Köpeklerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavileri

Köpeklerde epilepsi sık sık tekrarlayan ataklara ya da sarsıntılara sebep olur.
Köpeklerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavileri

Son Güncelleme: 26 Mart, 2019

Hayvan sahipleri için en stresli sağlık problemlerinden bir tanesi epilepsidir çünkü genelde kriz sırasında nasıl davranacaklarını bilmezler. Bu makalede, köpeklerde epilepsi belirtileri ve tedavisine dair bilmeniz gerekenleri paylaşacağız.

Köpeklerde epilepsi nedir?

Köpeğinizin beyninde anormal bir elektriksel aktivite gerçekleştiği zaman, nöronlar değişerek genel veya bölgesel spazmlara neden olur. Ve bu durum her an gerçekleşebilir; köpeğiniz uyurken, uzanıyorken ya da dinleniyorken.

Köpeklerde epilepsinin, beyin tümörlerinden doğuştan gelen hastalığa, genetikten genel enfeksiyonlara ve hatta çimdeki böcek ilacına kadar birçok farklı sebebi olabilir. Bazı durumlarda sodyum ve potasyum elektrolitlerin artmasıyla meydana gelen kandaki değişiklikler de epilepsiye sebep olabilir. Bütün bu durumlar, nöronların daha da uyarılmasına yol açar.

veterinerde uzanan siyah köpek

Köpeklerde epilepsi belirtileri: Adım adım

Epilepsi atakları ansızın gerçekleşebilir. Her ne kadar çoğu hayvan sahibi daha uzun sürdüğünü düşünse de, aslında ataklar en fazla bir buçuk dakika kadar sürmektedir. Atak sonrasında köpeğiniz saatlerdir egzersiz yapıyormuş gibi yorulacaktır.

Krizlerin şiddeti, beynin etkilenen bölgesine göre değişir. Bir köpek bölgesel ya da genel spazmlar geçirebilir. Köpeklerde epilepsi belirtileri başlıca şunlardır:

1. Başlangıç aşaması

Ön belirtiler olarak da bilinir. Köpeğinizin davranışlarında gerginlik, huzursuzluk ve normal olmayan değişiklikler görülebilir. Sürekli ilginizi çekmeye çalışabilir, sebepsiz yere avlayabilir, idrarını kaçırabilir ya da şaşkınlığa uğrayabilir. Zaman geçtikçe, bu belirtileri tanıyabilir ve dakikalar içerisinde köpeğinizin epilepsi nöbeti geçireceğini anlayabilirsiniz. Hazırlıklı olabilir ve çevredeki hayvanınızı yaralayabilecek her türlü eşyayı kaldırabilirsiniz.

2. Spazm aşaması

Iktus diye bilinen bu an, nöbetin başlangıç anıdır. Köpeğiniz şiddetle hareket edip yere kıvrılacaktır. Bu, kol ve bacakların istemsiz hareket ettiği ve ulumanın, sızlanmanın, kas kasılmalarının başladığı aşamadır. Gözlerinin beyazı görülebilir ve bağırsak hareketlerini ya da idrarını kontrol edemeyebilirler.

Bu, durumun en kötü olduğu kritik bir aşamadır. Köpeğinizin bilincinin bu aşamada kapalı olduğunu ve çevredeki eşyalara çarpabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Nöbet sırasında üzerine “düşebileceği” bir battaniye ya da kilim serebilir ve ona sessiz bir ortam hazırlayabilirsiniz. Her şeyin ötesinde, sizin sakin kalabilmeniz de önemlidir.

3. Son aşama

Nöbet bittikten sonra, köpeğiniz bir süre hareketsiz kalabilir ya da yavaş şekilde aynı hareketleri tekrarlayabilir ( sanki rüya görüyor gibi). Sonrasında şaşkın, rahatsız, kafası karışık hissedebilir ve komutlarınıza cevap veremeyebilir.

Yerden kalkmaya çalışabilir ancak kolay bir şekilde tökezleyip düşebilir. Bu aşama sırasında, köpeğinizi rahatlatmak, su vermek ve uyumaları için köpeğinizi yumuşak bir yere yatırmanız gerekir. Odanın ılık ve iyi havalandırılmış olmasına dikkat edin.

yere yığılmış köpek

Bir tedavisi var mı?

Köpeklerde epilepsi kroniktir ve yaşamları boyunca devam eder. Bir tedavisi yoktur. Kalıtsal olduğu ve beyni etkilediği için ele gelen çok az tıbbi ve bilimsel ilerleme mevcuttur. Ancak, en azından köpeğinizin gelecekteki nöbetlerini önlemek ya da azaltmak için stres seviyesini düşürmeye çalışabilirsiniz. Nasıl mı? Profesyonellerden yardım almak kaydıyla; homopati, reiki ve hatta akupunktur gibi alternatif tıpları deneyebilirsiniz.

Epilepsi nöbeti ile karşılaştığınızda yapmanız gereken en önemli şey, sakin kalmak ve köpeğinizin çevresini güvenli hale getirmektir. Bu sayede epilepsi nöbeti sırasında ve sonrasında, köpeğinizin kendisini yaralamasını önlemiş olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Goiz-Márquez, G., Chacón, S. C., Ortiz, H. S., & López, H. S. (2008). Epilepsia en perros. Veterinaria Mexico.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.