Köpeklerde Göbek Fıtığı: Bilmeniz Gereken Her Şey

Bir köpeğin karnındaki bu şişlik doğumdan sonra ortaya çıkabilir. Normalde, bir yavru köpek altı aylık olduğunda bu şişlik kendi kendine kaybolacaktır. Bu süreden sonra şişlik hala oradaysa, köpeğinizin ameliyat olmasını sağlayarak bu şişliğin çözümünü bulabilirsiniz.
Köpeklerde Göbek Fıtığı: Bilmeniz Gereken Her Şey
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok evcil hayvan sahibi, köpeğinin karnında bir yumru gördüğünde korkar. Ancak bu, köpeklerde göbek fıtığı olduğuna dair en belirgin işarettir. Köpeklerde göbek fıtığının belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun.

Fıtık Nedir?

Bir organ ya da – bir kısmı – aslında içeri doğru durması gereken bir çıkıntı oluşturduğunda fıtık oluşur. Bir organ bir kasın ya da dokunun zayıf bir noktasını iteklemiş olur.

Bir fıtığın görünümü genellikle gözle görülür ve yumuşak olan düzgün yumrulardır. Eğer bu yumruyu parmaklarınızla içeri doğru itebiliyorsanız, bu azaltılabilir fıtık olarak bilinir. Eğer yumru, içeri geri girmiyorsa, bu inkarsere bir fıtıktır.

Oksijen kesilirse ve kan yumruya ulaşamazsa, bu strangüle bir fıtık oluşturur. Bu gibi durumlarda hastalığın seyri genellikle daha karmaşıktır ve ameliyat gerekebilir.

Vücudun herhangi bir bölgesinde fıtık gelişebilir. İsimleri bulundukları yere göre değişir. Örneğin göbek fıtığı göbek kısmında görülür. Ayrıca, hayvanın vücuduna göre farklı boyutlarda ve değişikliklerde olabilir. Köpeğinizin fıtığı olduğunda, özel dikkat ve uygun tedavi gerekecektir.

köpeğin karnında şişlik

Köpeklerde Fıtığın Nedenleri

Genel olarak, köpeklerde fıtık doğumdan itibaren konjentinal bozukluklar nedeniyle gelişir. Bu gibi durumlarda, doğuştan fıtık olarak kabul edilir. Fıtık ayrıca edinilmiş fıtıklar denilen yaralanmalardan da kaynaklanabilir.

Köpeklerde Göbek Fıtığı Nasıl Meydana Gelir?

Köpeklerde göbek fıtığı neredeyse her zaman doğuştandır. Hamilelik sırasında, yavru köpekler tüm besin maddelerini anneleriyle vücutlarını birleştiren göbek kordonundan alır. Doğum sırasında dişi köpek bu kordonu yavru doğduktan sonra dişleriyle kesmelidir.

Çoğu durumda, göbek kordonunun küçük bir parçası geride kalır. Normalde, yaklaşık bir hafta sonra bu kordonun kuruması ve düşmesi gerekir. Daha sonra, köpeğin karnında göbeğin ucunun bulunduğu yerde kalan delik, bir hafta sonra kapanmalıdır.

Delik tamamen kapanmadığında göbek fıtığına dönüşebilir. Köpeğin karnındaki iç organlar, dokular ya da yağlar zayıflamış bölgeyi ileri doğru iterek göbek fıtığının en gözle görülür belirtisi olan yumuşak bir yumru yaratabilir.

Nadir durumlarda, zayıflamış bölgeye travma ya da kaza sonucu yaralanmalar da neden olabilir. Köpek güçlü bir etkiye ya da başka bir köpeğin onu ısırmasına maruz kaldığı zaman, karın duvarını “kırabilir” ve fıtık, köpeğin vücudunun dışına madde salgılar.

Köpeğinizin Karnında Bir Yumru Görürseniz Ne Yapmalısınız?

Göbek fıtığı nedeniyle oluşan yumrular farklı boyutlarda meydana gelir ve her köpeğe göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle, eğer bir yumru fark ederseniz, köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekir. Ayrıca, bir veterinerle konuşmadan önce fıtığı tedavi etmeyi denemek ya da herhangi bir doğal yöntem kullanmamak en iyisidir.

ters yatan köpek

Köpeklerde Göbek Fıtığının Tedavisi

Köpeğin yaşına, sağlığına ve fıtığın özelliklerine bağlı olarak, bir profesyonel sizin için uygun bir tedavi planı yapabilir. Küçük fıtığı olan bir köpek yavrusu söz konusu olduğunda, bir veteriner genellikle köpek yavrusu altı aylık olana kadar beklemeyi seçecektir.

Çünkü yavru köpeklerin bedenleri, sorunu herhangi bir müdahale olmadan da düzeltebilir. Köpek altı aydan daha yaşlıysa, tedavi fıtığa bağlı olarak değişecektir.

Çoğu zaman fıtık çok tehlikeli değildir ve herhangi bir sağlık riski oluşturmaz. Bu durumlarda, veteriner tarafından yapılacak düzenli takiplere ek olarak, köpeğiniz bir estetik ameliyat geçirebilir.

Eğer bir fıtık çok büyükse, strangüle bir fıtık ise ve köpeğiniz için sağlık riski oluşturuyorsa, cerrahi müdahale genellikle kaçınılmazdır. Eğer bu durumdan köpeğin herhangi bir iç organı etkileniyorsa, prosedür daha karmaşık ve riskli olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.