Köpeklerde Baş Dönmesi Sebepleri

Köpeğinizde baş dönmesinin sebeplerini merak ediyorsanız bu yazımıza bir göz atmanızı öneririz.
Köpeklerde Baş Dönmesi Sebepleri

Son Güncelleme: 26 Mart, 2020

Genelde köpeklerinde baş dönmesi belirtisi fark eden çoğu köpek sahibi, önemli bir hastalığın belirtisi olabileceği için bu durumdan endişelenmektedir. Baş dönmesinin birçok sebebi olabilir, bu yüzden veterinerde teşhis konulmalı ve tedavi edilmelidir.

Köpeğinizde baş dönmesi görülme sebebi kulak iltihabı olabilir

Köpeğinizin orta ya da iç kulağında veya beyinciğinde rahatsızlık meydana geldiğinde baş dönmesi yaratabilir. İç ve orta kulakta yer alan sıvı, beyin içerisindeki dengeyi ve yer yön duygusunu korumayı sağlar. Vücudun bu bölgeleri enfeksiyon, hastalık ya da diğer koşullardan ötürü etkilendiğinde, köpeğinizin beyni vücuduna dengede bir sorun yaşandığını iletir, bu da köpeğinizin başını döndürebilir.

tedavi olan köpek

İnsanlarda olduğu gibi, bazı köpekler de hipoglisemiye yatkındır. Bu tür durumlar köpekte baş dönmesi yapabilir. Köpeğe özel bir diyet uygulayarak ya da besin takviyesi yaparak tedavi edilebilir. Bu sayede gelecekte yaşanacak vakalar da önlenmiş olu.

Köpeklerde baş dönmesinin bazı sebepleri

Böcek ısırıkları gibi bazı ısırıklar da köpeklerde baş dönmesine neden olabilir. Bazen bir köpek böcek sokmasından sonra baş dönmesi yaşayabilir. İç ve orta kulaktaki değişikliğin nedenlerinden bir tanesi de bu olabilir.

Köpeklerin kulağındaki çoğu enfeksiyon antibiyotik ile tedavi edilebilir. Enfeksiyon şiddetli ya da kronik olduğunda, köpeğinizin baş dönmesini önlemek için orta ya da iç kulaktaki basıncı azaltmak için bir ameliyat gerçekleştirilebilir.

Kalp hastalıkları da bitkinliğe neden olduğu için baş dönmesine neden olabilir. İleri safhada kanser olan hayvanlar da, özellikle tümör beyin ve kulak bölgesini etkilediği zaman baş dönmesi yaşayabilir.

Köpeğinizde baş dönmesi görüldüğünde ne yapmalısınız?

Baş dönmesi durumlarında köpekler yürümede ya da başlarını dik tutmada sıkıntı yaşarlar. Hayvanın hareket etmemesi önemlidir. Başlarını yere koyarak uzanmaları ya da kalçaları hafif kalkık bir şekilde oturmaları önerilir. Titremeseler bile, üşütmemeleri için üstünü örtebilirsiniz.

Baş dönmesi sonrasında köpeğinize bir şey yedirip içirmeyin ya da tepki almak için onu sarsmayın. Yapılacak en iyi şey, iyi görünse bile baş dönmesinin sebebini öğrenmek için köpeğinizi veterinere götürmektir.

İpuçları

Bazı köpekler arabaya binmekten hoşlanmaz ve sahiplerini zor duruma sokarlar. Seyahatin başında hayvan kusmaya başlayabilir. Bunun için bazı çözümler vardır. İlk olarak aracınızı köpeğinize alıştırın. Motoru çalıştırmadan önce köpeğinizin arabaya alışmasını sağlayın.

köpekle seyahat etmek

Başka bir öneri ise, köpeğinizi tekrar tekrar arabaya bindirip indirmektir. Eninde sonunda köpeğiniz sakinleşecek ve hiçbir şey olmadığını fark edecektir. Diğer bir önemli konu ise yemektir. Arabaya binmeden son beş saat içerisinde köpeğinize bir şey vermeyin. Su alımını da azaltın. Kusma ihtimallerini azaltmak için seyahat öncesinde boş bir mide ile yola çıkın.

Piyasada baş dönmesinden muzdarip köpekler için birçok ilaç bulunmaktadır. Belirtileri önemli ölçüde azaltmakta ve yan etkileri de bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra doğal ürünler de vardır.

Evcil hayvanınız yolculuktan önce sakin olmalıdır. Dikkatini dağıtmaya çalışmamalısınız. Oyun oynamaya ya da başka bir şey yapmaya çalışmak onu endişelendirebilir ve baş dönmesi yapabilir.

Ayrıca arabayı sürerken çok fazla fren ya da hız yapmamanız da önemlidir. Köpeğinizin oksijen sıkıntısı çekmemesi için arabanın klimasını açabilir ve arabanın içerisinde sürekli hava sirkülasyonu olmasını sağlayabilirsiniz. Hem bu sayede araba içerisinde koku da oluşmayacaktır. Bunun yanı sıra tuvaletini yapabilmesi, su içmesi ve kaslarını esnetmesi için sık sık mola vermelisiniz.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğiniz Öğürmeye Başladığında Ne Yapmalısınız?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğiniz Öğürmeye Başladığında Ne Yapmalısınız?

Bu makalede, öğürmeyi diğer hastalık belirtilerinden nasıl ayırabileceğinizi, köpeklerin neden öğürdüğünü öğrenebilirsiniz.