Kedilerde Doğum: 6 Endişe Veren Belirti

Hangi tür olduğu fark etmez; bu yazıda kedilerin doğum yapmasından ve doğumun potansiyel tehlikelerinden bahsedeceğiz.
Kedilerde Doğum: 6 Endişe Veren Belirti
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler doğum yaparken birçok komplikasyon meydana gelebilir. Örneğin ateş, iç kanama veya yavru kedilerin annenin vücudundan çıkarken yaşadığı zorluklar bu komplikasyonlara örnek olarak verilebilir. Kedilerde doğum genelde sorunsuz geçse de, bazı işaretlere dikkat etmeniz gerekiyor.

Genelde kediler doğum yaparken kendi hayatlarını veya yavru kedilerin hayatlarını riske atan komplikasyonlara maruz kalmazlar. Diğer taraftan, doğum esnasında bir şeylerin yanlış gittiğini gösteren belirtileri bilmeniz hayati önem taşır. Doğum sırasında karşılaşılan en büyük zorluklardan biri kedinin boyutudur. Örneğin Fars kedileri doğum esnasında yavruların kafa boyutları büyük olduğu için zorluk yaşayabilir.

Kedilerde doğum: Distosi

Distosi, yavru kedilerin annenin doğum kanalından geçerken zorluk yaşamasıdır. Bu durum, kedilerin doğum yaparken yaşadığı en büyük zorluklardan biridir. Doğacak olan yavruların büyüklüğü bu sorunun en büyük nedenidir.

renkli hamile kedi sokakta yatıyor

Doğum sırasında yaşanan komplikasyonlar: Ne zaman veterinere gitmeniz gerekiyor?

Bazen kediler doğum yaparken veterinere gitmeniz gerekebilir.

Yavruların doğumu esnasındaki aralıklar

Her kedi yavrularını farklı aralıklarda ve hızda doğurur. Bu yüzden bazı kediler ilk yavrularını doğurduktan sonra bir sonraki yavruyu doğurmaları iki saat sürebilir. Diğer taraftan, bazı kediler ara vermeden arka arkaya tüm yavrularını doğurabilir.

Tüm bunlara ek olarak, eğer anne kedi yavrularını doğururken 4 saatten fazla ara verirse, bu durumun bir soruna dönüşebileceğini aklınızda bulundurmanız gerekiyor. 

Yavru kedi rahim kanalından geçerken annenin herhangi bir komplikasyon yaşaması nadirdir ancak yine de ciddi komplikasyonlar görülebilir. Böyle bir durumda anne kedi yavrularını doğurmak için sezaryene veya veteriner müdahalesine ihtiyaç duyabilir.

Koyu renkli sıvı

Doğumdan sonra eğer koyu renkli bir sıvı gözlemliyorsanız, bu ciddi bir problemin habercisi olabilir. Kötü kokan koyu renkli bir sıvı, rahim enfeksiyonunun habercisi olabileceği gibi, ölü yavrunun rahimde kaldığının da göstergesi olabilir.

Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, kedinizi acilen veterinere götürmeniz gerekiyor. Özellikle zaman geçtikçe bu koku ve sıvı azalmıyorsa kesinlikle veterinerinize danışmanız gerekiyor.

Doğum esnasında ateş

Anne kedinin doğum esnasında ateşi varsa, bir tür enfeksiyon bu duruma neden olmuş olabilir. Bu yüzden böyle bir durum gözlemlediğinizde doğrudan veterinerinizle iletişim kurmalısınız. Buna ek olarak, eğer doğum uzun sürüyorsa ve rahim ağzında yara varsa, meydana gelen enfeksiyon yüksek ateşe neden olabilir. Eğer anne düşük yaparsa, bu durumun sonucunda da rahimde enfeksiyon meydana gelebilir.

Annenin doğum sırasındaki davranışları ve tavrı

Annenin doğum sırasındaki tavrı ve davranışları, size bir şeylerin yolunda gidip gitmediğine dair ipuçları verebilir. Anne yorgun ve uykulu görünüyorsa, bu durum hasta olduğunun bir işareti olabilir. Bunun yanında, bu yorgunluk hali iç kanamadan kaynaklanıyor da olabilir. Diğer taraftan, hamile anne kedi yorgun hissedebilir ve yavrularını dünyaya getirebilmek için yardıma ihtiyaç duyabilir.

anne ve yavru kediler ve kedilerde doğum

Doğum sırasında kanama

Kediler doğum yaparken tüm memeli canlılar gibi dışarıya plasenta sıvısı çıkarırlar. Ancak plasenta sıvısı kanlı ve koyu renkteyse, kedinizi doğrudan veterinerinize götürmeniz gerekiyor. Gözlemlediğiniz bu durum rahim yırtılmasının (uteru rüptürü) bir işareti olabilir.

Kedilerde doğum: Ultrasonun önemi

Hamile kedinizin karnını doğumdan önce ultrasonla görüntülemek iyi bir fikir olabilir. Bu sayede hamile kedinizin kaç yavru taşıdığını önceden bilmiş olacaksınız. Ultrason sayesinde anne karnında ölen bir yavru olup olmadığını da kolayca anlayabilirsiniz.

Sağlıklı bir hayvan

Sağlıklı ve doğru bir kiloya sahip olan bir kedi genelde herhangi bir problem yaşamadan sağlıklı yavrular dünyaya getirebilir. Fazla kilo, anne kedinin doğum esnasında zorluk yaşamasına neden olabilir. Kilolu bir kedi yavrularını rahim kanalından geçirmekte sorun yaşayabilir. Bu yüzden anne kedinin hamilelik sırasında veya doğumda fazla kilolu olmaması gerekiyor. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.