İki Farklı Göz Rengine Sahip Olabilen Köpek Irkları

Eğer evcil hayvanınızın iki farklı göz rengi varsa, endişelenmenize hiç gerek yok. Bazı türler, bu özelliği geliştirmekte diğerlerine göre daha yatkındır.
İki Farklı Göz Rengine Sahip Olabilen Köpek Irkları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Eğer köpeğiniz iki farklı göz rengine sahipse, endişelenmenize hiç gerek yok. Size tuhaf bir durum olduğunu düşündürebilir, bu anomali basitçe evcil hayvanınızın genetik kişiliğinin bir sonucudur. Aslında bazı ırklar, bu özelliği geliştirmekte diğerlerine göre daha yatkındır.
Her geçen gün farklı varyasyonların keşfedildiğini veya laboratuvar ortamında dizayn edildiklerini hesaba katmadan, 400 farklı çeşit köpek ırkının olduğunu hatırlamak önemlidir.

Basitçe, göz renklenmesindeki farklılık heterokromi olarak bilinen bir genetik mutasyon sebebiyle meydana gelmektedir. Bütün köpek sahiplerinin farkında olması gereken, gerçekten çok ilginç bir konudur. Bu yazıda size bu konu hakkındaki her şeyi anlatacağız.

Heterokromi nedir?

Bilimsel olarak konuşursak, heterokromi aslında bir hastalık değildir, daha ziyade bir karakteristik özelliktir. Mutasyon, hayvanda görmesi ile alakalı herhangi bir ciddi probleme sebep olmaz.

border collie ırkı ormanda

Heterokromi, düşük melanin seviyelerinin sebep olduğu bir pigmentasyon eksikliğidir. Melanin, deri, saç ve tabi ki göz renginde görevli bir maddedir. İki farklı göz rengine sahip köpekler bu şekilde doğarlar.

Heterokrominin birkaç farklı çeşidi vardır: kısmi, tamamen ve kalıtımsal. Daha önce de bahsettiğimiz üzere, bazı ırklar bu duruma diğerlerine kıyasla daha yatkındır. Bir sonraki bölümde, sıklıkla heterokromi görülen bazı farklı ırklara daha yakından bakacağız.

Sıklıkla farklı göz rengine sahip olabilen 4 ırk

Muhtemelen sıklıkla heterokromiye rastlanan en popüler ırklardan birisi de Sibirya kurtlarıdır. Uzmanlar soğuk Rus bozkırlarının onlara mutasyona neden olacak bu tür bir genetik yatkınlık vermiş olabileceğine inanmaktadır.

Ama, Sibirya kurtları farklı göz rengine sahip tek ırk değildir. Amerikan Leopar Tazısı, Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği sıklıkla sıra dışı genetik durumlara sahip olabilir. Bu gibi durumlarda, tüm bu değişiklikler nesilden nesile aktarılan mutasyonlardan doğrudan sorumlu olan Merle geni ile ilişkilidir.

Bazıları, beyaz kürkü olan ırkların diğerlerine kıyasla farklı göz rengi geliştirmekte daha yatkın olduğuna inanmaktadır.

Waardenburg Sendromu

Tıpkı insanlar gibi, hayvanlarda da nadir genetik bozukluklar görülebilir, bu durum Waardenburg sendromu olarak bilinir. Ancak bu olağanüstü şey, insanlardan daha sık köpeklerde rastlanan pigmentasyon eksikliği ile yakında ilişkilidir.

Dalmaçyalı Köpekler bu duruma sahip olma olasılığı yüksek ırklardan birisidir. Bu köpeklerin farklı göz renklerine, benzersiz bir kürk pigmentasyonuna sahip olması bir tesadüf değildir. Bu ırkta ayrıca işitme engelli veya görme bozuklukları olma olasılığı da yüksektir.

Ne yazık ki, bu durumlar insanlar tarafından önlenemeyen veya kontrol edilemeyen, kısaca tedavi edilemez bir durumdur. Bu durum basitçe köpeğin kendine ait genetik yapısının bir parçasıdır.

Pigmentasyon bozukluğu geliştirmekte daha yatkın olan diğer ırklar

Beyaz veya kahverengi kürkü olan türlerin heterokromi veya Waardenburg sendromu gibi durumlara sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Örneğin, Fransız Bulldog ve Pitbull Teriyer gibi türlerde sık rastlanmaktadır.

İngiliz Cocker Spaniel ve Boston teriyerler de bu tip durumlara yatkındır. Bu koşulların genetik olarak nasıl bağlantılı olduğunu görmek çok kolaydır. Etkilenen ırkların ortak özelliği, aynı ailelere ait olmalarıdır, örneğin teriyer ve bulldoglar gibi.

Gri kürke sahip köpeklerde diğer hayvanlardan daha fazla pigmentasyon sorunu görülmesi olasılığı da yüksektir.

Farklı göz rengine sahip köpekler: Ne zaman endişelenmeliyiz?

Bazı durumlarda, aynı renk olan gözler aslında değişebilir. Eğer köpeğinizin göz renginde belirgin bir değişiklik gözlemlerseniz, yapılabilecek en iyi şey köpeğinizi bir check up için veterinere götürmenizdir.

farklı göz rengine sahip köpek

Köpeğinizin göz renginde ani değişimlerin görülmesi, glokom rahatsızlığının bir belirtisi olabilir, kısmı veya tamamen görme kaybına neden olan dejeneratif ( bozulma eğilimi olan) bir rahatsızlıktır. Ancak, bazı durumlarda, kalıtımsal heterokromi aslında kendini daha ileri yaşlarda gösterebilir. Eğer bir şüpheniz varsa, her zaman en iyisi bir veterinere danışmaktır, veterineriniz herhangi bir ciddi rahatsızlık olup olmadığını tespit edecektir.

Ancak, heterokrominin birçok köpek ırkını etkileyen ve çok sık rastlanan bir mutasyon olduğunu hatırlamak önemlidir. Birçok durumda, tamamen zararsızdır.

Köpek efsaneleri

Farklı göz rengine sahip köpeklerin varlığı, eski medeniyetlerden bu yana birçok efsanenin ve mitin konusu olmuştur.

Örneğin, Eskimo kabileleri heterokromi sahibi olan köpeklerin normal köpeklerden kızak sürmede daha hızlı olduklarına inanmaktadır. Diğer kültürlerde, insanlar bu köpeklerin yaşam sonrası ruhlarla özel bağlar kurduklarına inanmaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.