Muhteşem Büyük Pirene Köpeği Hakkında Her Şey

Bugün size muhteşem ve görkemli bir köpek cinsinden bahsedeceğiz: Büyük Pirene Köpeği. Bu köpekler hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Muhteşem Büyük Pirene Köpeği Hakkında Her Şey
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bugün Büyük Pirene Köpeği olarak bilinen bir köpek cinsinden bahsedeceğiz. Bu göz alıcı köpekler, rastladığınızda inanamayacağınız kadar görkemlidir. Heybetli boyutları ve kuvvetli bir koruyucu içgüdüleri vardır. Evcil hayvan olarak da çok iyilerdir, özellikle de iyi eğitilirse. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Büyük Pirene Köpeklerinin kısa tarihi

Bu cinsin kökeni çok eskilere dayanır. Hatta tarih öncesine uzanan, bu köpeğe ait birçok fosil bulunmuştur. Büyük Pirene Köpekleri yüzyıllar boyunca çoban köpeği olarak çalıştı. Ancak bu köpeklerin popülaritesi ortaçağ döneminde azalmaya başladı.

Bu köpekler aynı zamanda yüzyıllar boyunca Fransız kalelerini ve mera alanlarını koruyarak geçimini sağladı. Daha sonra Fransız Kralı XIV. Louis resme dahil olarak bu cinsi Fransa sarayının resmi kraliyet köpeği ilan edince tanınmasını da sağlamış oldu. Bu da elbette köpeğin değerini ve diğer ülkelerdeki rağbetini de arttırmış oldu. Böylece çoban köpeği olmaktan çıkıp evcil hayvan konumuna gelerek insanların yanında yer almaya başladı. Bu köpek cinsinin dostluğuna özellikle Avustralya ile ABD’de oldukça değer verilir.

Genel özellikleri

Pirene Dağ Köpeği

Bu köpek aslında Molosser cinsinin bir grubuna aittir. Bu demek oluyor ki, diğer köpek cinslerine kıyasla ebat ve kas sistemi açısından daha üstünlerdir. Bu hayvanlar bazı yerlerde Pirene Dağ Köpekleri olarak da bilinir. Erkekleri genelde yaklaşık 70 cm yüksekliğe ulaşırken, dişileri ise 60 cm civarındadır.

Kilo olarak erkekler 50-60 kg, dişiler ise 40-50 kg gelir. Gördüğünüz gibi boy ve kilo açısından en büyük köpek cinslerinden biridir. Güçlü ve fit bacakları, onlara dağlarda ve dik arazilerde yüksek hareket kabiliyeti sağlar.

Ayrıca kalın kürkü vücudunun belirli bölgelerinde, örneğin kuyruk ve ensede uzun ve kıvırcık olabilir. Tüyleri genelde beyazdır (sadece bazıları tamamen beyaz olur). Kürklerinin bazı kısımları sarı, kahverengi ya da gri tonlarında olabilir.

Büyük Pirene Köpeği karakter özellikleri

Büyük Pirene Köpeği

Bu hayvanlar çoban köpeği ruhuna sahip olduğu için sadık ve son derece korumacı olurlar. Ailesini korumak söz konusu olduğunda gözünü bile kırpmadan harekete geçer ve yaklaşan yabancılara mutlaka havlar. Bağımsız olmaları da Büyük Pirene Köpeğine ait özelliklerden biridir. Yüzyıllarca kendi başlarına çobanlık ettikleri için böyle bir özellik kazanmışlardır.

Bu bağımsızlıkları inatçı ve baskın karakteriyle birleşince eğitim konusu bir problem haline gelebiliyor. Yani bu yüzden en iyisi erken yaştan eğitimine başlamak. Ona öğrettiklerinizi devamlı olarak tekrarlamalısınız.

Eğer bunu yapmayı başaramazsanız ileride büyüdüğü zaman başınızı çok ağrıtabilir. Eğer iyi eğitirseniz çocuklarla çok iyi anlaşan sevimli, sakin ve sevgi dolu bir köpeğiniz olur. 

Temel bakım

Büyük Pirene Köpeği, sürekli tüy döktüğü için haftada birkaç kez taranmak dışında özel bir bakıma ihtiyaç duymaz.

Bu köpekler çok aktif olmasalar da gezdirmeniz ve zaman zaman tasmasını çıkarmanız gerekecektir. Büyük köpek cinslerinin genelde kapalı ve dar alanlarda kalmaktan hoşlanmadığını da unutmayın. Yani, en ideal bakım koşulları kırsal ve açık alanlardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Villar, L., Bidinost, F., Galarraga, B., Macarena, M., Cancino, A. K., Castillo, D. G., … & Hernández, L. (2014). Perros protectores de ganado. Una herramienta para el manejo de la depredación.
  • Meléndez, P. P. (Ed.). (2012). Utilización de perros protectores de rebaños ovinos de la raza Montaña de los Pirineos como una estrategia biológica para controlar la depredación. Favet.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.