Köpeği Ne Zaman Yıkayacağınızı Bilmek Çok Önemlidir

Köpeğinizin ne zaman yıkanacağını bilmek, kısa ve uzun vadeli sağlığı için çok önemlidir. Bu ipuçları, onları her zaman güzel ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır.
Köpeği Ne Zaman Yıkayacağınızı Bilmek Çok Önemlidir

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2021

Bir evcil hayvana sahip olmak, onların yanında olmaktan ve birlikte iyi vakit geçirmekten daha fazlasını ifade eder. Köpeği ne zaman yıkayacağınızı bilmek de gereklidir – özellikle genel sağlık durumları için. Bu, düzenli aralıklarla  çok fazla iş anlamına gelir, ancak buna kesinlikle değerdir.

Köpek dostunuz için hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyi bir hijyen şarttır. Okumaya devam edin, bu makale konuyla ilgili tüm şüphelerinizi çözebilir.

Bir köpeği ne zaman yıkayacağını bilmenin önemi

Köpekler koşar, yere yatar ve çabucak kirlenir, bu yüzden görsellikleri için tımarlanmaları gerekir. Ancak evcil hayvanınızın ihtiyaçları sizinkinden oldukça farklıdır. Birincisi her gün banyo yapamazlar.

Bunun nedeni banyo yapmanın hayvanın sağlığına zarar vermesidir. Hatta özellikle köpek yavruları soğuk algınlığı sonucu ölebilirler. Yukarıda da söylediğimiz gibi, türümüzün hijyen parametreleri diğer memelilerden farklıdır.

Gördüğünüz gibi, bir köpeği ne zaman, hangi yaştan itibaren, ne sıklıkla, ne tür ürünlerle ya da basitçe, ne zaman yıkamamanız ve onun bakımını yapmanız gerektiğini bilmek çok önemlidir. Evcil hayvanınızı yıkamak, aşağıda analiz edeceğimiz birkaç faktöre bağlıdır.

kafasında köpüklerle banyoda bir köpek


Köpeğinizi tüylerine göre ne zaman yıkamanız gerektiğini bilmek

Köpek kılı, bir hayvanın hijyen durumunun ana göstergesidir. Tahmin etmesi zor değildir ve çoğu zaman çıplak gözle anlayabilirsiniz. Bir köpeğin tüyü ne kadar azsa, kiri o kadar az görebilirsiniz. Ancak, bol ve uzun tüylü olanlarda kir oldukça belirgin olacaktır, kötü kokudan bahsetmiyoruz bile.

Gördüğünüz gibi, tüyleri size köpeği yıkamanın zamanı hakkında bir fikir verebilir. Bu nedenle, evcil hayvanınızın bakımını ne zaman yapacağınızı bilmek için şu göstergeleri izleyin:

 • Kısa tüylü ırklar yaklaşık olarak iki ayda bir banyo gerektirir.
 • Uzun, bol tüylü ırkların ayda bir yıkanması gerekir.
 • Orta boy tüylü hayvanlar altı haftada bir yıkanmalıdır.

Mümkün olduğunda banyo yapmayı fırçalama ile değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak, kiri temizleyecek, ölü hücreleri uyaracak ve yağ asitlerini hayvanın derisine dağıtacaktır.

Yaşam tarzına göre bir köpeği ne zaman yıkayacağınızı bilmek

Köpeklerin karakterleri de birbirinden farklıdır. Sizinki aktifse, oynayıp yerde yatıyorsa ve toprağın üzerinde yuvarlanıyorsa, ne zaman banyo yapması gerektiğini bilirsiniz. Örneğin, genellikle açık alanlarda, plajda veya tepelerde hareket halinde olan köpekler, daha az aktif olan veya evde daha fazla zaman geçirenlere göre daha fazla kirlenirler.

Sabun ve şampuanların yan etkileri olabileceğini unutmayın. Birincisi, vücutlarındaki doğal yağları azaltarak sertleştirebilir ve ciltlerini kurutabilirler. Bunlar yalnızca tüylerinin parlaklığı ve dokusu için önemli değil, aynı zamanda onları dermatolojik hastalıklardan da koruyabilir.

Köpeğinize ne zaman banyo yaptıracağınızı bilmenin diğer yolları

Bu hayatta her şey sabit kurallara tabi değildir. Bu nedenle bazen belirli parametrelere göre köpeğe banyo yaptırmanın uygun olup olmadığına karar vermek gerekir. Onlardan bazıları:

 • Tüy dökme mevsiminde kir ve düğümleri temizlemek için köpeği günlük olarak fırçalamak önemlidir. Ayrıca onları daha düzenli olarak yıkayabilirsiniz.
 • Hayvan aşırı sıcaklamış mı görünüyor? Özellikle yaz aylarında soğuk su banyosu iyi bir seçenek olabilir.
 • Kokuyorlarsa kesinlikle banyo yaptırın.
 • Aktif olduklarında bir su spreyi onları temizleyecektir.
 • Köpekler oldukça meraklıdır ve her şeyi koklarlar, bu nedenle toksik maddelerle herhangi bir temasları varsa onları derhal yıkayın. Bir veterinere de danışmak isteyebilirsiniz.
 • Kirli, yağlı bir köpek son derece rahatsız olacaktır ve daha iyi hissetmek için bu cildinden bu maddelerden arınması gerekecektir.

Bir köpeği ne zaman yıkayacağınızı bilmek

Herhangi bir rahatsızlık belirtisi fark ederseniz onları yıkamayın. Bu durumda en iyisi onları veterinere götürmektir. Veteriner köpeğin köpek gençlik hastalığından muzdarip olduğunu onaylarsa, banyo yaptırılmamalıdır.

Bu, kontrol altına alınmadığı takdirde köpeğinizi öldürebilecek ciddi bir hastalıktır. Köpeğin banyo şeklinde sıcak şoklarına değil, ilaçlara ve dinlenmeye ihtiyacı vardır.

Evcil hayvanınızı yıkamak için ürünler

Bir köpeğin derisinin pH’ının bizimkinden daha yüksek olduğunun farkında olmalısınız. Bu nedenle, doğal pH değerini koruyan bir sabunu tercih edin ve asla insanlar için üretilmiş ürünleri kullanmayın. Bunun nedeni onlar için fazla asitli olmalarıdır.

Banyo yapan köpekler hakkında mitler

Bu hayattaki her şeyde olduğu gibi, bir köpeği yıkamak konusunda da efsaneler vardır. İşte bazıları:

 • Bir köpeği yıkamak, cildindeki doğal yağları tüketir ve pH’ına zarar verir. Bu doğru değil: Yalnızca aşırı yıkarsanız veya hiç yıkamıyorsanız sağlıklarını etkileyebilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi insan sabunu kullanıyorsanız da olabilir.
 • Kulaklarına su kaçar ve orta kulak iltihabına neden olur. Dikkatli yaparsanız bu sorun olmaz.
 • Parfüm gibi kokarlarsa diğer köpekler onları reddeder. Sizin de bildiğiniz gibi, köpeklerin güçlü bir koku alma duyusu vardır ve diğer hayvanlar bize güzel koksalar bile hayvan kokularını algılayacaklardır. Bu yüzden köpek şampuanları sorun olmayacaktır.
köpükler içinde banyo yapan köpek

Kısacası, ihtiyaç duyduklarında köpeğinizi yıkayın. Yaşları için en iyi zamanlar konusunda tavsiye almak için veterinerinize danışın. Tüylü dostunuz, hijyen ihtiyaçlarını karşıladığınız sürece iyi durumda olacak ve uzun bir yaşamın tadını çıkaracaktır. Ayrıca daha keyifli bir yaşam alanının da keyfine varacaksınız. İlginizi çekebilir ...
Banyo Yaptırmadan Köpeğinizi Temizlemenin Yolları
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Banyo Yaptırmadan Köpeğinizi Temizlemenin Yolları

Sağlıklı ve kaliteli bir hayat yaşamak için bütün evcil hayvanların takip edilmesi gereken belirli bir sağlık ve hijyen düzenleri vardır. • Fiechter, R., Deplazes, P., & Schnyder, M. (2012). Control of Giardia infections with ronidazole and intensive hygiene management in a dog kennel. Veterinary parasitology187(1-2), 93-98.
 • Westgarth, C., Pinchbeck, G. L., Bradshaw, J. W., Dawson, S., Gaskell, R. M., & Christley, R. M. (2008). Dog‐human and dog‐dog interactions of 260 dog‐owning households in a community in Cheshire. Veterinary Record, 162(14), 436-442.