Mayorka Çoban Köpeği Hakkında Merak Edilenler

Mayorka Çoban köpeği, bir koruyucu olarak çok iyi performans gösteren dikkatli ve uyanık bir ırktır. Bu sayede hayvancılık faaliyetlerini sorunsuz bir şekilde yürütebilmektedir.
Mayorka Çoban Köpeği Hakkında Merak Edilenler
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Mayorka Çoban Köpeği, siyah bir kürk ve ince bir vücut ile karakterize güzel bir köpek türüdür. Ayrıca sürü koruyucusu olarak kullanılır, bu nedenle fiziksel dayanıklılığı yüksektir ve oldukça zekidir.

Adından da anlaşılacağı gibi, Mayorka Çoban Köpeği, Balear takımadalarındaki bir ada olan Mayorka (Mallorca) ‘dan gelmektedir. Sığır gütmekten başka, atları ve hatta domuzları korumak için de kullanılmıştır. Bu nedenle yerel halk tarafından sevilen ve çalışan bir köpek olarak oldukça saygı duyulan bir cinstir. Tabii ki, Mayorka Çoban Köpeği hakkında hala öğrenilmesi gereken bazı merak unsurları var…

Mayorka Çoban Köpeği hakkında az bilinen gerçekler

Bu köpek ırkı genellikle oldukça sevecen, sadık, zeki ve enerjiktir, bu nitelikler hayvancılıkta çok popüler ve gereklidir. Bununla birlikte, bu köpeğin geleneksel görüşünü değiştirebilecek başka birçok inanılmaz özelliğe sahiptir. İşte bu köpek hakkında merak edilenlerden bazıları.

1. Çok utangaçlar

Mayorka Çoban  kendine güvenen bir mizaca sahip olma eğiliminde olduğu için bu çelişkili görünebilir. Ancak, diğer köpeklerle veya insanlarla sosyalleşme konusunda biraz utangaçtırlar. Aslında bu özellik, yabancılara karşı temkinli oldukları ve sahiplerini tehlikeden korudukları için iyi bir bekçi köpeği olarak kabul edilmelerini sağlayan şeydir.

2. Sadece siyah değiller

Fédération Cynologique Internationale standardına göre, Mayorka Çoban Köpeğinin tüm vücudu simsiyah, yalın veya benekli siyah olmalıdır. Buna rağmen, bazı köpeklerin vücudunun farklı bölgelerinde beyaz lekeler vardır, bu nedenle bu cinsin tüm köpekleri tamamen siyah değildir.

3. İlgi görmeyi severler

Çoğu çoban köpeği biraz bağımsız olma eğilimindedir ve çok fazla ilgi veya övgü gerektirmez. Ancak bu, ailelerine çok yakın oldukları ve sevilmeyi sevdikleri için Mayorka Çoban Köpeği için tamamen geçerli değildir. Hatta bu nedenle çocuklarla da çok iyi anlaşırlar. İlgi odağı olmayı ve onlarla oynamayı severler.

4. Bazılarının tüyleri uzun

Mayorka Çoban Köpeği ile ilgili bir diğer merak edilen ise uzun tüylü bir varyantın varlığıdır. Genellikle, bu köpekler, ince vücutlarıyla öne çıkan kısa bir kürke sahip olmaları ile karakterize edilir, ancak uzun tüylü örnekler söz konusu olduğunda, bu onları daha sevimli ve arkadaş canlısı yapar.

5. Onlara çok fazla ikramda bulunmak iyi değildir

Metabolizmaları obeziteye meyilli olduğundan, Mayorka Çoban Köpeğinin beslenmesinin iyi kalitede olması gerekir. Bu nedenle, ikramların kullanımının kısıtlanması veya tamamen önlenmesi önerilir. Uzun vadede bu, kalça displazisi veya eklem sorunları gibi sorunların önlenmesine yardımcı olacaktır.

6. Sağlıklı bir cins

Sağlıklı bir diyet ve uygun egzersiz rutini sürdürüldüğü sürece, bu cins çoğu yaygın hastalığa karşı çok hassas olmayacaktır. Elbette yaşlandıkça vücudu, sağlığını etkileyecek olan aşınma ve yıpranmanın yansımalarını gösterecektir.

7. “Saflık” izleri var

İlk bakışta, bir köpeğin saf bir cins mi yoksa bir melez mi olduğunu bilmek zordur, çünkü atalarının gösterildiği bir şecere yapmanız gerekir. Ancak, bir Mayorka Çoban Köpeği “saf” ise, normal pembe renk yerine siyah bir damak ve diş etlerine sahip olacaktır.

Mayorka Çoban Köpeği.


8. Çok sadıklar

Mayorka Çoban Köpeği çok zeki, uysal ve sevecen bir ırktır ama aynı zamanda çok sadıktır. Aslında, iyi eğitimli olsa bile, genellikle yalnızca sahibinden gelen emirleri kabul eder ve çoğu zaman diğer insanlara itaat etmez. Sadece kendisiyle yakın bir bağ kurmuş insanlar itaat eder.

9. Saygılarını kazanmak kolay değil

Yukarıda belirtildiği gibi, bu cins, çoban köpekleri arasında en sevecen ve sevgi dolu olanlardan biridir. Ancak köpeğin size sevgi sunabilmesi için önce onun saygısını ve güvenini kazanmalısınız. Bu, köpeğin mizacına bağlı olarak uzun zaman alabilir, ancak sizi “arkadaşları” olarak gördüklerinde, sanki hazineleriymişsiniz gibi sizinle ilgilenecekler ve sizi arayacaklardır.

Mayorka Çoban Köpeği ile ilgili merak edilenler bu cinsi daha da şaşırtıcı kılıyor. Fiziksel ve entelektüel özellikleriyle zaten takdir edilmişse, bu bilgilerle kesinlikle daha da beğenilecektir. Tabii ki, bu cins herkes için uygun değildir, ancak sahip olma şansına sahip olan herkesin onları hiçbir şeye değişmeyeceği bir gerçektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.