbet sonrası sahiplerinin toparlanmasına da yardımcı olurlar. Köpeklerin sahiplerinin özel ihtiyaçlarına göre eğitilebileceklerini unutmayın.

Epilepsi Hastalarının ve Epilepsi Saptayan Köpeklerin Birlikte Yaşaması

Görebileceğiniz üzere, köpekler bir epilepsi hastasının hayatında oldukça önemli bir rol oynayabilir. Fakat köpek sahibi olunca yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerektirdiğini de belirtmek durumundayız. Köpeğinize günlük yaşamınızda bir yer vermelisiniz.

Birlikte yaşamak köpeğinizle ilgilenmeniz gerekeceği anlamına gelir. Onu yürüyüşe çıkarmalı, eğitmeli, temizlemeli ve her zaman mümkün olduğunca sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Onu düzenli olarak veterinere götürmeli ve düzgün beslenmesini sağlamalısınız. Tüm bunların bütçenize de bir etkisi olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Köpekler yaklaşık 10-12 sene yaşarlar ve tüm bu sorumlulukları bu süre boyunca yerine getirmelisiniz.

Epilepsi Krizlerini Önlemek İçin Köpekleri Eğitmek

Epilepsi krizlerinin önlenmesine yardımcı olan iki tür köpek bulunuyor. İlki, sahiplerini yaklaşmakta olan krize karşı uyarabilmek adına doğuştan yetileri olan “önleyici köpekler”. Öte yandan bir de, atak anında nasıl tepki vereceğini bilen “müdahale köpekleri” bulunuyor.

Müdahale köpekleri atak sonrası oldukça önem taşıyan bir ya da birden fazla yetiye sahip olmaları doğrultusunda eğitiliyorlar. Örneğin; alarm butonuna basabilir, sahiplerini uyandırabilir, onlara telefon getirebilir ve bunun gibi beceriler kazanabilirler.

Bu tür köpekler fiziksel engelleri olan insanlara yardımcı olan köpeklere benzerler. Fakat onlardan farkları, epilepsi krizlerine yatkın olan kişilerin özel ihtiyaçlarına daha fazla uyum sağlamış olmalarıdır.

Eğitimli Köpeklerin Davranışları

Kafası okşandığı için ağzını açıp dilini çıkaran köpek

Eğer köpek iyi eğitildiyse ve sahibiyle çok fazla zaman geçirmişse, sahibi de atak öncesi köpeğin davranışlarında bir değişiklik olup olmadığını anlayabilir. Sahibin bu sinyal ve davranışları aklında tutması yararına olacaktır. Bu sayede, atağın geldiğini kendi de anlayabilir.

Diğer bir teknik de iki atak arasında geçen zamanı ölçmektir. Böylelikle sahip kendini mümkün olan en iyi şekilde duruma hazırlar ve düşüp yaralanmaktan kendini koruyabilir.

Köpeklerin Epilepsi Krizlerini Fark Edebilmelerine Dair Bilimsel Testler

Çeşitli araştırmalarda uzmanlar bazı köpeklerin nöbetleri 45 dakika öncesine kadar fark edebildiğini keşfettiler. Köpekler inleyerek ya da havlayarak sahiplerini uyarıp ortaya çıkabilecek riskleri azaltabilirler. Bu aksiyonlar köpek sahipleri için son derece faydalıdır.

Sahip ya da epilepsi krizleri yaşayan kişi böylelikle atak geçirip geçirmeyeceğini anlayacaktır. Bu durumlarda epilepsi hastası olan kişi oturabilir ya da merdivenlerden uzak güvenli bir yere geçebilir. Bu sayede düşüp kendini incitmekten kaçınmış olur.

Köpekler sahiplerinin yanında yalnızca uyarı amaçlı bulunmuyorlar. Atak geldiğinde sahiplerinin yanında hatta üstünde oluyorlar. Böylelikle kriz geçiren kişi daha sakin kalabiliyor ve vücudu daha az sarsılıyor. Ayrıca yine düşmelere ya da yaralanmalara karşı önlem alınmış oluyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.