Hayvanat Bahçesi Hayvanlarını Beslemek Onları Zehirleyebilir

Hayvanat bahçesi hayvanlarını beslemek; vücutları insan gıdalarındaki baharatları, eklenmiş şekerleri, sodyumu ve diğer katkı maddelerini sindirmeye alışık olmadığından, bu hayvanlar için tehlikeli olabilir.
Hayvanat Bahçesi Hayvanlarını Beslemek Onları Zehirleyebilir
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayvanat bahçesi ziyaret etmiş herkes “hayvanları beslemeyiniz” tabelalarını bilir. Yine de pek çoğumuz onları beslemenin gerçekten tehlikeli olup olmadığını merak eder.

Hayvanları beslemek tehlikesiz gibi görünebilir. Bu tatlı canlılar için üzüldüğümüzden, hoşlarına gideceğini bildiğimiz bir parça sandviçi ya da kurabiyeyi onlardan esirgemeyiz. Ancak onları beslemenin sağlıklarını tehlikeye attığını anlamamız gerekir.

Hayvanat bahçesi hayvanlarını beslemek neden tehlikeli?

Mantıken, insan gıdalarının tümü hayvanlar için zararlı değildir. Kendi diyetlerinde meyve, sebze ve tahıl tüketen pek çok hayvan türü vardır.

hayvanlar alemi

İşlenmiş, baharatlı ve şekerli gıdalarla sosisler ve şekerli içecekler önerilmez ve hayvanlar için (insanlar için de!) toksik olabilir. Aynı şey alkol ve günlük olarak kullandığımız pek çok diğer gıda için de geçerlidir.

Örnek olarak çikolata

Çikolata günümüz dünyasının en sevilen gıdalarından biridir ve pek çok çeşidi bulunur.

Ancak içeriğindeki teobromin nedeniyle çikolata, özofajiyal büzgeç kasını etkileyerek mide asidinin yemek borusuna geçmesine sebep olarak, pek çok insanda mide yanmasına neden olabilir.

Teobromin zehirlenmesi, evcil hayvanlarda oldukça sık görülür.

Günde 55-110 gram arası kakao tüketmek insanlarda terlemeye, titremeye ve yoğun baş ağrısına neden olabilir. Bunun nedeni çikolatanın teobromin ve fenetilamin gibi alkoloidler içermesidir. Bu maddelerin insanlar üzerinde psikolojik etkileri vardır ancak kedi ve köpekleri bundan daha fazla etkileyebilir.

Sonuç olarak hayvanların küçük dozlarda da olsa çikolata tüketmesi, kötü sonuçlar doğurabilir. En çok görülen etkiler, çikolata yedikten birkaç saat sonra ortaya çıkan sindirim sorunları, kusma ve ishaldir.

Cupcake bakan pug

Çikolatanın içinde bulunan kafein nedeniyle taşikardi ya da hiperaktivite gibi davranış değişiklikleri de görülebilir. Fazla dozlarda tüketim hayvanları zehirleyerek solunum problemlerine ve kalp yetmezliğine neden olabilir.

Hayvanat bahçesi hayvanlarına insan gıdası vermenin riskleri

Önceki örneklerde görüldüğü üzere, ne kadar iyi niyetle yapılmış olursa olsun hayvanat bahçesi hayvanlarına insan gıdası vermenin bazı riskleri vardır.

İnsan gıdaları onlara garip gelse de, oldukça çekicidir.

Gıdalarımızda lezzet artırıcılar ve pek çok başka malzeme kullandığımızdan, yiyeceklerimiz hayvanları alışık olmadıkları cazip aromalarla kendilerine çeker. Sunduğumuz abur cubura ilgi göstermelerinin ve onları merak etmelerinin nedeni budur.

hayvanat bahçesi ve zürafa

Hayvanları beslemenin şu riskleri içerdiğini unutmayın:

  • Pek çok hayvan insanların yakınlarında bulunmasını tehdit olarak algılayabilir. Onlara yemekle yaklaşmak ikiniz için de tehlike oluşturur.
  • Onları bağımlı hale getirerek doğal ortamlarında hayatta kalma yetilerini kısıtlayabilir.
  • Göç eden kuşların yaşam döngüleriyle çatışabilir, bu nedenle türlerinin korunmasını ve üremelerini olumsuz etkileyebilir.
  • Diyetlerine yeni gıdaların eklenmesi, günlük gıdalarını reddetmelerine neden olabilir. Bu da sağlıklarına zarar verebilir.
  • Bazı insan gıdaları hayvanlarda alerjilere ve sindirim güçlüklerine, hatta zehirlenmeye sebep olabilir.

Hayvanat bahçesi hayvanlarını beslemek

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, vahşi hayvanlar insan gıdalarını tüketmeye de, insanlara bağımlı hale gelmeye de hazır değildir. Bu nedenle vahşi hayvanları beslememelisiniz. Buna hayvanat bahçesi hayvanları, parklardaki hayvanlar, güvercinler, ördekler ve kuğular da dahil…

Bu hayvanlar insanlara alışık olsa da vücutları uyum sağlayabilecek değişikliği göstermemiştir. Türlerinin ihtiyaçlarının gerektirdiği doğal bir diyetle beslenmeleri gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.