Evcil Hayvanlarda Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir

Bu sorunu düzenli olarak uygun fiyatlı ürünler alarak çözmek mümkündür. Ancak, bu sorunun bir hastalıktan kaynaklanabileceğini de unutmamalısınız, bu nedenle veterinerinizin tanı koymasını sağlamak daha iyi olacaktır.
Evcil Hayvanlarda Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2019

İnsanlar gibi hayvanlar da mide problemleri yaşar. Evcil hayvanlarda kabızlık, en yaygın görülen sorunlardan biridir. Neyse ki, köpek sadece kabız olduysa, özellikle ev yapımı ilaçlar sayesinde kolaylıkla tedavi edilebildiği için ciddi bir sorun değildir.

Fakat köpeğinizin kabız olmasının sebebi, hayvanın başka bir sağlık sorunu olduğuna dair bir işaret ise, durum biraz daha karmaşık bir hale dönüşebilir. Bu sağlık sorunlarının neler olduğunu makalenin devamında öğrenebilirsiniz.

Evcil hayvanlarda kabızlık nedir?

Kabızlık, yiyeceğin düzgün bir şekilde işlenememesidir, bu nedenle vücuttaki atıklardan normal olarak kurtulma eksikliğine ya da yetersizliğine neden olur. Kedilerde ve köpeklerde çok yaygın olarak görülen bir hastalıktır ve birçok sağlık sorununa neden olabilir.

Bu durumun nedenleri değişebilir, ancak en yaygın neden beslenme yetersizliği ve egzersiz eksikliği ile ilgilidir. Ne yazık ki, bu durum evcil hayvanınızın sindirim sistemine zarar verebilir.

Evcil hayvanlarda kabızlık görülmesinin bir başka nedeni de aşırı yalamadır. Hayvanlar vücutlarını çok fazla yaladıkları zaman, çok fazla tüy yutabilir. Bu tüyler de topaklara dönüşür ve kalın bağırsağı tıkar. Ayrıca, yaşlı köpeklerde kabızlık böbrek probleminin bir belirtisi olabilir, bu nedenle yakından takip edilmelidir.

Ne olursa olsun, her durum için doğru teşhisi koyan yetkili kişi yalnızca bir veterinerdir. Köpeğiniz ya da kediniz herhangi bir değişiklik yaşarsa, veterinerinizle konuşmak ve hayvan tedavi almadan önce aklınıza gelebilecek tüm soruları sormak en iyisidir.

Bu makalemiz de ilginizi çekebilir; keşfedin: Sindirim Sistemi Problemi Yaşayan Köpekler

kabız olan köpek

Evcil hayvanlarda kabızlık tedavisi nasıl yapılır

Veteriner, hayvanın kabız olmasının diğer hastalıklarla bir ilişkisi olmadığını teyit ettikten sonra, evcil hayvanınızın kabızlığını tedavi etmeye başlamalısınız. Kediler ve köpeklerin farklı metabolizmalara sahip olduğunu ve belirli ürünlere karşı farklı reaksiyonlar gösterebileceklerini unutmayın.

Böylece her ürünün, tedavi ettiği hayvana göre farklı talimatları olacaktır. Genel olarak, konuşacağımız çarelere kolayca erişebilirsiniz; hatta bazıları halihazırda evinizde bulunuyor olabilir. Bu ürünlerin çoğu günlük olarak kullanılıyor, ancak bazıları küçük bir yatırım yapmanızı gerektirebilir.

Evcil hayvanlarda kabızlık tedavisi: Köpekler için

  • Temiz su: Dengeli bir beslenmenin ana bileşeni ve tüm vücut için ana katalizördür. Su, tüm sindirim sistemi işlevlerine ve hayvanın içindeki her şeyin doğru çalışmasına yardımcı olur.
  • Zeytinyağı: Zeytinyağının, sindirim sistemi de dahil olmak üzere köpekler için birçok faydası vardır. Köpeğinizin yemeğine bir ya da iki kaşık zeytinyağı ekleyin. Birkaç gün içinde olumlu bir sonuç elde edersiniz.
  • Egzersizler: Bazen kısa bir yürüyüş yeterlidir. Bu yüzden, evcil hayvanınıza evin dışında dolaşması için daha fazla zaman verin; köpeğinize biraz egzersiz yaptırmak için topla ‘git getir‘ bile oynayabilirsiniz.
  • Yaş mama: Bazen kabızlık, köpeğinizin yemeğindeki sıvı eksikliğinden kaynaklanır. Konserve yaş mamalar dışkılarını nemlendirecek kadar ıslaktır ve kuru mamaya iyi bir alternatif olabilir.
  • Kabızlık giderici ürünler: Magnezyum sütü ve diğer kabızlık giderici gıdalar, köpeğinizin bağırsaklarındaki akışı artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, hiçbir köpek cinsinde alerji sorununa yol açma eğilimi göstermezler.

Bu içerik ilginizi mi çekti? O halde şuraya da göz atın: Zeytinyağının Evcil Hayvanınızın Sağlığı İçin İnanılmaz Faydaları

tuvaletini yapan kedi

Kedilerde kabızlık tedavisi

  • Kumunu değiştirin: Bazı durumlarda, kedinizin kum kabındaki kum, kedilerin tuvalete çıkmasını önleyen alerjilere neden olabilir. Kumun markasını ya da kalitesini değiştirmeye çalışın. Ancak sorun devam ederse veterinerinizi ziyaret etmeniz gerektiğini unutmayın.
  • Kilosuna dikkat edin: Aşırı kilolu kediler, aslında bir ya da iki kez yapmanın normal olduğu durumlarda günde birkaç kez tuvalete gitme eğilimindedir. Dolayısıyla tuvalete daha fazla çıkmak, anüsün tahriş olmasına neden olabilir ve bu durum, kabızlık durumunu daha da kötüleştirebilir.
  • Beslenmesini değiştirin: Kedilerin kabız olmasının bir başka nedeni de beslenme yetersizliğidir. İçeriğinde sadece hayvansal protein bulunan kedi mamasına geçmeyi deneyin. Ayrıca kuru mamalar da özellikle kabızlığa neden oluyor olabilir, bu nedenle hayvanın beslenmesini yaş mamayla değiştirmek çok yardımcı olabilir.
  • Tüylerini fırçalayın: Bu onun kendini yalamasını ve çok fazla tüy yutmasını önler. Bu işi kedinin dili yerine fırça yapacağı için, hayvanın tüyleri sindirim sistemini tıkayamaz.

Bu bahsettiğimiz evcil hayvanlarda kabızlığı rahatlatma seçeneklerinin hepsinin ciddi olmayan durumlarda kullanılması amaçlanmıştır. Evcil hayvanınızın dışkısında kan varsa veya hayvan acı çekiyorsa, en kısa sürede bir çözüm bulmak için derhal veterinere gitmelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.