Köpeklerde Diyabeti Önlemek - Alışkanlıkları Değiştirmek

Köpeklerde diyabeti önlemek önemlidir çünkü bu, vücut insülin yapmayı bıraktığında ortaya çıkan tedavi edilemez bir hastalıktır. Pek çok köpek bu hastalığın semptomları ile bir süreliğine başa çıkabilir, ancak eninde sonunda ciddi şekilde hasta olurlar.
Köpeklerde Diyabeti Önlemek - Alışkanlıkları Değiştirmek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde diyabeti önlemek önemlidir; çünkü diyabet, özellikle de zamanında tespit edilmezse, yaşamı tehdit eden bir durum haline gelebilir. Şu anda, bu hastalığın tedavisi yoktur, bu nedenle yapılabilecek en iyi şey hastalığı önlemektir.

Bu problemin kaynağı insülin üretiminin yetersiz olması, ya da insülin üretilmemesidir. Bu hormonun seviyelerinin azalması hiperglisemiye neden olur – bu kan şekeri seviyelerinde aşırı bir artıştır. Bunun tersi de gerçekleşebilir. Yani, kan dolaşımında glikozun düşük olması ya da tamamen bulunmaması da diyabet belirtileridir.

Bu genellikle pankreas tarafından üretilen insülinin doku hücrelerine enerji verememesi nedeniyle gerçekleşir. Bu, glikoz intoleransından kaynaklanmaktadır.

Köpeklerde bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan risk faktörleri, insanlardaki risk faktörleri ile aynıdır:

  • Karbonhidrat oranı yüksek kötü bir diyet.
  • Fiziksel aktivitenin çok az olması ya da hiç olmaması.
  • Yüksek oranda tatlı şeyler tüketilmesi.

Diyabeti Önlemek İçin Tedbirler

Üzgün görünen bir köpek.

Diyabet riskini azaltmak için alabileceğiniz önlemlerin çoğu basittir. İnsanlarda olduğu gibi, bunlar en temel sağduyu normlarından oluşur.

Bir köpeğin beslenme ihtiyaçlarına saygı duymalısınız. Diyabeti önlemek için köpeğinizin diyetindeki ödül mamalarını ve şekerleri azaltmak yeterli değildir. Etobur oldukları için hayvanların yüksek dozda hayvansal protein almaları gerekir.

Evet, kökenleri hayvansal olan doğal yiyecekler elde etmenin zor olduğu zamanlar vardır. Yine de, işlenmiş köpek mamalarını seçerken şunları aklınızda tutun:

  • Paketin üzerinde “taze et ile yapılmıştır” ya da bunun gibi bir şey yazması gerekir. Aksine, “kurutulmuş” et ya da tavuk ile yapıldığı iddia edilen yiyecekler, temel bileşenin kalitesini garantileyemez. Hatta, temelde insan tüketimine uygun olmayan atıklar olmaları oldukça muhtemeldir.
  • Aynı ilke meyve ve sebzeler söz konusu olduğunda da geçerlidir: Etikette “taze ve / veya işlenmemiş” yazmalıdır.
  • Köpeklerin diyetlerinde tahıllar olmasına gerek yoktur. Bu nedenle, iyi bir miktardaki köpek mamasında yalnızca minimum miktarda tahıl bulunmalıdır.

Köpeklerde Diyabeti Önlemek Basitçe Alışkanlıkları Değiştirmek İle İlgilidir

Yüzyıllar süren evcil yaşam, köpeklerin yeme alışkanlıklarını değiştirmiştir. İnsanlar gibi, köpekler de artık omnivordur (yani iki tür de çoğu şeyi yiyebilir). Buna ek olarak, köpekler fiziksel aktiviteye ayırdıkları günlük zamanı azaltarak ya da tamamen ortadan kaldırarak (bu elbette kendi hataları değildir) yaşam stillerini aşamalı olarak değiştirmişlerdir. Diyabetik olma risklerini arttıran şeyler bu alışkanlıklardır.

Antik çağlardan on dokuzuncu ve yirminci yüzyılın başlarına kadar, köpeklerin büyük çoğunluğu ağır işler yaparak “geçimini sağlamak” zorunda idi. Çoğu, diğer şeylerin yanı sıra çobanlık ya da mülkleri korumak gibi belirli görevleri yerine getirirdi.

Köpekler “işsiz” hale geldiklerinde, düzenli egzersiz yapmayı bıraktılar. Aslında, aktif kalan tek köpekler hizmet, polislik ve arama kurtarma çalışmaları için eğitilen köpeklerdir.

Köpeklerde Diyabeti Önlemek

Yemek yiyen bir köpek.

Diyabeti önlemek için köpeğinize aktif kalması için fırsat vermelisiniz. Tüm hayvanlar bir çeşit günlük egzersiz rutinine ihtiyaç duyarlar. Tuvaletlerini yapabilmeleri için onları günde iki kez bloğun çevresinde dolaşmaya çıkarmak yeterli değildir.

Fiziksel egzersiz talebi köpekten köpeğe farklılık gösterse de, tüm köpekler aktif olduklarında aşırı glikoz ve yağ yakarlar.

Evcil hayvanların iyi alışkanlıklarını ödül mamalarıyla ödüllendirmek kötü bir alışkanlıktır. Bu tür yiyecekler onlara sadece fazla şeker ve doymuş yağ sağlar. Ona gerçekten bir ödül vermek istiyorsanız; köpeğinize taze meyve, sebze ya da et parçaları verin.

Fazla kilolu olmak, diyabetin başlangıcındaki en dramatik risk faktörlerinden biridir. Genellikle kötü beslenme, aşırı kan şekeri ve yağ birikiminden kaynaklanır.

Bu yazımızı beğendiğinizi umuyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.