Sfenks veya Tüysüz Kedi Nasıl Yıkanır?

Sfenks kedisi tüysüz kediler arasında en ünlü ırktır. Kişiliği ve görünümü onu çok özel bir kedi yapar ve ayrıca çok özel temizlik bakımı gerektirir.
Sfenks veya Tüysüz Kedi Nasıl Yıkanır?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 28 Ağustos, 2021

Görünüşe göre tüyleri olmamasına rağmen, her sahip, bir Sfenks veya tüysüz kediyi yıkamanın hala önemli olduğunu bilmelidir. Bu hayvanların hijyeni son derece önemlidir.

Bu hayvanın cildinde diğer kedigillerden daha fazla ter, yağ salgıları ve kir biriktiğinden, bakım devamlı olmalıdır. Bu makalede, bir Sfenks veya tüysüz kediyi nasıl yıkayacağınızla ilgili en önemli şeyleri öğreneceksiniz.

Sfenks kedisi

Sfenks veya Mısır kedisinin üremesi 1966’da Kanada’da başladı. Dayanıklı bir hayvandır ve 3 ila 6 kilo ağırlığındadır. Derilerinde kırışıklıklar vardır ve çeşitli renklerde olabilir. Tüylerinin olmaması bir kusur veya hastalık değildir, çünkü çıplak gözle kel gibi görünseler de Sfenks kedilerin üzeri şeftali dokusuna benzer ipeksi hissettiren bir tüyle kaplıdır.

Çok arkadaş canlısı, girişken, sevecen ve oyuncudurlar ve insanlarla ve hayvanlarla arkadaşlık etmekten hoşlanırlar. Ancak, ihmal edilmiş hissederlerse çok acı çekerler. Ayrıca tüyleri olmayan tek kedi bu kedi değildir. En iyi bilinen cins olmasına rağmen, uzmanlar bize Donskoy, Peterbald, Goblin, Ukraynalı Levkoy ve Dwelf gibi başka ırkların da olduğunu söylüyor.

En ilginç kedi ırklarından biridir.

Temizlik önemlidir

Periyodik veteriner kontrolleri ve aşı takvimini takip etmek gibi her kedinin ihtiyaç duyduğu temel bakımın yanı sıra, bu kedi genellikle sahibine çok bağımlıdır. Bunun nedeni, gerektirdiği zorlu bakım rutinleridir.

Tüm kedilerin kendi hijyenlerine dikkat ettiğini biliyoruz. Ancak tüysüz kediler terlediklerinde çok fazla sebum üretirler ve ciltlerinin bakıma ve temizliğe ihtiyacı vardır. Buna kulakları, gözleri, tırnakları ve dişleri de dahildir. Bu nedenle Sfenksinizi küçük yaşlardan itibaren banyoya alıştırmanız çok önemlidir, çünkü temizlik onun hayatının çok önemli bir bölümünü oluşturacaktır.

Sfenks veya tüysüz bir kedi nasıl yıkanır?

Uzmanlar bu kedileri her 2 ila 4 haftada bir yıkamanızı tavsiye ediyor. Bunu yapmak için aşağıdaki noktaları aklınızda bulundurun:

  • Kedinin kolayca sığabileceği bir küvet veya kova kullanın ve kaymaması için altına bir havlu koyun. Su hiçbir zaman üzerini örtmemelidir.
  • Hassas bir cilde sahip oldukları için ılık su kullanmanız önemlidir. Yüksek ve düşük sıcaklıklara iyi tepki vermeyen hassas hayvanlardır ve kolayca üşütebilir veya yanabilirler. Onları koruyan saç tabakasının çok ince olduğunu unutmayın.
  • Kediyi azar azar ıslatın ki gergin olmasınlar. Başlarını ıslatmamaya dikkat edin.
  • Nazikçe köpürtün ve ardından cildini bol su ile durulayın.
  • Başlarını temizlemek için nemli bir bez kullanın ve burunlarına, gözlerine ve kulaklarına su girmesini önleyin.

Banyo sırasında kedilere yönelik müzikler, okşamalar ve kendilerine özel kokular ile rahatlatıcı bir atmosfer yaratabilirsiniz. Bağırmaktan veya yüksek seslerden kaçının. Banyonun sonunda, kediyi bir havluyla kurulayın ve ona bir ödül verin.

Sfenks veya tüysüz bir kediyi yıkamak için hangi şampuanı kullanmalısınız?

Tüysüz kediler veya hassas cilde sahip kediler için özel bir şampuan aramanızı öneririz. En önemli şey, insanlara veya diğer hayvanlara yönelik ürünler kullanmamaktır. Emin olmak için veterinerinize sormanızı öneririz.

Banyo için alternatifler

Cildi tarafından üretilen yağlı dokulu sebum sağlıklı ve doğaldır. Bu onu korumaya ve yağlamaya yarar. Bu nedenle, onları koruyan ve nemlendiren bu uçucu yağları ortadan kaldıracağımız için bazı profesyoneller çok sık banyo yaptırmayı önermez. Bu durumda, derisi onları daha fazla üretmeye başlayacak ve tahrişler ortaya çıkacaktır.

20 ila 40 gün arasında bir banyo sıklığı tavsiye edilse de, bu her kediye göre değişir. Onları daha sık mı yoksa daha az mı yıkayacağınızı bilmek için işaretlere çok dikkat edin ve bir uzmana danışmaktan çekinmeyin.

Derileri kırmızımsı bir renk alırsa, onlara daha az yoğun banyolar vermelisiniz. Derilerinin küçük kıvrımlarında dermatit, uyuz ve diğer dermatolojik hastalıklara neden olabilen kir veya pislik görürseniz, banyoyu ıslak bezler gibi başka bir temizlik türüyle değiştirmelisiniz.

Ayrıca kediniz sudan korkuyorsa bu onun hijyenini ihmal etmeniz için bir neden değildir. Bu durumlar için kedi mendilleri vardır, ancak cildini yukarıda belirtilen ıslak bezlerle de temizleyebilirsiniz.

Göz, kulak, tırnak ve dişlerin temizliği

Banyo yaparken kedinin gözlerini ve kulaklarını ıslatmaktan kaçınmalısınız. Ancak bu, banyo yapmamak için bir bahane olmamalıdır, çünkü aynı zamanda iyi bir hijyene sahip olması da önemlidir. Bu son ipuçlarını aklınızda bulundurun.

Kirpikleri yoktur

Kirpikleri olmadığı için, sfenksin gözlerine daha fazla kir veya toz zerresi girer. Bu nedenle, gözyaşı sıvısı hastalıkları önleyebilir. Haftada bir kez tuzlu su solüsyonu ve steril gazlı bezle her göz için yeni bir tane kullanarak gözlerini temizlemeniz önerilir.

Kulakları çok fazla kulak kiri üretir

Neredeyse tüysüz kediler oldukları ve çok büyük kulakları olduğu için daha fazla kirlenirler ve kulaklarında çok fazla kulak kiri biriktirirler. Bunları temizlemek için, en yüzeysel bölgeleri nazikçe temizlemek için parmağınız veya birkaç pamuklu çubuk yardımıyla her kulak için yeni bir gazlı bez kullanın.

Tırnaklarına ve dişlerine özen göstermek

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu kedilerin ürettiği sebum ve ter daha yüksektir, bu nedenle tırnakları da tüysüz olmaları nedeniyle yağ ve kir biriktirme eğilimindedir. Sfenks kedinizin hijyenini korumak için, tırnaklarını – sadece ucunu – kesmeniz ve düzenli olarak temizlemeniz önerilir.

Dişler söz konusu olduğunda, Kırsal Veteriner Kliniği (Countryside Veterinary Clinic), sfenkslerin genellikle dişleriyle ilgili ciddi sorunları olduğunu not eder. Bu nedenle haftada en az 3 kez fırçalamanızı önerirler.

Mısırlıların taptığı hayvanlardan biri.

Onları temiz tutmanın yanı sıra evinizi, kedinin yattığı yatağı ve çevresini de temiz tutmanızı öneririz. Tüysüz bir kediyle yaşadığınız için kir ve bakterilerden kaçınmak için her şeyi yapmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Hawai Tüysüzü Kohana Kedisi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hawai Tüysüzü Kohana Kedisi

Diğer tüysüz ırkların aksine, bu tüy eksikliği belirli bir genetik mutasyondan gelir. Bu nedenle Kohana kedisi lastiksi, kırışık bir tene sahiptir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.