Italian Greyhound: Küçük ve Sevgi Dolu Köpekler

Italian Greyhound: Küçük ve Sevgi Dolu Köpekler

Son Güncelleme: 04 Eylül, 2018

Italian Greyhound (İtalyan Tazısı) tüm tazı cinsi köpekler arasında en küçük köpek cinsidir. Bunun yanı sıra, ağırlığı yalnızca beş kilo olmasına rağmen, diğer köpek cinslerinden daha az değerli bir köpek değildir. Ayrıca bu cins köpekler boyutlarına göre inanılmaz bir hıza ulaşabilirler. Öyleyse, bu eğlenceli; ancak bir o kadar da muhteşem tazı cinsi ile ilgili her şeyi öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin:

Italian Greyhound (İtalyan Tazısı)’nın Kökenleri

Pek çok tazı ve av köpeği cinslerinde olduğu gibi, Italian Greyhound (Küçük İtalyan Tazısı olarak da bilinir)’un da ataları ile ilgili kökenleri vardır. İnsanlar bu köpeklerin Antik Mısırlılar ile yaşamış olan köpeklerin soyundan geldiklerini düşünmektedirler.

Italian Greyhound cinsi köpeklerin geçmişinden bahsedecek olursak, Antik Yunan kazılarında bu köpeklerin M.Ö. 3000 yılında insanlarla yaşadığını gösteren iskelet kalıntıları bulunmuştur.  Kimsenin bu köpeklerin İtalyan yarımadasına nasıl geldikleri ile ilgili bir fikri yoktur; ama insanlar bunun M.Ö. 3000 yılından sonra çok uzun bir süre geçmeden gerçekleştiğini düşünmektedirler. Bu bilgiler ise bu köpek cinsinin bilinen en eski köpek cinslerinden biri olduğu anlamına gelir.

Rönesas döneminde insanlar Italian Greyhound cinsi köpekleri tavşan ve diğer küçük hayvanları avlamak için kullanmışlardır. O dönemde bu köpekler çok değerli köpekler olarak görülüyordu. Hatta bu cinse ait pek çok köpeği soyluların portrelerinde görebilirsiniz.

Günümüzde ise, Italian Greyhound bir evcil köpektir ve diğer pek çok tazı cinsinin aksine, artık avlanma için kullanılmamaktadır. Bu köpek cinsinin sevgi dolu bir karakteri ve onları evde yaşamak için harika bir köpek haline getirmiş olan küçük boyutları vardır.

italian greyhound

Fiziksel Özellikleri

Bu tazı cinsi, av köpeği akrabalarına fiziksel olarak çok fazla benzer; ancak onlardan çok daha küçüktür.

Yetişkin örnekleri genel olarak 32 cm ila 38 cm aralığında bir boya ve yalnızca dört ya da beş kilo arasında bir ağırlığa sahip olur. Erkek ve dişi köpeklerin boyları ya da ağırlıkları arasında çok büyük bir fark olmaz.

Bunlara ek olarak, ön ve arka uzuvları vücuduna oranla daha uzundur; ancak boyutlarına göre orantılıdır. Bacakları uzun ve incedir; ancak gövdesinin enine uzunluğu genellikle hayvanın boyuyla aynı uzunlukta olur. Bir başka deyişle, bu cinsin zarif, kırılgan ve çevik bir görünüme sahip olmasını sağlayan, düzgün ve dengeli bir vücudu vardır.

Kafa yapıları da yine uzun ve incedir. Burunları ise uca doğru gittikçe incelen bir yapıdadır ve diğer küçük boyutlu köpeklerin burnundan daha büyüktür. Burnunun rengi ise yine uca doğru gittikçe daha koyu bir renk alır.

Kulakları üçgen şeklinde, geniş ve büyüktür. Ve tam kafalarının üstünde, kıvrılmış ve enselerine doğru uzanmış şekilde dururlar.

Diğer tazı cinslerinin aksine, bu İtalyan köpek cinsinin kavisli değil de düz bir omuz yapısı vardır. Ayrıca kuyrukları ince ve uzun olup, kuyruğun başladığı yer ucuna oranla daha geniştir.

Bir diğer taraftan, Italian Greyhound (İtalyan Tazısı)’nın tüyleri parlak ve zariftir. Ve üzerinde hiç şerit olmayan yumuşak bir tona sahiptir. Bu köpek cinsinin tüyleri beyaz, tarçın rengi, gri ya da sarı olabilir ve göğüs ya da ayaklarında beyaz noktalar olabilir.

Kişilikleri

Italian Greyhound cinsi köpekler, her zaman ailesinin etrafında olmak isteyen aşırı derecede sevgi dolu köpeklerdir. Çünkü etrafındaki insanların ona hak ettiği sevgiyi ve ilgiyi vermelerini ister. Bu köpekler aşırı derecede zeki köpeklerdir ve diğer canlıları memnun etmek için çok büyük bir istek duyarlar. Yeni şeyler öğrenmeye her zaman hazırdırlar.

Ancak bu köpek cinsi çok hassastır ve çok kolay bir şekilde strese girebilir. Duygularıyla oynamayacağından emin oldukları tanıdıkları insanlarla birlikte sessiz bir evde yaşamayı gerçekten çok severler..  Bu nedenle bu köpekler, çocuklu ailelerle yaşamak yerine yaşlı ya da sessiz insanlarla yaşarken çok daha mutlu bir hayat sürebilirler.

Diğer bir taraftan, bu köpek cinsi utangaç; fakat aynı zamanda da sevgi doludur. Aynı zamanda bu köpek çeviktir; fakat enerjik değildir. Bu köpeğin egzersiz ihtiyacını günde üç kez yapacağınız kaliteli yürüyüşlerle karşılayabilirsiniz. Yani bu yürüyüşler dışında ayrıca bir egzersiz yaptırmanıza ya da stresli oyunlar oynamanıza gerek yoktur.

Ayrıca İtalyan Tazıları yabancıların yanında utangaç ya da şüpheci tavırlar sergileyebilirler. Bu durum, bu köpeklerin küçük olmaları sebebiyle bilinmeyen durumlardan korkmaları ve ürkmeleri gerçeği ile birleşir.

Veteriner Bakımı

Italian Greyhound, nispeten sağlıklı bir köpek cinsidir; bu nedenle genellikle kalıtsal bir hastalık taşımazlar. Bu nedenle, bu cins köpekler sadece tavsiye edilen veteriner kontrollerine ihtiyaç duyarlar; ancak aşılarını ve iç ve dış parazit kontrollerini güncel tutmayı ihmal etmemeniz çok önemlidir.

Aynı zamanda, ince ve kırılgan kemikleri olan küçük köpekler oldukları için de onlarla birlikteyken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü bu köpekler genel olarak sahiplerine çok fazla yakın temas halinde olurlar. Bu nedenle de üstlerine basmamak ve onlara çok ciddi bir şekilde zarar vermemek konusunda çok dikkatli olmanız gerekir. Bu köpekler hem psikolojik, hem de fiziksel olarak kırılgan köpeklerdir.

Çok zayıf ve hassas oldukları için, düşük sıcaklıklara karşı adapte olma yetileri de çok düşük olur.  Bu nedenle havanın soğuk olduğunu günlerde bu hayvanları sıcak tutmanız şarttır. Benzer şekilde, bu köpeklerin kış mevsimini geçirmeleri için sıcak ve rahat bir yer de ayarlayabilirsiniz. Böylece köpeğinizin soğuk hava sebebiyle hasta olma riskini de azaltmış olursunuz.

Son olarak, bu köpeğin asıl görevi küçük hayvanların peşine düşmek olduğu için, bu köpeklerle küçük oyuncakları ya da benzeri nesneleri kovalamak gibi eylemler içeren oyunlar oynamamanız gerekir. Çünkü bu tür oyunlar, bu hayvanlar için çok stresli olabilir. Bu gibi oyunlar oynamak yerine, insan olan ailelerinden sevgi ve ilgi görmek konusunda çok daha iyidirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.