Tilkiye Benzeyen 12 Köpek Türü

Tilkiler asla köpek gibi davranmazlar, bu yüzden onlara evcil hayvan olarak bakmak zordur ve sahibinin çok fazla bağlılık göstermesini gerektirir. Buna rağmen, bazı köpekler onlara oldukça benzerdir.
Tilkiye Benzeyen 12 Köpek Türü
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tilkiler, meraklı görünümlerinden dolayı çok karizmatik hayvanlar olarak kabul edilirler. Bu nedenle bazı insanlar onları evcil hayvan olarak evde tutmaya çalışır. Ancak evcilleştirilmiş bir tür olmadıklarından, onları esaretteki yaşama adapte etmeye çalışırken çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle, köpekler gibi diğer evcil hayvanları tercih etmek her zaman daha iyidir. Ve elbette, tilkiye benzeyen birçok köpek var ve biz bu yazıda bunlardan 12 tanesini vurgulayacağız.

Köpekler, onları insanın en iyi arkadaşı haline getiren bir evcilleştirme sürecinden geçmiştir. Yakınlıkları sayesinde bu dört ayaklı hayvanların bazı ırkları, tilki gibi diğer köpekgillere belli bir benzerlik gösterir. Her şeyden önce, tilkilerin neden iyi bir evcil hayvan olmadığını açıklayacağız ve sonra size kesinlikle onlarla benzerlikler taşıyan 12 sevimli köpek göstereceğiz!

Tilkiler neden evcil hayvan olarak iyi bir seçim değil?

Tilkiler çok arkadaş canlısı bir görünüme sahiptir, ancak kişilikleri yalnız ve bağımsız olma eğilimindedir. İkincisi, bu hayvanın genellikle tamamen evcilleştirilememesinin nedeni olmuştur. Sonuç olarak, bir ev ortamına uyum sağlayamazlar. Ayrıca çoğu durumda diğer evcil hayvanlarla (köpek veya kedi gibi) birlikte yaşayamazlar.

Buna rağmen, bazı insanlar tilkilerin evcil hayvan olarak iyi bir seçim olduğunu düşünüyor ki bu gerçeklerden çok uzak. Bunun nedeni, onları her zaman tetikte ve aktif kılan vahşi içgüdülere sahip olmalarıdır. Ayrıca, doğal kazma dürtüleri evin belirli bölümlerini yok edebilir!

Sonuç olarak, onlar için yeterli alana (ve uygun izinlere) sahip değilseniz, tilkileri evde tutmak iyi bir fikir değildir.

Tilki gibi görünen köpekler

Bu günlerde çok çeşitli ırklar var, bu yüzden tilkilere çok benzeyen bazılarını bulmak nadir değildir. Yani, neden bir tilkiyi evcil hayvan olarak besleyemeyeceğinizi anladıysanız, vahşi alışkanlıklarıyla uğraşmak zorunda kalmadan çok benzer görünen bir köpeğe sahip olabilirsiniz. Aşağıda tilkiye benzeyen 12 köpek türü listelenmiştir.

1. Fin Spitz

Fin Spitz oldukça enerjiktir ve tilkiye benzer kırmızı-bej bir kürke sahiptir. Bu köpek, izleri takip edebildiği ve sahibini havlayarak uyarabildiği için avlanmak için en iyi ırklardan biri olarak kabul edildi. Mizaçları çok arkadaş canlısıdır, ancak enerjisini harcamak için düzenli egzersize ihtiyaç duyar.

Fin Spitz cinsi köpek

2. Kore Jindosu

Kore Jindolar, aslen, mükemmel koruyucular ve sadık yoldaşlar oldukları bilinen Güney Kore’dendir. Bu cinsin görünümü, tilkilerin bazı yüz özelliklerini gösterir, ancak çok benzer olmayan çeşitli renklere sahiptir. Ayrıca çok enerjik davranışları, inanılmaz çevikliği ve dikkat çekici bir duruşu var, bu yüzden oldukça karizmatiktir.

Bir Kore Jindosu

3. Hint Spitz

Bu köpek oldukça küçük, sadece 33 santimetre (13 inç) boyunda ve renkli ve hacimli kürkü var. Hint Spitz’in görünümü, daha küçük bir versiyona rağmen bir tilkiyi çok andırıyor. Bu cins, ailenin tüm üyelerine karşı çok sevecendir. Ancak mizacından ötürü, diğer evcil hayvanlarla iyi sosyalleşemez.

Hint Spitz

4. Alaska Klee Kai

Bu köpek, husky cinsinin minyatür bir versiyonudur, bu nedenle Sibirya Eskimo köpeğinin özelliklerini korur. Alaskan Klee Kai, koruyucularına karşı çok enerjik ve sevecendir. Bu nedenle, küçük aileler için evcil hayvan olarak çok popüler olma eğilimindedirler. Ne yazık ki, bu köpek türü, yüksek akrabalı çiftleştirme oranı nedeniyle genetik hastalıklara eğilimlidir.

Alaska Klee Kai cinsi köpek

5. Shiba Inu

Shiba Inu, avcılık için kullanılan Japonya’dan gelen eski bir cinstir. Boyutlarına rağmen dağlık ortamlarla iyi baş ederler ve oldukça çeviktirler. Ayrıca yüz ifadeleri ve kırmızımsı kürkleri onları bir tilkiye benzetir. Bu karizmatik görünüm sayesinde, bu köpeğin popülaritesi birçok ülkede oldukça arttı.

Shiba Inu cinsi köpek

6. İtalyan Volpino

İtalyan Volpino’nun tüm vücudunu kaplayan yarı parlak bir kürkü vardır. Buna ek olarak, yüz özellikleri bir tilkininkine çok benzer, ancak boyları sadece 30 santimetre (12 inç) kadardır. Bu cinsin düzenli olarak egzersiz yapması gerekir, çünkü bu şekilde rahatlar ve sahibiyle sakin bir şekilde bir arada yaşar.

İtalyan Volpino köpek ırkı

7. Amerikan Eskimo Köpeği

Eskimo köpeğinin en karakteristik özelliği, göze oldukça çekici görünmesini sağlayan beyaz ve hacimli tüyüdür. Ek olarak, bu cins, çok aktif ve koruyucularına karşı dikkatli olduğu için eğitilmesi en kolay olanlardan biridir. Bu nedenle, aile için mükemmel bir evcil hayvan olarak kabul edilir.

çimlerde yatan Amerikan Eskimo köpeği

8. Uzun tüylü Chihuahua

Chihuahua cinsi köpekler, küçücük boyutları ile karakterize edilen Meksika menşeli bir cinstir. Uzun tüylü cinsi, minyatür bir tilkiyi çok andırıyor. Meraklı ve karizmatik kişilikleri sayesinde bu köpekler dünyanın çeşitli yerlerinde popüler hale gelmiştir.

ekrana gülümseyen dilini çıkarmış chihuahua.

9. İzlanda Çoban Köpeği

Bu cins İzlanda’ya özgü tek türdür ve yüz ifadeleri sayesinde inanılmaz bir çekiciliğe sahiptir. İzlanda Çoban Köpeği yaklaşık 45 santimetre (18 inç) boyundadır ve birçok tipik Spitz özelliğini korur. Bununla birlikte, egzersiz yapmak için kullanılan çok aktif bir köpektir ve bu nedenle koyun gütmek için de kullanılır.

izlanda çoban köpeği

10. Alaska Malamutu

Bu köpeğin kökenleri, çok fazla ağırlık taşıma kabiliyeti nedeniyle popüler hale geldiği Arktik bölgelerindedir. Bu nedenle karlı alanlarda yük çekebilen bir kızak köpeği olarak bilinir. Cinsin sivri kulakları ve onları tilki gibi gösteren hacimli bir ceketi vardır. Bol bol egzersiz yapmayı ve aktif olmayı severler.

Alaska Malamutu.

11. Schipperke

Bu köpek ırkı, çoban köpeklerinin minyatür bir versiyonudur ve bu nedenle aktif ve enerjik bir tavrı da korur. Buna rağmen sahiplerine çok düşkün, uysal köpeklerdir. Görünüşlerine gelince, ilk bakışta çarpıcı görünmelerini sağlayan bol koyu renkli bir kürk sergilerler. Ayrıca yüz özellikleri onları küçük siyah tilkiler gibi gösterir.

Bir Schipperke köpeği.

12. Norveç Elkhound

Elkhound cinsi geyik avı için kullanılmıştır, bu nedenle köpekler dağlık ve soğuk ortamlarda iyi hareket edebilirler. Sonuç olarak, bu köpekler enerjik ve aşırı korumacı bir tutuma sahiptir. Bu nedenle, kendilerini mağdur hissettiklerinde bu eğilimlerini kontrol etmeleri için onları eğitmek en iyisidir. Kürklerinin görünümü ve yüzlerinin şekli, renkleri daha koyu ve daha çeşitli olmasına rağmen, biraz gümüş tilkileri andırıyor.

Norveç elkhound cinsi köpek kameraya bakıyor

Gördüğünüz gibi, tilkilere çok benzeyen çok çeşitli köpek ırkları var. Farklılıkları olmasına rağmen, köpekler evcil hayvan olarak hala en iyi seçeneklerden biridir, çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi evcil olmayan hayvanlar evde bakmak için kötü bir seçimdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Clutton-Brock, J. (1995). 2 Origins of the dog: domestication. The domestic dog: Its evolution, behaviour and interactions with people, 7.
  • American Kennel Club. (2021). American Kennel Club. Dog breeds. [En linea] Disponible en: https://www.akc.org/dog-breeds/ [Recuperado el 23 de noviembre 2021].
  • Rigg, R. (2001). Livestock guarding dogs: their current use world wide. Canid Specialist Group.
  • Serpell, J. A., & Duffy, D. L. (2014). Dog breeds and their behavior. In Domestic dog cognition and behavior (pp. 31-57). Springer, Berlin, Heidelberg.
  • Fagnani, J., Bentosela, M., & Barrera, G. (2017). Detección del estado atencional humano en zorros en cautiverio: influencia de los niveles de sociabilidad. Revista de psicología (Santiago), 26(1), 42-53.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.