Sighthound Ailesi: Dünyanın Her Yerinden 7 Irk

Sighthound ailesi, karşılaşabileceğiniz en büyüleyici ırkların bazılarından oluşur. Bugün, dünyanın dört bir yanından 7 Sighthound'a bir göz atalım.
Sighthound Ailesi: Dünyanın Her Yerinden 7 Irk

Son Güncelleme: 23 Haziran, 2021

Bu yazıda size Sighthound ailesi hakkında her şeyi anlatmak istiyoruz. Uzun olduğundan daha yüksek gövdeleri, uzun bacakları ve ince yapıları Sighthound’ları dünyanın en hızlı köpeklerinden biri yapıyor.

Sighthound nedir?

Çoğu Sighthound başlangıçta tavşan ve yabani tavşan avlamak için yetiştirilmiş olsa da, son yıllarda popüler aile hayvanları haline geldiler. Üç farklı kürk tipi vardır: uzun, kısa ve pürüzlü. Sighthound’lar dolikosefaliktir, yani uzun kafaları ve daha geniş bir görüş alanı vardır. Bu sonraki bölümde, size dünyanın dört bir yanından 7 Sighthound ırkından bahsedeceğiz.

sighthound afgan tazısı


1. Sighthound ailesi: Afgan Tazıları

Bu, dünyanın en ünlü Sighthound’larından biridir. Adından da anlaşılacağı gibi, Afgan tazıları Afganistan kökenlidir. Uzmanlar, ilk Afgan tazılarının MÖ 1000’de ortaya çıktığına inanıyorlar. O zamandan beri, genellikle av köpeği olarak kullanılırlar. Bu bağımsız hayvanlar inanılmaz derecede hızlıdır ve muhteşem kürkleri ve muhteşem güzellikleri ile ünlüdür.

2. Borzoiler

Rusya’dan gelen Borzoi (veya Rus Wolfhound),  tazıya da çok benzemesine rağmen Sloughi’nin soyundan geliyor. Tavşan ve kurt avlamak için yetiştirildiler. Yüzyıllar boyunca borzoiler soylular ve çarların gözdesiydi.

Rusya’nın Büyük Dükü Nicholas Nikolaevich, Borzoi’nin büyük bir hayranıydı. Çevik, uzun kuyruklu, ipeksi kürklü ve uzun ağızlı bu köpekler çeşitli renklerde gelir. Ana rengi her zaman beyaz olmakla birlikte, genellikle sarı, kırmızı, gri, siyah, çizgili veya kahverengi lekeleri vardır.

3. Sighthound ailesi: Saluki

“Mısır Kraliyet Köpeği” olarak bilinen Saluki, dünyanın en eski ırklarından biridir. Uzmanlara göre bu köpekler Fertile Crescent bölgesinden geliyor.

Bedu (göçebe Araplardan oluşan bir grup) bu köpeklere çok değer verir ve onları ceylan avlamak için kullanırdı. Son derece bağımsızdırlar ve yabancılara karşı temkinli olabilirler, bu da onları eğitmeyi zorlaştırır. Saluki’ler, Sighthound ailesinin tipik uzun kafasına ve gövdesine, düşük kulaklara ve uzun kıvrımlı bir kuyruğa sahiptir. İki farklı kürk tipi vardır: pürüzsüz ve tüylü.

4. İrlanda Kurt Köpeği

İrlanda Kurt Köpekleri av ve bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. İskoç geyiğinin yakın bir akrabası olan İrlanda Kurt Köpekleri, daha sağlam Danimarkalıların hemen arkasında, dünyanın en büyük ikinci cinsidir. Çizgili, gri, kırmızı, siyah, beyaz, açık kahverengi ve buğday gibi çeşitli renklerde gelen kalın bir kürkleri vardır. İrlanda kurt köpekleri uysal hayvanlardır ve çocuklarla gerçekten iyi geçinirler.

5. Sighthound ailesi: İspanyol Galgo

İspanyol Greyhound veya galgo, adını “Galyalı köpek” anlamına gelen Latince “Canis Gallicus” dan alır. 70 km / saate varan hızlarda koşabilirler ve dünyanın en hızlı ırklarından biridir. Galgoların kısa, pürüzsüz tüyleri, ince yapıları ve büyük pençeleri vardır. Son birkaç yılda, Sighthound ailesinin en popüler üyelerinden biri haline geldiler.

ispanyol galgo köpek ırkı

6. Sloughi

Sloughi veya Arabian Greyhound, Kuzey Afrika’dan geliyor. Bugün bunları ağırlıklı olarak Fas, Tunus, Libya ve Cezayir gibi ülkelerde bulabilirsiniz. Ağırlıklı olarak av veya bekçi köpeği olarak kullanılan kısa kürklü, düşük kulaklı, hafif yapılı ve kehribar gözlerinde hafif melankolik bir ifadeye sahiptirler. Akıllı, duyarlı ve sadık Sloughi’ler, sınırsız enerjiye sahiptir ve çok az sağlık sorunu yaşarlar.

7. Sighthound ailesi: Azawakh

Başka bir Afrika Sighthound olan Azawakh, Nijerya, Mali ve Burkina Faso’dan geliyor. Geleneksel olarak, onları ceylan avlamak için kullanan göçebe çöl topluluklarına aitti. Azawakh’ların uzun bir kafası, siyah ağızlıkları, geniş burun delikleri, büyük gözleri, üçgen kulakları ve hafifçe kıvrımlı bir kuyruğu vardır. Ailelerine karşı sadık ve sevecen olsalar da, yabancılara karşı biraz ihtiyatlı ve bölgeci olabilirler. İlginizi çekebilir ...

Amerika’daki En Popüler Köpek Irkları
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Amerika’daki En Popüler Köpek Irkları

İşte son anketlere göre Amerika'daki en popüler köpek ırklarının bir listesi. İlginçtir ki, bu listedeki köpeklerin çoğu büyük!