Köpekler için Kimyasal Kastrasyon: Nedir?

Tıbbi bir durum nedeniyle ameliyat edilemeyen köpekler için kimyasal kastrasyon bir seçenek olabilir.
Köpekler için Kimyasal Kastrasyon: Nedir?
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Cerrahi kısırlaştırma, köpeklerin üremesini kontrol altında tutmanın ve diğer hastalıkları önlemenin en güvenli ve en etkili yoludur. Bununla birlikte, kimyasal kastrasyon, başıboş köpeklerin aşırı popülasyonundan kaçınmanın daha popüler bir yolu haline geliyor.

Köpek nüfusunun tahminen %75’i serbestçe dolaşıyor ve herhangi bir kontrol olmaksızın ürüyor. Bu, hastalıkların yayılması, insanlara karşı saldırılar ve trafik kazalarına neden olmak gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Kimyasal kastrasyon yöntemleri arasında hormonal ilaçlar, immünokontraseptifler ve inorganik sterilize edici kimyasallar bulunur. Hepsinin amacı aynı: Hayvanların üremesini engellemek. Cerrahi kastrasyona izin vermeyen bazı ülkeler vardır, bu nedenle kimyasal kastrasyon iyi bir alternatiftir.

Köpekler için hormonal kimyasal kastrasyon yöntemleri

Hayvanlarda doğurganlığın hormonal düzenlemesi, beyinde sentezlenen gonadotropin salgılayan hormon (GnRH) adlı bir hormonla başlar. Adından da anlaşılacağı gibi GnRH, gonadotropinlerin salınımını ve aynı zamanda folikül uyarıcı hormonları (FSH) ve luteinize edici hormonları (LH) kontrol eder. Bunlar seks hormonlarının üretimini ve nihayetinde spermatogenezi, yumurtlamayı ve cinsel davranışı düzenler.

Köpekler için hormonal kimyasal hadım etme yöntemleri, GnRH reseptörlerini bloke eden ve böylece sperm üretimini durduran ajanların kullanımına odaklanır.

Tedavi genellikle deri altına bir implanttır. Gonadotropin salgılayan hormonun (GnRH) etkisini engelleyen bir ajan salgılar.

İmmünokontraseptif yöntem

Bu cerrahi olmayan kastrasyon tedavisi, bir doğum kontrol aşısıdır. Bazı antikorlar üremede önemli bir rol oynar. Bu nedenle, bu antikorları serbest bırakmak için antijenler kullanılırsa, kanda yeterli antikor olduğu sürece bir köpeği kısır hale getirebiliriz.

aşı olan yorkie

İnorganik sterilize edici kimyasal yöntemler

Erkekleri kısırlaştırmak için her kimyasal yöntem üç kriteri karşılamalıdır. İlk olarak, tedavi edilen hayvanların tamamında veya yüksek bir yüzdesinde etkili olmalıdır. İkincisi, yan etkileri olamaz ve güvenli olması gerekir. Son olarak, bir uygulamadan sonra kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir etkiye sahip olması gerekir.

Arginin ile nötralize edilmiş çinko glukonat

Bu kimyasal, erkek köpeklerin kimyasal kastrasyonu için kullanılır. Testisin ortasına intravasküler enjeksiyon yoluyla uygulanır.

Bu ilaç, seminifer tübüller, rete testis ve epididimde kalıcı ve geri dönüşü olmayan fibrozla sonuçlanır. Bu nedenle köpek kısırlaştırılır. Bununla birlikte, hormonlar bozulmadan kalır. Görsel olarak, bir süre sonra testisler küçülür ve şekil veya doku değişir.

Kalsiyum klorür

En yaygın kullanılan kimyasal bileşiklerden biri kalsiyum klorürdür. Bir önceki gibi, doğrudan testis içine enjekte edilir. Bu, seminifer tübüllerde fibroz, nekroz ve dejenerasyona neden olur, böylece sperm üretilemez.

Çok ucuz, ağrısız bir yöntemdir, bu nedenle birçok ülkede bulunmayan daha pahalı ilaçlara bir alternatif olabilir.

Hipertonik sodyum klorür

Hipertonik sodyum klorür, ekonomik ve uygulaması kolay bir alternatif olabilir. İntravasküler bir enjeksiyon yoluyla testis seminifer tübüllerinde dejeneratif değişikliklere neden olur.

Bazı araştırmalar bu yöntemin genç köpekler için daha iyi olduğunu göstermektedir. Ancak yetişkin köpeklerde işe yaramayacaktır.

Köpekler için kimyasal kastrasyon avantajları ve dezavantajları

köpeklerde kimyasal kastrasyon sonuçları

Bazı açılardan köpekler için kimyasal kastrasyon, ameliyata harika bir alternatif olabilir. Buna rağmen olumsuz bir yanı da vardır. Köpeğiniz için size en iyi seçenekleri sunabilecek olan veteriner hekiminizle konuşmak her zaman en iyisidir.

Köpeklerde ameliyatsız kısırlaştırmanın avantajları

 • Daha ucuz ve daha basit bir prosedür
 • Ameliyat konusunda endişelenen sahipler için iyi bir seçenektir
 • Hayvanlara yardım eden hayvan koruma kuruluşları çok daha fazlasını kısırlaştırabilir
 • Ameliyat söz konusu olmadığı için ağrıyı, stresi, kanama olasılığını, fıtıkları, enfeksiyonları ve diğer cerrahi sonuçları azaltır.
 • Kısırlaştırma tesislerinin bulunmadığı gelişmekte olan ülkelerde bu iyi bir alternatiftir.

Köpekler için kimyasal kastrasyon avantajları ve dezavantajları

 • Skrotum ağrısı, şişme, kızarıklık ve tahriş gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.
 • Uyuşukluk veya ishal gibi diğer semptomlar olabilir
 • Seks hormonları hala üretilmektedir, bu nedenle erkeğin cinsel davranışı ortadan kalkmaz. Bu hormonların neden olduğu prostat büyümesi veya testis kanseri gibi bazı hastalıklar ortaya çıkabilir.

Köpekler için kimyasal kastrasyon, evcil hayvanınızın refahına katkıda bulunabilir. Avantajları ve prosedürü tamamladıktan sonra evcil hayvanınıza ne tür bir bakım sağlamanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için veterinerinize danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Moreno, S., & Isabel, A. (2001). Castracion quimica en perros con gosipol.
 • Puga Jaramillo, E. P. (2016). Determinación y comparación evolutiva de los efectos adversos de castración quirúrgica con relación a castración química (gluconato de zinc), por vía intraepididimal como método opcional de esterilización en caninos (machos) para la aplicación en el control de fauna urbana en el Distrito Metropolitano de Quito (Bachelor’s thesis, Quito: UCE).
 • Seid, A. M., & Terefe, D. A. (2019). Non-surgical castration methods to control stray dog population, a review. Online J. Anim. Feed Res, 9(6), 233-240.
 • Tataje Arancibia, T. B. (2014). Evaluación en campo de la castración química en perros usando gluconato de zinc.
 • Vargas, J. G., & Saavedra, M. P. (2015). Niveles de fosfatasa alcalina en semen de canino, castrados mediante epididectomía química. Investigación Valdizana, 9(2), 20-27.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.