Köpekler ve Kediler Arkadaş Olabilir Mi?

"Kedi köpek gibiler." birbiriyle anlaşamayan insanlar için sıklıkla kullanılan tabirlerden biridir. Peki köpekler ve kediler arkadaş olabilirler mi?
Köpekler ve Kediler Arkadaş Olabilir Mi?

Son Güncelleme: 04 Haziran, 2020

İnsanlar birbirleriyle anlaşamayan iki kişiden söz ederken “Kedi köpek gibiler.” derler. Bunun nedeni köpekler ve kediler arkadaş olamaz diye düşünülmesidir.

Fakat köpeklerin ve kedilerin aynı evde yaşadığı örneklerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Köpeklerin yürüyüşe çıkarıldıklarında karşılaştıkları kedileri sevgiyle selamladıklarını görebilirsiniz.

Peki böylesi bir arkadaşlık imkansız mı? Bildiklerimize göre bunun doğru olmadığı ortada. Bu fikrin nereden çıktığına ve ne kadar doğru olduğuna bir göz atalım.

Bu İfade Nereden Geliyor?

Bir köpeğin bir kediyi kovaladığını ya da bir kedinin bir köpekle uğraştığını mutlaka görmüşsünüzdür. Fakat beraber yaşarlarken durum değişiyor, değil mi? Peki neden?

Yere yatan köpeğin bacağında oturan kedi

Hayvanlar bölgelerine sahip çıkarlar. Bundan ötürü alana ihtiyaçları vardır ve ne pahasına olursa olsun bu alanı korumak isterler. Dolayısıyla, bir kedi ya da köpek yanlarına başka cinsten bir hayvanın yaklaştığını gördüğünde tehdit altında olduğunu hisseder. Bu tehdite saldırıyla karşılık verebilir.

Karşısındaki hayvanın türü ne olursa olsun tepkisi bu olacaktır. Bu “kediyle köpek gibi olmak” lafı esasında bir hayvanın bölgesine giren herhangi bir hayvan için geçerlidir.

Köpekler ve Kediler Birlikte Yaşadıklarında Bu Davranışları Neden Değişir?

Önceden de söylediğimiz gibi, köpekler ve kediler bir arada yaşayabilir ve oldukça iyi anlaşabilirler. Fakat bu biraz zaman alabilir.

Kedilerle yaşayan ve onlarla iyi anlaşan köpeklerin dahi sokaktaki kedilere olumsuz tepkiler vermesi oldukça ilginçtir. Bunun nedeni hayvanların görünümleri ayırt edememesidir. Başka bir hayvanla yaşarken eşitlenir ve onları bir takım arkadaşı olarak görürler.

Fakat sokak algısını ve başka bir hayvanın bölgelerini işgal etmesi algısını asla yıkmazlar.

Köpeğinizin ve Kedinizin Anlaştığından Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Diyelim ki kediniz var ve bir köpeğiniz olsun istiyorsunuz ya da tam tersi, veya ikisine de sahipsiniz ama iyi anlaşamıyorlar; her iki durum için de size bazı tavsiyelerimiz var.

Köpekler ve kediler

  • Onları yavaş yavaş tanıştırın. İyi olacağını düşünerek eve birden bire yeni bir hayvan getirmeyin, işler düşündüğünüz gibi gitmeyebilir. Eve girerken yeni hayvanınızı kucağınıza alın. Sonra kapalı bir odada iki hayvanı yavaş yavaş karşı karşıya getirin. Bir sorun çıkmazsa yeni hayvanı yavaşça yere bırakarak daha yakından tanışmalarını sağlayabilirsiniz. Hatta onları tek başlarına bırakmayı da deneyebilirsiniz. Başlangıçta anlaşamazlarsa sabırlı olun ve onları birbirlerinden uzak tutun.
  • Onlara eşit davranın. Yeni bir hayvanınız olduğunda, özellikle de bu bir köpek yavrusuysa bütün ilgiyi ona vermek isteyeceğinizi tahmin edebiliyoruz. Fakat böyle bir durumda sizinle daha uzun süredir beraber olan hayvanınız tehdit altında ve sevginizi yitiriyor gibi hissedebilir. Bu da sorun çıkmasına neden olacaktır.
  • Her ikisinin de alana ihtiyacı var. Tek bir su ve mama kabı kullanmak pratik gelebilir ama bu iyi bir fikir olmayacaktır. Her hayvanın özel hissetmeye ihtiyacı var ve herhangi bir konuda kavga çıkmaması için kendi alanları olması şart.
  • İki yatak. Aynı şey uyudukları alan konusunda da geçerli. Her birinin evin belli bir bölgesinde bir yatağı ya da örtüsü olmalı. Telefonunuzun köpeğinizle kedinizin sarmaş dolaş olduğu fotoğraflarla dolup taşmasını istediğinizi biliyoruz ama bunun için biraz sabırlı olmanız gerekiyor.

Köpekler ve Kediler İle İlgili Sonuç

Her iki hayvanınıza da zaman tanımanız son derece önemli. Zamanla daha da yakınlaşacak ve yavaş yavaş beraber yemeye ve uyumaya başlayacaklar. Fakat onları zorlamayın ve her şeyi kendi zamanlarında yapabilmeleri için onlara imkan tanıyın.

Görebileceğiniz üzere, köpeklerin ve kedilerin arkadaş olması gayet mümkün fakat bu yolda hayvanlarınızın sizin yardımınıza ihtiyacı olacak.

İlginizi çekebilir ...
Kediler ve Köpekler Arasındaki Farklar
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kediler ve Köpekler Arasındaki Farklar

Kediler ve köpekler sevimli evcil hayvanlardır ve nitelikleri onları birçok aileye harika üyeler haline getirir. Elbette, birçok yönden oldukça farklılar.