Köpeklerde Akut Batın Nedir?

Köpeklerde akut batın sıklıkla çok ağrıya neden olur ve genellikle köpek peritoniti gibi hastalıklar ile ilişkilidir.
Köpeklerde Akut Batın Nedir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Etkili ve acil tedavi uygulamak için erken bir aşamada teşhis koymak gerçekten önemlidir. Bu nedenle, köpeklerde akut batın, belirtileri ve nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okuyun.

Köpeklerde akut batın: Nedir ve nasıl gelişir?

Akut batın genellikle bir patolojiden ziyade daha karmaşık bir semptom olarak kabul edilir. Akut ağrı, ishal, karın ağrısı, kusma, yetersiz beslenme, halsizlik, depresyon vb. gibi bir dizi semptomdan oluşur.

Gördüğünüz gibi köpeklerde akut batın hemen hemen her zaman karın boşluğu ile ilgili akut patolojilerle ilişkilidir. Bunlar arasında, her yaştaki köpekleri en sık etkileyen köpek peritonitidir.

akut batın teşhisi

Bununla birlikte, bazen akut batın, karın organlarını bozan belirli kronik patolojilerden kaynaklanmaktadır.

Köpek peritoniti nedir?

Peritonit, karın boşluğu dokularına (veya periton) saldıran akut ve ani bir enflamasyondur. Sonuç olarak, vücut peritoneal bölgede çok fazla miktarda sıvı biriktirir ve bu da kayda değer bir şişmeye neden olur.

Bu yoğun su tutulumu aynı zamanda ciddi dehidrasyona ve elektrolit dengesizliğine yol açar. Bu nedenle belirtilere dikkat etmeniz ve evcil hayvanınızdaki herhangi bir komplikasyonu fark eder etmez derhal köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekir.

Normal olarak, köpek peritoniti vücutta çok hızlı ilerler, ki birçok köpek veteriner kliniğine şokta ya da komaya girmiş şekilde ulaşır. Bu gibi durumlarda, değerlendirmeye devam etmeden önce, veteriner hekimin hemen anti-şok tedavisine başlaması çok muhtemeldir.

Köpeklerde akut batın belirtileri

Köpeklerde akut batının ilk gözle görülür belirtileri normalde çok belirgin değildir, ancak tanınabilir. İlk başta, köpek sürekli yorgundur, nefes nefesedir ve iştahsızdır. Daha sonra, genellikle karın ağrıları nedeniyle titreme yaşarlar ve ağlarlar veya sürekli inlerler.

Köpek peritoniti ilerledikçe aşağıdaki belirtiler görülür:

 • Bitkinlik.
 • Duruştaki ve köpeğin yatma şeklindeki değişiklikler:  Köpeklerin ağrının daha az rahatsız ettiği bir konum bulmaya çalışması yaygındır.
 • Karın şişliği ve / veya sertliği
 • Akut ağrı: Birçok köpek, karınlarına basit bir dokunuş veya okşanma ile acı içinde ağlar.
 • İshal: Normalde siyah (melaena).

Enflamasyon bağırsakları ve mideyi olumsuz yönde etkilediğinde, sıklıkla kusmaya neden olur. Ayrıca, birçok köpeğin ateşi de çıkar.

Çoğu patolojik durumda olduğu gibi, hastalık ilerlerken köpek peritonitinin belirtileri daha da kötüleşir. Birçok durumda, köpek veteriner hekime zaten şoka girmiş bir biçimde gelir.

Bu nedenle, etkili tedaviye izin vermek ve ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için erken tanının önemini vurgulamalıyız. Sonuç olarak, yukarıda açıklanan belirtilerden herhangi birini gözlemlediğinizde derhal veterinerinize başvurmanız gerekir.

Köpeklerde akut batın nedenleri

Köpeklerde akut batın tanılarının çoğu, endojen ve bulaşıcı nedenlerle ilgilidir, örneğin:

 • Mideyi ve / veya bağırsakları etkileyen virüsler.
 • ‘Mide gribi’ (veya viral gastroenterit).
 • Köpek peritoniti.
 • Bağırsak veya mide endoparazitleri.
 • Üriner enfeksiyonlar (genellikle bakteriyel).
 • Midede veya bağırsakta delik.
 • Dalak, karaciğer, pankreas veya bağırsakta apseler.

Köpeklerde enfeksiyöz olmayan akut batın nedenleri

Birçok köpek, örneğin enfeksiyöz olmayan veya eksojen faktörlerden dolayı akut batına sahip olabilir:

 • Zehirlenme.
 • Bazı tümör tipleri.
 • Hastalıklar veya doğum deformiteler.
 • Karın bölgesindeki travma.
 • Karın fıtığı.
 • Gastrik dilatasyon.
 • Böbrek taşı veya safra taşı.
veteriner kontrolünde köpek

Tedavisi

Tedavi bir köpekteki akut batın nedenini teşhis ettikten sonra veteriner tarafından belirlenmelidir. İlaçlar ve prosedürler, bu semptomlara yol açan hastalıklarla savaşmaya veya durumu yönetmeye odaklanacak.

Genellikle, dehidratasyon ve yetersiz beslenmeyle mücadele için intravenöz tedaviler uygulanır. Köpeğin yaşadığı yoğun ağrıyı gidermek için analjezikler de uygulanabilir.

Bu hastalıkla ilişkili patolojiler hızlı bir şekilde ilerleme eğiliminde olduğundan, çok sayıda vakada cerrahi müdahale gerekli hale gelir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.