Kedilerde Zehirlenme ve Yapılması Gerekenler

Merak kediyi öldürebilir ama kediniz zehirlenmiş de olabilir.
Kedilerde Zehirlenme ve Yapılması Gerekenler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sokak kedileri birçok farklı tehlikeye maruz kalıyor. Örneğin; zehirli otları yemek, kimyasal olarak değiştirilmiş gıdalara temas etmek veya onları yemek, vb.. Öyleyse gelin, kedilerde zehirlenme ve yapılması gerekenler konusunda birlikte daha fazla bilgi edinelim.

Kedilerde zehirlenme, sıkça karşılaşılan bir olaydır. Kediler, ya onlardan kurtulmak isteyen bir düşman tarafından zehirlenir ya da zehirli bir madde bulup onu yiyen bir kedi, kendisini zehirler.

Kedilerde zehirlenme, düşündüğümüzden daha fazla gerçekleşen bir sorundur. İstatiksel olarak kediler, (bilerek ya da kazara) zehirlenmeye köpeklere göre daha fazla elverişlidir. Kıvrak ve meraklı yapıları yüzünden kediler, genellikle sokaklarda farklı nesneleri veya yemekleri kontrol ederek çok fazla zaman harcar. Maalesef ki bu, diğer hayvan türlerine göre daha fazla tehlikeye maruz kaldıkları anlamına gelir.

Zehirlenme çeşitleri ve tehlikeleri

Kedilerde zehirlenme ve yapılması gerekenler.

Pestisitler ve böcek öldürücüler, genellikle kedilerde zehirlenmeye yol açan en tehlikeli maddelerdir. Diğer tehlikeli maddeler arasında ilaçlar, zehirli bitkiler ve sindiremedikleri yiyecekler bulunur.

Sizin de gördüğünüz üzere her yerde potansiyel zehir mevcut. Bu nedenle ilaçlarınızı ve kimyasallarınızı kullanma ve yerleştirme şeklinizden sorumlu olmalısınız. Gözünüz ne kadar evcil hayvanınız üzerinde olursa o kadar tehlikeyi önlemiş olursunuz.

Bu takdirde eğer kedinizde zehirlenme belirtisi fark ederseniz kedinizin bol miktarda su tükettiğinden emin olmalısınız. Bu, onun vücudunun çoğu zehirli maddeyi dışarı atmasının başlıca yollarından biridir.

Kedilerde zehirlenme belirtileri

  • İrileşmiş gözbebekleri
  • Tükürük salgısında artış
  • Öksürük ve hapşırık
  • Ağız çevresinde köpükler
  • Nefes almada zorluk
  • Kusma ve tekrarlayan ishal
  • Hayvan, normalde ilgi duyduğu şeylere karşı ilgisiz ve depresif görünür
  • Nöbetler ve titreme

Kedinizde bir zehirlenme belirtisi gördüyseniz yapmanız gereken ikinci adım yutulan maddeyi tanımanızdır. Yani, zehri tanımlamaya çalışın. Sonra hayvanınızı iyi havalandırılmış ve saklanabileceği bir alan bulunmayan bir yere taşıyın. Bu, evinizdeyken kedinizi gözlem altında tutmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Maddeyi bulduğunuzda ve zehirleyen maddenin bulduğunuz madde olduğundan emin olduğunuzda sakinliğinizi korumalı ve endişenizi kedinize yansıtmamalısınız.

Veterineriniz size aksini söylemedikçe hayvana ilaç vermeniz önerilmez. Bazı ilaçlar, kedi zehirlenmesi vakasını daha kötü bir hale getirebilir.

Genel olarak, yemek borusundan geri dönme durumunda hayvana daha fazla zarar verebilecek bazı zehirli asitler olduğundan hayvanı kusturmaya çalışmayın. Bu zehirli asitler arasında petrol ürünleri (benzin, çakmak, gazyağı), deterjanlar ve hatta ev pası gibi maddeler yer alır.

Kediniz 2 saatten fazla bir süre önce zehirli bir madde yutmuşsa onu kusturabilirsiniz; ancak sadece tamamen uyanıksa ve panzehri yutabilecek durumdaysa. Aynı zamanda gerçekten de zehirli bir madde yuttuğundan emin olmalısınız.

Kedinize bir check-up yaptırın

Zehrin sistemlerinden çıktığını doğrulamanın yolu bu olduğundan, reçeteli tedaviden sonra ciltlerini kapsamlı bir şekilde kontrol etmelisiniz.

Kedilerde zehirlenmenin çeşitleri

Kedilerde zehirlenme ve yapılması gerekenler hakkında bir fotoğraf.

Arsenik

Arsenik; pestisitlerin, fare zehirlerinin, böcek öldürücülerin, vb. içinde ortak olarak bulunan bir bileşendir. Kedilerde görülen arsenik zehirlenmesinin semptomları arasında ishal, depresyon, letarji, zayıflık, vb. yer alır. Eğer sorun buysa o zaman mukozal koruyucu bir maddeye başvurmalısınız.

Sabunlar ve deterjanlar

Bu semptomlar genellikle çok ciddi değildir. Örneğin kusma, baş dönmesi ve ishal en sık rastlanan semptomlardır. Tedavi için ise kediniz bolca sıvı tüketmelidir, örneğin süt veya su.

Kedilerde zehirlenme: klor

Klor, birçok ürünün içinde bulunur. Örneğin endüstriyel temizleyiciler, sıcak su havuzları, yüzme havuzları, ev temizleme ürünleri, vb.

Bu semptomlar, deterjan yutulmasında görülen semptomlara benzerdir. Aynı zamanda tedavi olarak bol miktarda süt içilmesi etkilidir; süt, su ile karıştırılmış olsa bile. Şu da çok önemli: kedinize en az iki saat boyunca hiçbir şey yedirmeyin.

Siyanür

Siyanür, birçok gübrenin içinde bulunan bir maddedir. Maalesef ki kedilerde görülen en yaygın zehirlenme biçimi; kedinin okaliptüs, mısır, keten, vb. yemesidir. Bu durumda kedinizi veterinere götürmeniz çok önemlidir.

Çikolata

Bu yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri olabilir. Kediniz, çikolatada bulunan kafein ve diğer maddeleri hazmedemez. Bunun sebebi vücutlarının, bu ürünlerin içerdiği maddeleri doğru bir şekilde emmemesidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.