Cennetteki Köpeğime Mektup

Sevilen bir evcil hayvana veda etmek her zaman çok zordur ve bazen "Cennetteki köpeğime" bir mektup acıyı iyileştirmeye yardımcı olabilir.
Cennetteki Köpeğime Mektup
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnternette bunun gibi birçok mektup ve vefat eden köpeklere yollanmış “cennetteki köpeğime” mesajları bulabilirsiniz. Bunlar hem sevgi hem de acı doludur.

“Cennetteki Köpeğime” Güzel Bir Mektup

İki aylıktan daha büyük olmayan bir köpek yavrusu aramak için bir barınağa gitmeye karar verdim. Birçok farklı köpeğe baktım. Sahiplenme gereksinimleri, bir çocuğu evlat edişim kadar katı idi. Anlayamadım. Yorgundum ve aramaktan bıkmıştım ve uygun bir köpek bulamamıştım, vazgeçmek üzereydim. ”

cennetteki köpeğime mektup

“Barınaklardan birine geri döndüm ve küçük bir iç çekiş dikkatimi çektiğinde kafesler arasında yürüyordum. Bakmak için döndüm ve neredeyse siyah gibi koyu kahve renkli gözlerinle oradaydın. Bana baktın ve kalbim cız etti. Seni sahiplenme sürecine başladım ve seni eve götürebildim. Sana bakan kadın beni çok acı çektiğine dair uyardı, sana zarar veren ve neredeyse ruhunu senden alan çok acımasız insanlar tarafından kötü muamele gördüğünü söyledi. ”

“Teşekkür ederim”

“Bu mektubu sana teşekkür etmek için yazıyorum. Beni karanlıktan kurtardığın için teşekkür ederim ve hayatımı sevinçle, oyunların ve tıpkı sonrasında oynamak için çoraplarımı saklaman gibi yaramazlıklarınla doldurduğun için teşekkür ederim. Seni benim kurtarmadığımı, beni senin kurtardığını görmeme yardım ettiğin için teşekkür ederim. Bana gerçekten sevme şansı verdin. Bu mektup, günlerimi bir zamanlar ışıkla dolduran ve şu anda gökyüzünü koyu kahve renkli gözleriyle aydınlatan harika arkadaşıma adanmıştır. ”

“Nerede olduğunu bilmiyorum, ama seni ne kadar özlediğimi bilmeni istiyorum. Sana bakmak, seni sevmek için elimizden geleni yaptık çünkü sen bizden biriydin. Yukarıda bir cennet varsa, eminim Tanrı seni yanına almıştır. Nezaketin ve sevgin için, yavaş yavaş üzüntülü hale gelen o küçük gözlerle yumuşacık bakışların için teşekkür ederim. ”

“O cuma gecesi ve cumartesi sabahı anılarımda hala taze. Bütün gece seni okşamak, seninle konuşmak ve senin yanında ağlamak istedim, ama o kadar sakindin ki, ağrısız bir şekilde, günler boyu yaşadığın o kasılmalar olmaksızın uyuyordun. Ama seni huzur içinde bırakmaya karar verdim. Kliniğe girmeden önce o ince inilti ile elveda deyişini hala hatırlıyorum. Nefret ettiğin bir yer olan veterinerde sakin olman için sana sakinleştirici verdiğimizi hatırlıyorum. Hoşçakal dediğin için teşekkür ederim. ”

Cennetteki köpeğime yazarken duygular ve suçluluk

Sahipleri, köpekleri öldüğünde ne kadar fazla şey hissedebileceklerine çok şaşırırlar. Ne kadar sadık olduklarını hatırlamak ya da suçluluk, acı, iktidarsızlık, vs. hissetmek çok normal şeylerdir. Hayatınızın, rutininizin ve evinizin bir parçası oldukları o anıları tekrar tekrar gözden geçirmek oldukça doğaldır.

Bu acıyı hissetmekten veya belki de tüm yaşamı boyunca bizimle birlikte olan biri için ağlamaktan utanmamalıyız. Onun yavruluktan yetişkinliğe büyüdüğünü görmüş ve onun gelişimini izlemiş olabilirsiniz. Bu anlarda, evcil hayvanınız ve artık burada olmamasından ötürü nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmak gerçekten olumlu. Bu, çevrenizdeki insanların daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır. “Cennetteki köpeğim” e bir mektup, durumu anlamak ve onunla uzlaşmak için çok yararlı olabilir.

Duygusal alışma

Bu, sevilen birinin kaybını takiben duygusal bir uyum sürecidir. Farklı duygular, inkarın farklı aşamaları (küçük arkadaşınızın geri dönmeyeceğini reddetmek), öfke (kendinize ve başkalarına öfke duymak) veya olanlar için suçluluk hissetmek vb. gün yüzüne çıkabilir.

Bu aşamaları takiben, kendinizi sıkıntılı, korkmuş ve derin bir üzüntü hissedeceğiniz depresyon aşaması gelir. Köpeğinizin hastalığı size kendini hatırlatmaya devam edecektir. Kaybın kalıcı olduğu ve hayatın devam etmesi gerektiği gerçeğiyle yüzleşmeye başlayacaksınız.

Bu kabul aşamasına geldiğinizde, hayatınızın kontrolünü sakin bir şekilde geri almaya hazır hissedeceksiniz. Bu, kaybettiğiniz yakınınızı düşünmeyi bırakacağınız anlamına gelmez. Bir şekilde o, her zaman düşüncelerinizde olacak. Bu sadece ilerlemeye ve bir daha asla yanınızda olmayacağı gerçeğini kabul etmeye başlayacağınız anlamına gelir, o yalnızca “cennetteki köpeğim” olacaktır.

Güzel zamanları hatırlamak

sahilde siyah köpek

Kolay olmasa da, acıların sizi tüketmesine izin veremezsiniz. Bu üzücü anlarda, küçük arkadaşınızla paylaştığınız mutlu zamanları düşünmeniz gerekir. Onun sadakatinden ne kadar hoşlandığınızı hatırlayın ve bu duygulara tutunmaya çalışın. Bunun gibi birçok anı olacaktır ve onlara her zaman sahip olacaksınız. Zaman geçtikçe üzüntü azalır.

Yeni bir köpek edinme

Vefat eden bir köpeğin yerine derhal yeni bir köpek sahiplenmek iyi bir fikir değildir. Eğer biraz zaman geçmesine izin vermediyseniz, özellikle hala acı çekiyorsanız, yeni arkadaşınızı takdir etmeniz çok zor olacaktır. Her köpek farklı kişilik ve davranış ile benzersizdir. Üstesinden gelmek için gereken süre diğer insanlarınkinden farklı olacak, ancak acı er ya da geç gidecek.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.