Xoloitzcuintli (Tüysüz Meksika) Köpeği Hakkında Her Şey

Xoloitzcuintli tüysüz bir köpektir ve onunla ilgili görüşler farklıdır. Tüysüz Meksika Köpeği olarak da bilinen bu cinsi burada daha iyi tanıyın ve kendi kriterlerinize göre değerlendirin.
Xoloitzcuintli (Tüysüz Meksika) Köpeği Hakkında Her Şey

Son Güncelleme: 26 Temmuz, 2022

Şüphesiz, bu köpeğin görünüşü hafızanıza kazınacak: tüysüz, sivri kulaklar ve neredeyse bir hiyerogliften fırlamış gibi iyi kesilmiş bir yüz. Genellikle Tüysüz Meksika Köpeği olarak adlandırılan, Aztek kökenli bir köpek olan Xoloitzcuintli’den bahsediyoruz ve anlatacak çok şey var.

Bu satırlarda, bu tuhaf ırkın kökenleri ve bakım ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Hiçbir şeyi kaçırmayın ve hepsinden önemlisi, onları tuhaf görünümleriyle yargılamayın, çünkü herhangi bir insan için harika bir arkadaş olabilirler. Hadi başlayalım.

Özellikleri ve görünümü

Buruşuk bir alnı, eğimli gözleri, büyük, sivri kulakları ve ince, fare benzeri bir kuyruğu olduğu için herkes Xoloitzcuintli’yi çekici bir köpek olarak görmez. Bununla birlikte, bu köpeklerin en çarpıcı özelliği, tüylerinin olmaması veya örneğe bağlı olarak, tüylerin kafa gibi vücudun belirli bölgelerinde bulunmasıdır.

Çeşitli boyutlarda bir cins: standart (46-60 santimetre, 1,5 ila 2 fit), orta (36-45 santimetre, 1,2 ila 1,5 fit) ve minyatür (25-35 santimetre, 0,8 ila 1,15 fit).

Bu köpekler yüksekliklerine oranla daha uzundur ve tüyleri yoktur (veya çok azdır). Derileri koyu veya açık kahverengi olabilir ve benekli siyah, gri, kırmızımsı, kahverengi veya ten rengi olabilir. Aslında, bu özellikleri nedeniyle, köpek epiteline karşı hafif alerjisi olan kişiler için uygun köpekler olarak kabul edilirler.

Meksika tüysüz köpeği

Cinsin kökeni

Xoloitzcuintli’nin ilk kayıtları Meksika’dan gelmektedir. Gerçek kökenleri bir sır olarak kabul edilirken, birkaç Aztek harabesinde bu cinse oldukça benzeyen tüysüz köpeklerin görüntüleri bulunmuştur. Aksine hipotezler, bunların Xoloitzcuintli’ye benzer memeliler olduğunu ve yiyecek için kılsız olarak yetiştirildiğini iddia eder.

Bu köpeğin atalarının, Bering kütlesi boyunca göçmen insanlara eşlik eden köpekler olduğu düşünülüyor.

Buna rağmen, Xoloitzcuintli’nin eti kutsal bir hayvan olarak kabul edildiği ve ritüel törenlerde kullanıldığı için tüketildi. Bu köpek adını, ateş tanrısı ve ölülerin yeraltı dünyasına eskortu olan Aztek tanrısı Xolotl’dan ve köpek için Aztek kelimesi olan “itzcuintli”den alır. İyileştirici güçler ve kötü ruhlara karşı koruma onlara atfedilmiştir.

Bugün, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu cins, toparlandı ve günümüzde Meksika’nın ulusal bir hazinesi olarak kabul ediliyor. Dünya çapında yaklaşık 30.000 örnek var.

Xoloitzcuintli’nin mizacı

Sakin ve yabancılara karşı mesafelidirler. Bir kişiyi “favorileri” olarak seçme eğilimindedirler ve ailenin diğer üyelerine de özen gösterseler ve onlara da sevgi gösterseler de, genellikle seçtikleri kişiye yakın dururlar.

Harika bir koruma içgüdüleri vardır, bu yüzden yabancılara karşı aşırı korumacı veya saldırgan olmamaları için eğitimlerinin bu yönüne özel dikkat gösterilmesi gerekir. Onlar belirgin bir kişiliğe sahip hassas köpeklerdir, bu yüzden zaten köpeklerle deneyiminiz olduğunda onları benimsemeniz tavsiye edilir.

Uzun bir yürüyüşten ve biraz egzersizden hoşlandıkları için aktivite seviyeleri orta düzeydedir, ancak evde zamanlarının çoğunu dinlenerek geçirirler. Ancak yavruyken çok daha aktiftirler ve nesneleri yok etme eğilimleri vardır, bu nedenle sahiplerinin çok zamanını alırlar.

Genel Sağlık

Xoloitzcuintli’nin genel sağlığı iyi ve şu anda bildiğimiz kadarıyla ciddi doğumsal hastalıklara eğilimli değil. Bununla birlikte, hala aşılama ve haşerelerden arındırma programlarının güncel olmasına ihtiyaçları vardır, bu nedenle düzenli kontrollerin yanı sıra bu yönü de ihmal etmeyin.

En zayıf yönleri, tahmin edebileceğiniz gibi, olmayan kürkleridir. Bu onları güneş yanığı ve cilt yaralarına oldukça yatkın hale getirir. Aynı zamanda termoregülasyonu zorlaştırır, bu nedenle kışın daha soğuk ve yazın daha sıcak olacaklardır.

Xoloitzcuintlilerin sık sık maruz kaldıkları bir diğer sorun da dişleridir, çünkü birçoğunun küçük azı dişi yoktur. Bu, yemek yeme yeteneklerini etkilemese de, tartar ve diş eti iltihabıyla ilgili sorunlardan kaçınmak için ağızlarını sık sık kontrol etmek önemlidir.

Xoloitzcuintli veya Tüysüz Meksika Köpeği’nin özel bakımı

Tüysüz Meksika köpeği çimlerde

Çabuk uzadıkları için tırnaklarını iyi kesilmiş tutmak çok önemlidir. Dişler de özel dikkat gerektirir ve haftada en az 3 kez fırçalanmalıdır.

Elbette cilt de sık sık kontrol edilmesi gereken bir unsurdur. Köpekler için özel kremlerle onları güneşten koruyun ve kışın sıcak tutun. Deride herhangi bir yara, morluk, çatlak veya bir yanık varsa veterinere gidin.

Ve son olarak, bunun tutarlı, özverili ve olumlu bir eğitim verilmesi gereken bir cins olduğunu unutmayın. Aksi takdirde, ailenin diğer üyeleriyle (insan veya değil) ve yabancılarla sosyalleşme çok karmaşık hale gelebilir. Meksikalı bir tüysüz sahiplenmeden önce, ona onurlu bir yaşam verip veremeyeceğinizi çok ciddiye alın. İlginizi çekebilir ...

Tüysüz Küçük Köpek: Arjantin Pila
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Tüysüz Küçük Köpek: Arjantin Pila

Arjantin Pila köpeği tüysüz Peru ve Meksika köpeğine çok benzerdir. Tahmin edebileceğiniz gibi, asıl özellikleri tüysüz olmalarıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Garza, M. D. L. (2014). El carácter sagrado del xoloitzcuintli entre los nahuas y los mayas. Arqueología mexicana21(125), 58-63.
  • Clark, R. D. (2015). Medical, Genetic & Behavioral Risk Factors of Xoloitzcuintli. Xlibris Corporation.
  • Wilkosz, I. (2019). Aztec Dogs: Myths and Ritual Practice. In Animals and their Relation to Gods, Humans and Things in the Ancient World (pp. 367-387). Springer VS, Wiesbaden.
  • XOLOITZCUINTLE. (s. f.). FCI. Recuperado 7 de junio de 2022, de http://www.fci.be/es/nomenclature/XOLOITZCUINTLE-234.html

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.