Kedi Alerjisinin Belirtileri ve Tedavisi

Alerjinin belirtileri burunda, gözlerde, deride ve solunum yollarında görülebilir.
Kedi Alerjisinin Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 23 Mart, 2019

Çoğu insanın kedilere alerjisi vardır. Eğer sizin de kedilere alerjiniz varsa, bu makalemizde kedi alerjisinin belirtileri ve tedavisi hakkında faydalı bilgiler bulabilirsiniz. 

Kedilere alerjiniz var mı?

Genelde evcil hayvan alerjileri, özellikle kedi alerjisi düşündüğünüzden de yaygındır. Bu durum özellikle astım gibi sağlık problemi olan kişilerde görülür.

Alerjisi olan insanların %30’u, bazı hayvanlara karşı reaksiyon geliştirirler.

Bir kişinin kediye alerjisi olabilmesi için, o kişinin bağışıklık sisteminin belli bir şekilde tepki vermesi gerekir. Bağışıklığımız, vücudumuzdaki yabancı maddeleri ayırt etmekten ve ona göre tepki göstermekten sorumludur. Bu tepkiler; deri iltihabı, öksürük, hapşırma, ciltte kızarıklık vb. olabilir.

Evcil hayvanlara alerjisi olan kişilerin vücutları, hayvanın salyasındaki, derisindeki, kıllarındaki ya da idrarındaki zararsız proteinlere ya da alerjenlere tepki göstermektedir.

Kedi alerjisinde ise alerjiye sebep olan protein “fel d 1″‘dır. Bu protein, kedilerin cildinde bulunur ve kediler kendilerini yaladığı zaman (yani sürekli) etrafa yayılır. Bu protein ayrıca salyalarında ve yağ bezlerinde de bulunur.

Normalde, fel d 1 proteini herhangi bir belirtiye ya da reaksiyona sebep olmaz. Ancak, bu protein çok hassas bağışıklığa sahip kişilerde alerji yapabilir. Ek olarak, Sfenks ve Devon Rex gibi kedi ırkları, daha az alerjiye sebep olur.

kedi alerjisi olan kadın

Kedi alerjisinin belirtileri

Alerjiler çoğunlukla bir uzmanın cilt testi yapmasıyla belirleniyor olsa da, aşağıda yer alan kedi alerjisinin belirtileri sizlere bazı ipuçları sunabilir.

1.Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı

Bu, kedilere alerjinizin olduğunun en belirgin belirtisidir. Bazı insanlar, kedilere yaklaştıklarında bile durmadan hapşırmaya başlarlar. Bazı kişilerin burnu tıkanır ve bazılarının da burnu akar. Bazı durumlarda kişinin burnu kırmızı bir renk alabilir ve hassaslaşabilir.

2. Gözlerde kırmızılık ve kaşıntı

Kedilerin derisinden dökülen parçalar havada süzülür ve gözlerimizle temas eder. Bu durum, kedilere alerjisi olan kişilerde çeşitli reaksiyonlar yaratır; gözleri kızarır, kaşınır ya da tahriş olur. Ayrıca gözleri de sulanabilir.

Daha fazla tahriş etmemek için gözlerinizi ovuşturmaktan kaçının. Gözlerinizi her zaman temiz bir mendil ile silin. Kedi olan bir ortama girdikten sonra ellerinizi yıkamadan yüzünüze dokunmayın.

3.Solunum sorunları

Eğer kedilere alerjiniz varsa, kedi olan bir ortamda solunum sıkıntısı çekebilirsiniz. Ayrıca astımı olan biriyseniz, belirtileri hafifletmek için astım ilacınızı kullanmanız gerekir. Bunun yanı sıra öksürük, göğüs ağrısı, hırıltı ya da göğüste daralma deneyimleyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, evinizi havalandırmayı ya da temiz hava almak için dışarıya çıkmayı deneyin.

4.Ciltte kızarıklık

Kedilerle temas eden bazı insanlarda egzama, kurdeşen, kızarıklık, kaşıntı ya da kuruluk görülebilir. Bu durumlarda sorunlu bölgeyi kaşımak, iltihabın daha da yayılmasına sebep olur. Bu sebeple, ellerinizi iyice yıkamalı ve uykuda cildinizi kaşımamak için eldiven takmalısınız.

kediye alerjisi olan kadın

Kedilere alerjim var: ne yapmalıyım?

Bir kedi sahiplendiniz ama sonra alerjinizin olduğunu fark ettiyseniz, kedinizi terk etmemelisiniz. Her yıl, evcil hayvan sahiplerinin alerjisi olduğu için yüzlerce hayvan sokağa terk ediliyor.

Alerjiden tam anlamıyla kurtulamayabilirsiniz, ancak hayvanla temas ettikten ve kum kabını temizledikten sonra ellerinizi düzenli olarak yıkayarak, belirtilerini azaltabilirsiniz. Ayrıca kedinizi yatak odanıza sokmamalısınız. Bu şekilde kedilerin alerjenlerini yatağınıza, halınıza, perdenize ya da kıyafetlerinize bulaştırmamasını sağlarsınız.

Ek olarak, kedinizin koltuğa çıkmasına da müsaade etmemelisiniz. Düzenli olarak evinizi elektrikli süpürge ile süpürmeli ve evi gün içinde birçok kez havalandırmalısınız.

Bu yöntemleri takip ederseniz, kedi sahibi olmak sizin için kötü bir deneyimin ötesine geçer.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.