Güçlü Köpek Irkları: İri Bir Dosta Sahip Olmak

İri evcil hayvanlardan mı hoşlanıyorsunuz? Cevabınız evetse güçlü köpek ırklarını ele alacağımız bu yazımızı okumaya devam edin. İri dostlarımızı beslemek için bütçenizi ayarlamayı da unutmayın!
Güçlü Köpek Irkları: İri Bir Dosta Sahip Olmak

Son Güncelleme: 30 Mart, 2021

Eviniz yeterince büyük mü? Tehlikeyle karşı karşıya kaldığında korkusuzca evinizi koruyabilecek bir yoldaş mı arıyorsunuz? Büyük evcil hayvanlardan mı hoşlanıyorsunuz? Bu sorulara cevabınız evetse güçlü köpek ırklarından söz edeceğimiz bu yazımızı okumaya devam edin. Tabii bu dostlarımızı beslemek için bütçenizi ayarlamayı da unutmayın.

Güçlü Köpek Irkları Hangileridir?

Büyük bedenleri onları korkutucu canlılarmış gibi gösterse de esasında durum tam tersi! Büyük köpekler genellikle en nazik ve sevgi dolu hayvanlar arasında yer alıyorlar. Çocuklarınız ve evinizde bolca alanınız varsa bugünkü yazıda söz edeceğimiz güçlü köpek ırklarından birine yuvanızı açmayı düşünebilirsiniz.

1. Rottweiler

Güçlü köpek ırkları

Rottweiler ırkı oldukça güçlü, atletik ve kaslı yapılarıyla karşımıza çıkar. Kimilerinin kafasında bu köpeklerin herkese saldırdığı düşüncesi vardır. Fakat bu tamamen köpeklerin eğitimine ve sahiplerin köpeklere olan davranışlarına bağlıdır. Tabii Rottweiler’lar vücut büyüklüklerinden ötürü insanları biraz ürkütebilir. Fakat onları tanıyanlar bu güçlü görünüşlerinin ardında sadık ve ilgili dostlarının olduğunu bilirler.

2. Güçlü Köpek Irkları Denince Akla Gelen İsimlerden İtalyan Mastif

İtalyan mastifi en güçlü köpek ırklarından biridir. İtalyancada Cane Corso olarak anılan bu ırkın adı “ağılın koruyucusu” anlamına geliyor. Yumuşak başlı, biraz utangaç ve son derece sadık bir ırktır. İtalyan mastifi aile ve besi hayvanlarını korumak için elinden geleni yapar ve bölgesine sahip çıkar.

3. Çek Kurt Köpeği

Bu güçlü köpek ırkı kurtlarla köpeklerin akrabalığını bariz bir şekilde gözler önüne serer. Çek kurt köpekleri Karpatyalı kurtlar ile Alman çoban köpeğinin kırmasıdır. Bu iki ırkın çiftleşmesi sonucu ortaya harika bir sonuç çıkmıştır. Bu ırk koyun sürülerini kollama konusunda başarılı olmasının yanı sıra şehirde evlerde de yaşayabilirler. Tabii şehir evlerinde yeterince alan olması şarttır.

4. Güçlü Köpek Irkları: Akita

Hachi: A Dog’s Tale filminde izlediğimiz köpeğin kökleri Japonya’ya dayanıyor ve güçlü köpek ırkları arasında yer alıyor. Japoncada Akita köpekleri şans tılsımları arasında yer alır ve her yerde Akita figürleriyle karşılaşabilirsiniz.

Kaslı, aklı başında ve oldukça aktif olan bu hayvanlar son derece dayanıklı canlılardır. Bundan ötürü geçmişte dövüşlerde kullanılmışlardır. Çocuklar ve diğer köpeklerle iyi anlaşırlar. Akita evcil hayvan olarak hiç sorun yaratmayacak bir ırktır.

5. Border Collie

Border Collie çoban köpeği türleri arasında yer alır ve güçlü bir köpek ırkıdır. Sakin, çocuklarla oynamayı seven ve uzun tüylü hayvanlardır. İyi huyludurlar ve her gün egzersiz yapmak isterler. Border Collie sahiplerinin köpeklerini yavru oldukları zamandan itibaren eğitmeleri, onların yararına olacaktır. Düğüm olmaması ya da keçeye dönüşmemesi için tüylerinin bakımı özenli bir şekilde yapılmalıdır.

6. Broholmer

Broholmer eski ırklardan biridir. Orta Çağlarda feodal lordlar bu ırkı geyik avlamak ve bölgelerinin korunması için kullanmışlardır. Danimarka’nın Broholm bölgesinden gelen bu ırk iyi huylu canlılardandır. Fakat enerjilerini atlamaları da son derece önemlidir. Sosyal, ilgili, sadık köpeklerdir ve ev yaşamından keyif alırlar. Broholmerlar büyük evler için ideal köpeklerdir.

7. Güçlü Köpek Irkları: Weimaraner

Bu ırk dünya üzerindeki en zarif ırklardan biridir. Eşsiz güzelliklerini en çok yansıtan özelliklerinden biri grimsi renkteki tüyleridir. Ayrıca kişilikleri de takdire şayandır; sevgi dolu ve sabırlı bir kişiliğe ve imrenilesi bir zekaya sahiptirler. Fiziksel anlamda da kaslı, atletik bir vücuda sahiptirler ve ince uzun yapılarıyla ön plana çıkarlar.

8. Alman Çoban Köpeği

Bu köpekler adlarından da anlaşılacağı gibi koyun sürülerine gözcülük etmeleri ve onları korumaları için yetiştirilmiştir. Günümüzde de polis köpekleri olarak ün salmışlardır. Bu güçlü köpek ırkı hangi yaşta olursa olsun sadakatlerini gözler önüne sererler ve özellikle de çocuklarla çok iyi anlaşırlar.

Rehber ve kurtarma köpeği olarak da çok başarılıdırlar. Kendilerine has bir kişilikleri vardır ve çok zekidirler. Ayrıca güvenilir, korumacı ve dengeli canlılardır.

Kırlarda koşan çoban köpeği

9. Labrador Retriever

Labradorlar hem genel anlamda hem de güçlü köpekler istendiğinde en çok tercih edilen ırklardan biridir. Kanada’nın Newfoundland bölgesine has bu köpek ırkı nazik, sabırlı ve uysaldır. Labrador Retriever tüm günü çocuklarla geçirmeye bayılır ama aynı zamanda hasta ya da üzgün dostlarına refakat de eder. Kaslı ve çok güçlü bir vücuda sahiptirler. Sarı, çikolata rengi ve siyah olmak üzere üç renkli bir kürke sahiptirler.

10. Napoli Mastifi

Bu nazik devler dünyadaki en büyük ırklardan biridir. Kaslı ve uzun yapıları sayesinde harika koruma köpekleri olurlar. Güçlü köpek ırkları listemizi Napoli mastifi olmadan sonlandıramazdık. Napoli mastifi sosyal, kararlı, sağlam ve temkinli bir ırktır. İnsanlarla vakit geçirmekten keyif alırlar ve yalnız kalma fikrine pek de sıcak bakmazlar.

İlginizi çekebilir ...
Büyük Köpek Cinslerine Nasıl Bakılır?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Büyük Köpek Cinslerine Nasıl Bakılır?

Birçok insan yavru köpeklerin büyüdükleri zaman iri köpekler olabileceğini düşünmez. Büyük köpek cinsleri diğer köpeklere göre farklı sorumluluklar ister.