Kedilerde Kulak Uyuzu: Semptomlar ve Tedavi

Kulak uyuzu köpekler arasında yaygın bir problemdir ve onlar için gerçekten rahatsız edici olabilir. Erkenden tespit etmek, evcil hayvanınızın en kısa zamanda ihtiyacı olan tedaviyi olmasını garanti altına alacaktır.
Kedilerde Kulak Uyuzu: Semptomlar ve Tedavi

Son Güncelleme: 17 Ağustos, 2019

Evcil hayvanınıza etki eden birçok günlük hastalık ve şikayet vardır. Neyse ki, kulak uyuzu yaygın olduğu kadar tedavi edilmesi de kolay bir sorundur. Kulak uyuzu için tedavi çok hızlı ve basittir, aynı zamanda evcil hayvanınızın yaşam kalitesini büyük ölçüde iyileştirir.

Hiçbir kedi türünün kulak uyuzuna bağışıklığı yoktur, ancak diğerlerinden daha hassas olan türler vardır. Örnek verirsek, uzun tüylü kediler, bu mikroskobik canlılar için gerçek bir parazit cenneti sunarlar. Bağışıklık sistemleri hala gelişme sürecinde olduğundan, yavru kediler de diğer kedilere göre kulak uyuzuna daha yatkındır.

Kedilerde kulak uyuzu: semptomlar

Diğer herhangi bir rahatsızlık gibi, kulak uyuzunun erken işaretlerini fark etmeyi öğrenmek kedinizin sağlığı ve iyi oluşu için önemlidir. Evcil hayvanınızı dikkatlice takip etmeli ve davranışlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Söz konusu kulak uyuzu olduğunda, işaretlerden birisi aşırı derecede kaşınmaktır.

Kaşınma, garip sarsak hareketler, garip ruh hali veya alışılmadık davranışlar, evcil hayvanınızda bir şeylerin doğru gitmediğine iyi birer işarettir. Eğer kedinizde bu belirtilerin bazılarını fark etmeye başlarsanız, mümkün olan en kısa zamanda bir veterinere başvurun.

kulak uyuzu

Kulak uyuzu olmuş bir kedi birkaç değişik şekilde tepki verebilir. En yaygın semptomlar şunları içerir:

  • Ani kafa hareketleri: Kulak içindeki uyuzların ısırıkları gıcık edeceğinden, kediniz kafasını sallayarak onlardan kurtulmaya çalışır.
  • Kaşınma: Eğer kedinizin kulaklarını aşırı derecede kaşıdığını fark edersiniz, bir şey tarafından rahatsız edilmeleri oldukça muhtemeldir. Keneler ve uyuzlar en muhtemel suçlulardır.
  • Siyah akıntı: Eğer uyuz enfeksiyonu çabuk şekilde tedavi edilmezse, kulaklar siyah bir sıvı üretmeye başlayacaktır. Normalde, bir kedinin kulaklarının içi açık pembe rengindedir, bu yüzden koyu bir maddenin varlığı bu problem konusunda sizi acilen alarma geçirmelidir. Siyah renkte kulak kiri gibi görünür ve genellikle ikincil mantar veya bakteriyel enfeksiyonunun sonucudur.

Eğer kedinizde kulak uyuzu varsa ne yapmalısınız?

Kulak uyuzunun semptomları genellikle oldukça ortadadır, bu sayede kedi sahipleri normalde erkenden farkına varabilir. İlk adım evcil hayvanınızı bir veterinere götürmektir. Veteriner bir otoskop ile kedinizin kulağını inceleyebilir.

Eğer veteriner rahatsızlığın uyuz yüzünden mi potansiyel bir enfeksiyon yüzünden mi oluştuğuna emin değilse, bir numune alacak ve mikroskop ile analiz edip kesin bir cevap verecektir. Bu veterinerin en iyi tedavi yolunu mümkün olan en kısa zamanda belirlemesini sağlayacaktır.

Eğer kulak zarı iyi durumdaysa (ki genelde böyledir) kedinizin ihtiyacı olan tek şey birkaç kulak damlasıdır, bu da direkt kulağa uygulanabilir. Duruma göre günlük doz ve sayıyı yönetmeniz gerekecektir.

kedilerde kulak temizliği

Tedavi ve önleyici bakım

Doğal olarak, yapılabilecek en iyi şey problemden tamamen kaçınmaktır. Bunun için yapılacak en iyi şey evcil hayvanınızın yaşadığı çevreyi temiz tutmaktır. Aynı zamanda kedinizi düzenli olarak veterinere check up için götürmeniz gerekir.

Uyuz karşıtı tedaviler oldukça etkilidir. Bununla birlikte, koku kedinizi battaniyesinden ve oyuncaklarından uzaklaştırabileceğinden ılımlı ölçülerde kullanmak en iyisi olacaktır.

İyi bir antiparaziter uyuzları, keneleri, pireleri, kalp kurtlarını ve diğer parazitleri uzak tutmanıza yardımcı olur. Antiparaziterler, yakalık, pipet ve hap gibi değişik şekillerde olmaktadır. Bunların hepsi oldukça etkilidir, buna rağmen bazı uzmanlar bazılarını diğerlerinden daha çok önermektedir.

Veterineriniz, evcil hayvanınızın menfaati için hareket edecek, tedavinin en etkili olacağı yolu seçecektir. Birkaç gün içinde, uyuzlar gitmiş olacak ve evcil hayvanınız mutlu ve sağlıklı haline kavuşacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Blog Tiendanimal. Cómo mantener libres de ácaros las orejas de tu gato. tiendanimal.es/articulos/mantener-libres-acaros-las-orejas-gato/
  • Nexo centros veterinarios. Abril de 2015. nexoveterinarios.es/es/consejos-perros-gatos/control-parasitos/como-saber-si-mi-gato-tiene-acaros-en-los-oidos

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.