Sıra Dışı Kafkas Çoban Köpeği Hakkında Bilmedikleriniz

Bu devasa köpek türü Doğu Avrupa'dan gelmektedir. Kafkas çoban köpeği, iyi bir bekçi köpeğidir. 
Sıra Dışı Kafkas Çoban Köpeği Hakkında Bilmedikleriniz
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kafkas çoban köpeği, sahip olabileceğiniz en güzel köpek türlerinden biridir. Bu türün kökeni büyük Tibet köpeklerine dayanır. Bu sağdık dostunuz, aynı zamanda harika bir bekçi köpeğidir. Bu yazıda, bu devasa köpek türünden bahsedeceğiz, hadi göz atalım!

Kafkas çoban köpeğinin kökeni

Bu türün Tibet mastiflerinden geldiğine inanılıyor. Özellikle inanılmaz cüssesini ve kürkünü Tibet mastifinden aldığı düşünülüyor. Diğer çoğu ırk gibi, bu köpek ırkı da en uygun cinslerin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

İri cüsseleri, onları harika birer çoban köpeği yapar. Bu yüzden yıllar boyunca Kafkas sıradağlarında sürülere eşlik etmesi amacıyla kullanılmıştır. Büyük olmaları, gerektiğinde kurtlarla çarpışabilmelerini sağlar. Ancak Kafkas çoban köpeği bir süredir evcil hayvan olarak oldukça popüler oldu.

ormanda uzaklara bakan iki köpek ve Kafkas çoban köpeği

Kafkas çoban köpeği hangi özelliklere sahiptir?

Kafkas çoban köpeği dendiğinde, aklınıza dünyada yaşayan en büyük köpek türlerinden biri gelmelidir. Bu tür ortalama 60 cm boya ve 50 kiloya sahiptir.

Bu türün aynı zamanda güçlü bir vücut yapısı vardır, vücudu oldukça geniş ve kaslıdır. Kafkas çoban köpeğinin öne çıkan iki karakteristik özelliği kafasının sıkı, kuyruğunun ise güçlü ve tüylü olmasıdır. Ancak büyüklüğüne rağmen oldukça çevik ve hızlıdır.

Bu cinsin tüyleri pürüzsüz ve gürdür. Bu özelliği kötü hava koşullarına karşı onu korur, hatta yırtıcı hayvanlara karşı da koruma sağlayabilir.

Kafkas çoban köpekleri, üç farklı tüy uzunluğuna sahiptir. Bu cinsin tüyleri uzun, orta uzunlukta veya kısa olabilir. Tüylerinin rengi beyazdan kahverengiye, kahverengiden ise siyaha geçebilir.

iri Kafkas çoban köpeği uzaklara bakıyor

Peki bu türün huyu nasıldır?

Birçok insan bu türün cüssesine aldanarak asabi ve zor bir canlı olduğunu düşünebilir. Ancak doğru bir eğitim ile bu tür son derece sakin ve arkadaşça bir tavra sahip olabilir. 

Sakin olmaları onları itaatkar yapmaz. Kafkas çoban köpeği gururludur ve bazen özgür bir şekilde hareket etmek isteyebilir. Eğer erken yaşta eğitim almaya başlarsa davranışlarını dengeleyebilir; böylece sessiz ve asil bir evcil hayvanınız olur.

Bu tür aynı zamanda aşırı derecede sadıktır ve güçlü bir koruma içgüdüsüne sahiptir. Bu nedenle yabancılara karşı agresif tavırlar sergilemekten çekinmez. Bu özellikleri onları harika birer bekçi köpeği yapsa da, eğer bu durum çok sık tekrarlanırsa köpeğinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Kafkas çoban köpeği nelere ihtiyaç duyar?

Kafkas çoban köpeği gerçekten sıra dışı bir köpektir; ancak bu her ortama iyi bir şekilde adapte olabileceği anlamına gelmez. Eğer böyle bir türe sahip olmayı planlıyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri göz önünde bulundurun:

  • Bu tür kapalı alanlara ve apartman dairelerine uyum sağlamakta zorluk çeker. Çünkü koşmaları ve özgür olmaları gerekir.
  • Bu tür, fiziksel ve duygusal anlamda çok fazla ilgiye ihtiyaç duyar.
  • Bu cinsi eğitmek son derece zor olabilir, bu nedenle daha önce bu cins ile çalışmış birini bulmanızı öneriyoruz.
  • Daha önce defalarca söylediğimiz gibi, Kafkas çoban köpekleri iri olmalarıyla bilinir. Bu da demek oluyor ki çok fazla yemek yer. Ekonomik sıkıntılar yaşıyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.