Köpeğinizin Kalp Sağlığı: İşinize Yarayacak 6 İpucu

Köpeğinizin kalp sağlığı, onun mutlu olması ve iyi hissetmesi için oldukça önemlidir. Bu yazıda, bu konuya dair bazı ipuçlarını sizinle paylaşacağız.
Köpeğinizin Kalp Sağlığı: İşinize Yarayacak 6 İpucu
Natalia Laguna

Yazan ve doğrulayan biyolog Natalia Laguna.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlar gibi, köpeklerin de kalp problemleri olabilir. Bu yazıda bahsedeceğimiz 6 ipucu sayesinde köpeğinizin sağlıklı, mutlu ve uzun bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin kalp sağlığı birçok farklı yöntemle iyileştirilebilir.

Kalp problemleri daha çok yaşlı köpeklerde, obezite sorunu yaşayanlarda ve belli bazı türlerde görülür. Ancak bu, genç yaştaki köpeğinizin kalp sorununa sahip olmayacağı anlamına gelmez. Bu kalp hastalıklarının kökeni genelde genetik veya yaşla ilgilidir. Ancak söz konusu genetik kaynaklı hastalıklar olduğunda, bu durum daha karmaşıktır.

Örneğin Bull teriyer ve İspanyol cocker gibi küçük türlerdeki en yaygın kalp sorunu kapakçık problemleridir. Diğer taraftan, boxer ve Danua gibi daha büyük cüsseli türlerde en yaygın görülen kalp sorunu miyokardiyaldır (kalp kaslarıyla ilgili).

Çoğu durumda, köpeğiniz bir kalp sorunu yaşarken semptomları açık bir şekilde göremeyebilirsiniz. Bu belirtileri tespit etmeniz kolay değildir ve her zamankinden daha dikkatli olmanız gerekir.

Daha önce bahsettiğimiz her şeyi hesaba katarsanız, evcil hayvanınıza iyi bakmanın ve yaşam kalitesini yükseltmenin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Bu şekilde istenmeyen problemlerin de önüne geçmiş olacaksınız. Bu yazıda köpeklerin kalp sağlığına dair önemli ipuçlarını sizinle paylaşacağız.

Köpeğinizin kalp sağlığı için 6 ipucu

1. Yiyecek

Beslenme, herhangi bir köpeğin sağlığı için çok önemli bir husustur. Güçlü ve sağlıklı bir kalbe sahip olmak için köpeklerin iyi beslenmeleri gerekir. 

Piyasada, hayvanların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli köpek mamaları bulunmaktadır. Bazı köpek mamaları, kalp hastalığını önlemek için özel olarak hazırlanmıştır. Bu özel gıdalar, kalp için optimize edilmiştir. Aslında, taurin ve karnitin gibi hayvansal proteinler içerirler ve bu besinlerin tuz oranı da düşüktür.

Veteriner gözetiminde yapılan ev yapımı tarifler de böyle bir durum için iyi bir seçenektir. Bu alternatif yöntem, önemli bir çaba ve azim gerektirir. Mamayı hazırlayan kişinin tek tek hayvan için malzemeleri ve miktarları ayarlaması gerekir. Bu mama türü, normal köpek mamasını sevmeyen köpekler için de iyi bir seçenektir.

2. Köpeğinizin kalbine özen gösterin: Obezitenin önüne geçin

Obezite köpeğinizin kalp problemini tetikleyebilir veya daha kötü hale getirebilir. Bu problemin de çözümü yine belli mamalar kullanmakla mümkündür.

Bu durumda, düşük kalorili köpek mamalarının kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Köpeğinizin ihtiyacına göre besin oranını ayarlamalısınız. Bazen köpekler rahat hissetmediklerinde yemek yemek istemezler. Ancak her zaman köpeğinizin yiyebileceği lezzetli bir mamayı bulmanız mümkündür.

Köpeğinizi ev yapımı bileşenlerle beslediğiniz zaman aklınızda bulundurmanız gereken şey bu besinlerin içine şeker ilave etmemektir. Aynı zamanda köpeğinize yüksek karbonhidrat içeren besinleri veya karpuz gibi meyveleri de vermemeniz gerekiyor. Söz konusu köpeğiniz olduğunda, içinde un olan besin ürünlerini her zaman kontrollü bir şekilde kullanmalısınız.

siyah köpek ve köpeğinizin kalp sağlığı

3. Egzersiz

Köpeğinizin kalp problemi olması egzersiz yapamayacağı anlamına gelmiyor. Ancak egzersiz esnasında dikkatli olmalı ve onu yoracak aktivitelerden kaçınmalısınız. Eğer köpeğinizin hızlı hızlı soluduğunu fark ederseniz, bu eve gitmeniz için bir işarettir. Bu şekilde köpeğiniz evde rahatça dinlenebilir.

Köpeğinizin sağlık sorunları olsa da egzersizi hayatından çıkarmamalısınız. Çünkü bu şekilde, özellikle söz konusu obezite olduğunda, köpeğiniz fazla kilolarından kurtulabilir.

Yürüyüş en basit fiziksel aktivitelerden biridir. Aynı zamanda kalbi yormadan bedeni iyileştirmenin de iyi bir yoludur. Buna ek olarak, yürüyüş yapmak dolaşım sistemini canlandırır ve temizler.

4. Köpeğinizin kalp sağlığı için veterinerinizi ziyaret edin

Veterinerinizin köpeğinizin kalbiyle ilgili zamanında teşhis koyabilmesi için düzenli kontrole gitmeniz şarttır. Bu şekilde mevcut problemler daha hızlı tespit edilecektir.

Köpeğinizin genel sağlığını düzenli kontrol ettirmek erken teşhisi sağlar. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, köpekler kalp sorunları yaşadığında belli sinyaller vermezler. Ancak yorgunluk, öksürme, nefes almada güçlük ve karın bölgesinde şişlik fark edebileceğiniz belirtilerdendir. 

5. İlaçlar

Bazen kalp hastalıkları sadece iyi beslenme ve egzersizle iyileştirilemez, aynı zamanda bazı ilaçların da kullanılması gerekebilir. Veterineriniz duruma göre doğru ilacı reçete edecektir.

Köpeğinizin bir kalp sorunu varsa, bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak son derece zor olabilir. Böyle bir durumda belli bir tedavi yöntemi ile normal bir yaşam sürmeleri sağlanabilir.

masadaki ilaçlara bakan köpek

6. Karşılıksız sevgi

Köpekler her zaman etrafındakilerden ilgi beklerler. Yalnız başına çok zaman geçiren veya ilgi göremeyen köpekler anksiyete ve gerginlik belirtileri gösterirler. Bu durum ise köpeğinizin sağlığını elbette olumsuz yönde etkiler ve kalp sorunlarına neden olabilir.

Ancak köpekler sadece kendilerine ilgi gösterilsin istemez, aynı zamanda bekledikleri ilginin çok daha fazlasını sahiplerine gösterirler. Köpeğinizin mutlu ve sağlıklı olması için size gösterdiği karşılıksız sevgiyi aynı şekilde ona vermeniz gerekiyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.