Çay Ağacı Yağı, Parazitlere Karşı Bir Tedavi

Günümüzde, ev ve vücut hijyeni için olduğu kadar, her türlü rahatsızlığı gidermek için farklı doğal ürünler bulunmaktadır. Çay ağacı yağı, özellikle köpeklerde parazitlere karşı tedavide yapılan son keşiflerden biridir.
Çay Ağacı Yağı, Parazitlere Karşı Bir Tedavi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çay ağacı yağı, parazitlere karşı harika bir tedavidir. Bu yağ, binlerce yıldır var olan bir yöntem olan buhar damıtma aracılığıyla çay ağacının yapraklarının damıtılmasıyla elde edilir.

Bu damıtma tekniği, yaprakların özünü en saf seviyelerde çıkarmak için harikadır. Dahası, bir ton çay ağacı yaprağı yaklaşık 10 lt yağ verir. Bu yağın tüm çeşitleri arasında, Melaleuca alternifolia‘dan elde edilen, memelilere fayda sağlayan tek yağdır.

Çay ağacı yağı antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca bakterisit, mantar ilacı ve diğerlerinin yanı sıra antiviral özelliklere sahip balzamik bir çaredir. Bu nedenle parazitlere ve bakterilere karşı tedavide harika bir müttefiktir.

Bu yağ %100 doğaldır ve deri döküntüleri veya kaşıntı gibi bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak, siz veya evcil hayvanınız onu kullandıktan sonra kaşıntı ortaya çıkmışsa, tedaviyi bırakın ve tıbbi yardım alın.

Çay ağacı yağının cilt hastalıkları üzerindeki birçok iyileştirici özelliği yaygın olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, sadece parazitlere karşı değil, aynı zamanda her türlü alerjiye karşı da mükemmeldir.

Çay ağacı yağının diğer özellikleri

çimlerde oturup kaşınan köpek

Çay ağacı yağı ile harmanlanmış manuka balı ile yapılan topikal bir çözelti, enfeksiyonlu yaraların ve cilt lezyonlarının tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Bunun yanı sıra pirelere ve diğer parazitlere karşı da oldukça etkilidir. Bunlar, belirli bir hayvan üzerinde bu ürünün varlığını fark ettikleri anda kaçarlar. Bunu akılda tutarak, köpeğin yatağının dış yüzeyine de püskürtün; eğer bunu yapmazsanız, kaçan pireler yatağı istila edebilir.

Çay ağacı yağı, ilaç dolabınızda bulundurmanız gereken temel bir maddedir. Bildiğiniz gibi, evcil hayvanlar er ya da geç bir tür parazit barındırma eğilimine sahiptir.

Sizin veya evcil hayvanınızın gözleriyle temastan kaçınmak için bu yağı kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Çay ağacı yağı losyonu

Bu losyon eczanelerde, sağlıklı yaşam mağazalarında ve hatta bazı kozmetik mağazalarında kolayca bulunur. Ancak, herhangi bir nedenle bu yağdan bulamazsanız, evde etkili bir tane yapabilirsiniz. Bu sayede siz ve hayvanınız bakteri ve parazitlerin neden olduğu rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz. Bu losyonu yapmak için ihtiyacınız olacak şeyler:

Malzemeler

Hazırlık

  • Eşit miktarda ispirto, çay ağacı yağı ve damıtılmış suyu karıştırın.
  • Ardından boş, temiz bir sprey şişesine dökün.
  • Ardından, doğrudan hayvanın üzerine püskürtün. Gözlerinden uzak tutun.
  • Hayvanı yatağından veya diğer dinlenme yerlerinden en az 15 dakika uzak tutun.
  • Son olarak, losyon kürkünde kurur kurumaz tedavi tamamlanır.

Bu oldukça etkili bir ürün olmasına rağmen, tüm kan emiciler kaybolana kadar tedaviyi birkaç gün tekrarlamanız gerekebilir.

Parazitlere karşı tedavi olarak çay ağacı yağı: Veterinerinize danışın

çay ağacı yağı için veterinize danışın

Pire tedavileri söz konusu olduğunda, kullanabileceğiniz ürünler hakkında tavsiye almak için veterinerinize danışmalısınız. Türe, yaşa, boyuta ve bireysel klinik geçmişe göre tavsiyede bulunacaklardır. Piyasadaki pire kontrol ürünlerinin çoğunun hem evcil hayvanınız hem de çevre için oldukça toksik olduğunu unutmayın.

Satın aldığınız her ürünün etiketlerini okuma alışkanlığı edinin ve ayrıca talimatları dikkatlice izleyin. Bu şekilde komplikasyonlardan ve hoş olmayan sürprizlerden kaçınacaksınız.

Mevcut araştırmalar, çay ağacı yağının yalnızca suda uygun şekilde seyreltildiğinde köpeklerde ve kedilerde güvenli ve etkili olduğunu göstermektedir. Topikal kullanım için önerilen oran %0.1 – 1’dir. Dahili olarak vermek güvenli değildir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.