Grup 6 Köpekler: FCI’ye Göre Irk Sınıflandırması

10 Temmuz 2021
Bu ilginç makalede, FCI sınıflandırmasına göre grup 6 köpeklerini keşfedin. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

The Fédération Cynologique Internationale (FCI) her köpek ırkının standartlarını belirlemekten sorumludur ve onları özelliklerine göre gruplara ayırır. Bu yazıda, tazıları ve scenthounds (koklayarak iz süren tazı) ırklarını içeren grup 6 köpekleri tartışacağız.

Köpekler grubu 6: Av Köpekleri

Muhtemelen, bu en fazla ırkı içeren bölümlerden biridir (toplam 63). Biz de onların arasından aşağıdakileri vurgulamaya karar verdik:

basset hound cinsi köpek

1. İngiliz Tilki Tazısı

Bu cins, Bloodhound’dan ve şimdi soyu tükenmiş olan Talbot’tan gelmiştir. At sırtında ava çıkan erkeklere eşlik etmek için yaratılmıştır. Birkaç saat yorulmadan çalışabilir ve her türlü araziye uyum sağlar. Bu köpek, sürü halinde yaşamayı sevdiği için evcil hayvan olarak ideal değildir. Görünüşüne gelince, Beagle’a benzer, ancak daha büyüktür. Kürkü kısadır ve siyah, beyaz ve ten rengi olabilir. Düşük, sarkık kulakları vardır ve kuyruğunu vücudunun üzerinde tutar.

2. Sabueso Español

Bu köpek, İber Yarımadası’nın kuzeyinde, tilki, geyik, kurt ve ayı dahil her türlü hayvanı avlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. İlk kez on dördüncü yüzyılın ortalarında, The Hunting Book of Alfonso XI adlı bir kitapta anlatılmıştır. Bu köpek ırkı orta boydadır ve uzun, gergin kulaklara ve pürüzsüz, kısa ve ince tüylere sahiptir. Sabueso Español sevecen, nazik, güçlü ve asildir.

3. Basset Hound

Bu, osteokondrodisplazi adı verilen genetik bir durumdan muzdarip kısa bir köpektir. Uzun bir gövdesi vardır. Bu köpek Dachshund’a benzer ve bir Bloodhound’un başka bir İngiliz köpeğiyle çiftleşmesinden gelmiştir. Fransa’da doğan ilk örnekler izci olarak kullanılmıştır.

Kürkü genellikle üç renktedir (beyaz, kahverengi ve siyah). Bazen yere değen çok uzun kulakları vardır ve hareketleri yavaştır ama sakar değildir. Sessiz, arkadaş canlısı, sadık, sevecen ve biraz inatçı bir köpektir.

4. Griffon Bleu de Gascogne

Fransa’dan gelen bu av köpeği çok yönlüdür çünkü hem bireysel hem de sürü halinde hareket eder. Kürkü kalın ve benekli, orta boyda bir gövdeye, hafif kavisli bir kuyruğa ve başının yanlarında siyah noktalara sahiptir.

5. Beagle

Bu, dünyanın en popüler köpeklerinden biridir ve Birleşik Krallık kökenlidir. Tavşanları takip etmek için eğitilmiştir ve harika bir koku alma duyusuna sahiptir. Ayrıca her türlü maddeyi tespit etmek için kullanılır.

Film ve televizyon sayesinde kısmen Elizabeth döneminde ünlenmiştir. Nazik, neşeli, sevecen, zeki ve kararlı bir mizacı vardır. Bununla birlikte, Beagle, garip bir koku algıladığında kolayca dikkati dağılabilir.

Grup 6 Köpekleri: Tasmalı Tazılar

Bu bölüm üç ırktan oluşur:

  • Hannover tazısı (Almanya)
  • Alp Dachsbracke (Avusturya)
  • Bavyera Dağ Tazısı (Almanya)

Grup 6 köpekleri: Scenthounds ile ilgili ırklar

Bu bölümü oluşturan iki cins şunlardır:

çimlerde dalmaçyalı köpek

1. Dalmaçyalı

Başka hiçbir köpekte görülmeten siyah benekli beyaz gövdesi sayesinde herkes bir Dalmaçyalı gördüğünde onu tanır. Adını doğduğu yer olan Dalmaçya, Hırvatistan’a borçludur. Bu cinsin yavruları doğduğunda benekleri yoktur; sonradan yavaş yavaş belirir.

Bu köpek ırkı sağırlığa yatkındır (bu gibi durumlarda gözleri açık renklidir). Çok fazla günlük aktivite ve egzersiz gerektirir. Dalmaçyalı enerjik, oyuncu, çocuklarla iyi geçinen, oldukça zeki ve çoğu zaman çekingen ve bağımsızdır.

2. Rhodesian Ridgeback (Rodezya Sırtı)

Bu Güney Afrika köpek ırkı,saatte 65 km koşabildiği için iri, kaslı ve hızlıdır. İnsanlar onu koruma, avlanma ve eşlik etmesi için kullanırlar. Ayrıca, kısa ve kalın bir kürkü ve omurgasında, diğerlerine zıt yönde uzayan kılların oluşturduğu bir tür “sırt” vardır (adınıda buradan almıştır).

Ek olarak, bugün bildiğimiz Rhodesian Ridgeback, Bulldog, Collie, Pointer ve Danua gibi diğer Avrupa ırklarının bir kombinasyonudur. Bu köpek aynı zamanda çok sadık, zeki, yabancılara karşı çekingen, istikrarlı mizaçlı, koruyucu ve çocuklara karşı sabırlıdır.