Köpek Bezleri Neden ve Nasıl Kullanılır?

Köpek bezleri; yavru köpekler, kızışma dönemindeki dişiler, belden aşağısı felçli ve idrar kaçırma sorunu olan yaşlı köpekler için oldukça kullanışlıdır.
Köpek Bezleri Neden ve Nasıl Kullanılır?

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2019

Herhangi bir nedenden ötürü köpeğinizin hayatında köpek bezi kullanması gereken bir dönem olabilir. Böylesi bir dönem yaşıyorsanız endişelenmeyin. Köpeğinizin iyiliği için elinizden geleni yapmalısınız; köpek bezleri bazen tek çözümünüz olabilir.

Köpek bezleri hangi durumlarda kullanılır?

çişini yapan köpek

Köpek bezi kullanımının birkaç nedeni vardır. Aşağıda en yaygın nedenlerini listeledik:

 • İdrar yolu enfeksiyonu, şeker hastalığı ve idrar kesesiyle ilgili sorunlar nedeniyle köpeğiniz idrar kaçırma problemi yaşayabilir. Bu gibi sorunlar, en azından evdeyken köpek bezi kullanmanızı gerektirebilir. Veterinerler, bazen ameliyat ya da çeşitli ilaçlarla sorunu çözmeyi başarabiliyorlar ama özellikle yaşı ileri köpekler için bu her zaman mümkün olmuyor.
 • Kızışma döneminde dişi köpekler, mobilyalarınızı ve yer döşemelerinizi mahvedecek sıvılar salgılayabilirler. Bu dönemde köpek bezleri çok kullanışlı olacaktır.
 • Köpeğiniz daha yavruysa ve tuvalet eğitimi yoksa çişini tutmayı öğrenene kadar köpek bezi kullanarak evdeki eşyalarınızı koruyabilirsiniz. Ancak bu kısa süreli bir çözümdür; köpeğinizin tuvalet eğitimini ihmal etmeyin.
 • Köpeğinizin belden aşağısı felçliyse büzücü kaslarını kontrol edemediği için hayatının geri kalanı boyunca köpek bezi kullanması gerekir.

Köpek bezi nasıl kullanılır?

köpek bezleri

Aynı bebek bezlerinde olduğu gibi köpek bezlerini de tek kullanımlık ya da kumaş olarak bulabilirsiniz. Kumaş bez kullanmak çevre için daha iyi olsa da sürekli yıkamanız gerektiği için fazladan su harcamanız anlamına gelecektir.

Köpek bezi kullanırken şunları bilmekte fayda var:

 • Köpeğinizin bezini sık sık değiştirmelisiniz. Kirli bez, köpeğinizin cildine uzun süre temas halinde kalırsa kaşıntı ve enfeksiyona yol açabilir.
 • Bezlerin sıvıyı emme kapasitesi birbirinden farklıdır. Köpeğinizin rahat etmesi ve bezin sızdırmaması için doğru türde ve boyutta bez seçmeye dikkat edin.
 • Köpeğinizi temizlemek için ıslak mendil kullanın.
 • Bez değiştirirken köpeğinizin idrarıyla temas etmemek için eldiven kullanmanızı öneriyoruz.
 • Genelde köpek bezlerinin kuyruk için bir deliği olur ama köpeğinizin kuyruğu yoksa ya da çok kısaysa bezin sızdırmasını önlemek için bu deliği kapatın.
 • Hemen köpek bezi kullanmaya karar vermeden önce düzgün bir teşhis konabilmesi için köpeğinizi veterinere götürün.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • American Kennel Club. (2015) Come, Grow Old With Me – CDS and Caring for Elderly Dogs. Recuperado el 21 de febrero de 2022, disponible en: https://www.akc.org/expert-advice/news/come-grow-old-with-me/
 • Salzman, M. (2000). Pet trends: The state of the pet industry. Vital speeches of the day, 67(5), 147.
 • Niijima, Noriko. (2018). Why Diapers for dogs sell well in Japan?: Researches onof the nursing homes for the elderly dogs and cats in Japan. Conference: ISAZ(International Society of Anthrozoology) 2018 Sydney.
 • Dhaliwal, R., Boynton, E., Carrera-Justiz, S., Cruise, N., Gardner, M., Huntingford, J., … & Rozanski, E. (2023). 2023 AAHA Senior Care Guidelines for Dogs and Cats. Journal of the American Animal Hospital Association, 59(1), 1-21.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.