Hayvan Ötanazisi: Hayattaki En Zor Karar

Ötanazi tek başına vereceğiniz bir karar olsa da, bu süreci tek başınıza atlatmak zorunda değilsiniz. Veterineriniz, aileniz ve yakın arkadaşlarınız doğru kararı vermenizde size yardımcı olabilir. Yakınınızdaki insanlar size ihtiyacınız olan duygusal desteği verebilir. 
Hayvan Ötanazisi: Hayattaki En Zor Karar
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayvan ötanazisi, hayatta verilebilecek en zor kararlardandır. Ailenize dahil olan bir canlı için ötanazi kararı vermek asla kolay değildir, hiç kimse böyle bir olasılık hakkında düşünmez. Evcil hayvanlar hayatımıza dahil olurlar ve onlarla istemsiz bir şekilde bile olsa derin bağlar kurarız. Bu bağ kurulduktan sonra, onların içinde olmadığı bir hayatı hayal dahi edemeyiz.

Hayvan ötanazisi çoğu insanın üzerinde düşünmediği bir konudur. Ancak aniden böyle bir karar vermeniz gerekebilir ve böyle bir duruma hazırlıklı olmak zorundasınız. Böyle kötü bir olasılık gerçekleştiğinde ne yapacağınız hakkında bir fikriniz olmalı.

Bu sadece sizin için zor bir karar değil, evcil hayvanınız için en iyi olanı düşünmek zorundasınız. En yakın arkadaşınızın hayatını sonlandırma vaktinin ne zaman geleceğini siz belirlemek zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda onun en az acı çekeceği senaryoyu düşünmeniz gerekiyor. Bu yüzden ötanazi ne zaman gerekli ve hangi şartlarda zorunlu olmalı bunu çok iyi bilmelisiniz.

Hayvan ötanazisi: Ne yapmanız gerekiyor?

hasta golden köpek ve hayvan ötanazisi

Yaşam kalitesi hem insanlar hem de hayvanlar için eşit derecede önemli bir meseledir. Belki de evcil hayvanınızın hayatına son verme kararınız onun için en iyi seçenek olabilir. Bazen evcil hayvanınızın sağlığı geçirdiği bir sağlık sorunu veya ameliyattan dolayı giderek kötüye gidebilir. Böyle bir durumda ötanazi en doğru karar olabilir. 

Bu kararı verdiğiniz zaman, evcil hayvanınızın bedeniyle ne yapacağınızı da hesaba katmalısınız. Bu tür bir karar vermek size garip görünebilir; hatta henüz sevimli dostunuz hayattayken bunları konuşmak duygusuz bile hissettirebilir.

Ancak bu tür konuları önceden düşünmek ve karar vermek, zihninizin daha rahat olmasını sağlar. Çünkü duygusal anlamda stresli bir dönemdeyken bu tür konular hakkında karar vermeniz çok da sağlıklı değildir. Evcil hayvanınızın kaybıyla beraber zaten yeterince perişan ve kendinden geçmiş bir halde olacaksınız. Tüm bunlar yaşanırken bir de bu tür meseleler hakkında düşünmek sizin için daha da yorucu olacaktır.

Veterineriniz size bu konuda yardımcı olabilir; size evcil hayvanların gömülmesi veya yakılmasıyla ilgili ihtiyacınız olan bilgileri verebilir.

Ötanazinin doğru bir karar olduğunu nasıl bileceksiniz?

Evcil hayvanınız eskiden yaptığı hiçbir şeyden artık zevk alamıyorsa, ötanazi hakkında düşünmeye başlayabilirsiniz. Buna ek olarak, eğer tepkilerinize eskiden olduğu gibi yanıt vermiyorsa veya herhangi bir yanıt verecek gücü yoksa, buna neden olan şey çok fazla acı çekiyor olmasıdır.

Eğer sevimli dostunuz kalıcı bir hastalığa sahipse veya ciddi bir şekilde yaralanmışsa, ötanazi düşünmeniz gereken bir seçenek olabilir. Bunların yanında, eğer gereken tedavi  hem ekonomik olarak hem de duygusal anlamda yapabileceklerinizin ötesindeyse, yine bu seçenek hakkında düşünmeye hakkınız vardır. Kendinize sorun, ”Evcil hayvanım genelde hep kötü ve acılı günler mi geçiriyor, kendini iyi hissettiği gün sayısı daha mı az?”. Bu konu üzerinde düşünerek doğru kararı vereceksiniz.

Evcil hayvanınızın sağlık durumunu anlamanızın önemi

Gün batımını izleyen köpek ve hayvan ötanazisi

Veterineriniz, evcil hayvanınızla aranızda olan bağı herkesten çok daha iyi anlar. Aynı zamanda evcil hayvanınızın sağlık durumunu ve fiziksel yeterliliğini test edebilir. Veterinerinizle konuşarak mümkün olan tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ancak bu kararı verecek olan kişi veterineriniz değildir, zaten böyle bir kararı sizden başka kimse vermemelidir. Veterineriniz elbette size yol gösterebilir. Unutmayın, evcil hayvanınızın mevcut sağlık durumunu ve geleceğini en iyi şekilde anlamanız gerekiyor.

Bazı durumlarda bu tür bir kararı acilen almanız gerekebilir, ancak mevcut durumu derinlemesine gözden geçirebileceğiniz bir zamana sahip olabilirsiniz. Bu süreçte ailenizle ve yakınlarınızla fikir alışverişinde bulunabilir, onlarla bu durumu derinlemesine tartışabilirsiniz.

Hayvan ötanazisi: Sizi nasıl bir süreç bekliyor?

Genelde ötanazi, hayvanın ölmesine neden olan bir ilacın damar yoluyla verilmesiyle gerçekleştirilir. Bazı veterinerler iki aşamalı bir süreç izlerler:

  • Başlangıç dozu: Evcil hayvanınızın bilincini kapatacak olan ilaç enjekte edilir.
  • İkinci doz: Evcil hayvanınız bilincini kaybettikten sonra ölümüne neden olacak başka bir ilaç verilir.

Veterineriniz tüm bu işlemlerden önce, evcil hayvanınızın sakinleşmesi için herhangi bir sakinleştirici iğne de yapabilir.

Evcil hayvanınıza veda etmek

Veteriner gereken iğneleri vurduktan sonra, evcil hayvanınız anında bilincini kaybedecektir. Çünkü bu tür ilaçlar beyin fonksiyonlarını anında durdurur.

Bu tür bir ölüm acısız ve hızlıdır. İğneden sonra evcil hayvanınız ayaklarını titretebilir veya arka arkaya derin nefesler alabilir. Ancak endişelenmeyin, bu tür hareketler sinir sisteminin refleksleridir ve onun acı çektiği anlamına gelmez.

Nasıl veda etmeliyim?

Yakın arkadaşınızın ölümüyle daha kolay baş edebilmeniz için veda edebilmeniz çok önemlidir. Elbette siz ve aileniz evcil hayvanınız ölmeden önce ona en iyi şekilde veda etmek isteyeceksiniz.

Yapabileceğiniz en uygun şey, ötanaziden önceki son geceyi yakın dostunuzla beraber evde geçirmenizdir. Eğer bu mümkün değilse, evcil hayvanınızı veteriner kliniğinde ziyaret etmelisiniz. Evcil hayvanınızla yalnız kalmak isteyen herhangi bir aile üyesi varsa, bu isteğininin gerçekleşmesine izin verin. Herkes istediği şekilde veda edebilmeli.

Bazı insanlar ötanazi işlemi sırasında evcil hayvanının yanında olmak ister, ancak bu durumla tek başınıza yüzleşmek zorunda değilsiniz. Tabii ki bazı insanlar daha önceden veda edebilir ve ötanazi işlemi sırasında orada bulunmak istemeyebilir. Bu oldukça anlaşılabilir bir durum. Hangi seçenek sizi daha iyi hissettirecekse o yolu izleyin. Nihayetinde bu çok kişisel bir karar.

Evcil hayvanınızın ötanazi olmasına karar verecek olan kişi siz olsanız da bu durumla tek başınıza yüzleşmek zorunda değilsiniz. Veterineriniz, aileniz ve yakın arkadaşlarınız en iyi kararı vermenizde size yardımcı olabilir ve bu süreç boyunca sizi destekleyebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gómez, L. F., Atehortua, C. G., & Padilla, S. C. O. (2007). La influencia de las mascotas en la vida humana. Revista Colombiana de Ciencias Pecuarias, 20(3), 377-386.
  • Videla, M. D. (2015). El miembro no humano de la familia: las mascotas a través del ciclo vital familiar. Revista Ciencia Animal, 9, 83-98.
  • Cruz Vázquez, C. (2009). Mascotas:¿ Amigos medicinales?. Alternativas en psicología, 14(20), 48-57.
  • Gómez, L. F., Atehortua, C. G., & Padilla, S. C. O. (2007). La influencia de las mascotas en la vida humana. Revista Colombiana de Ciencias Pecuarias, 20(3), 377-386.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.