Grup 3 Köpekler: FCI’ye Göre Irk Sınıflandırması

11 Temmuz 2021
FCI'ye göre, 10 grup köpek ırkı vardır - aralarında Sürü, Sportif, Sportif Olmayan, Çalışan, Av Köpekleri ırkları bulunur. Bugün Grup 3: Teriyerlere bakacağız.

The Fédération Cynologique Internationale veya FCI, her köpek ırkı için standartların belirlenmesinden sorumludur. Üstelik federasyon onları özelliklerine göre sınıflandırıyor. Bugünün makalesinde, teriyerleri (büyük, orta, boğa tipi ve refakatçi teriyerleri) içeren grup 3 köpekleri sınıflandırmasına hangi ırkların ait olduğunu anlatacağız.

Grup 3 sınıflandırma ırkları: Büyük ve orta boy Teriyerler

Bu alt kategori içerisinde 15 farklı ırk bulunmaktadır. Bunlar şunları içerir:

1. Brezilya Teriyeri

Orta boyda olan bu cins çok oyuncudur ve arkadaşlık kurmayı sever. Küçük alanlara iyi uyum sağlar. Brezilya Teriyerlerin yuvarlak kafatası, üçgen kulakları ve koyu renkli büyük gözleri vardır. Ayrıca uzun gövdeleri ve siyah, beyaz ve ten rengi olan üç renkli saçları vardır. Sık sık kürk değiştirirler, çok bağımsızdırlar ve yabancıların yanında biraz utangaçtırlar.

2. İrlanda Teriyeri

Bu Teriyerin uzun, dikdörtgen bir burnu ve tamamen ten rengi bir kürkü vardır. İrlandalı Teriyer her iklime iyi uyum sağlar. Yapısına gelince, Fox Terrier’e çok benzer. Bu köpek cesur, eğitilmesi kolay, enerji dolu, cüretkar ve mutlu. Aynı zamanda, İrlanda Teriyerler çocuklara karşı sevecen ve sabırlıdır.

Grup 3 sınıflandırması: Küçük Boy Teriyerler

Bu alt kategorideki 12 farklı ırk arasında en ünlüleri şunlardır:

jack russell teriyer çimlerde
1. Jack Russell Teriyeri

Bu cins İngiliz kökenlidir, ancak Avustralya’da geliştirilmiştir. Bazı kahverengi lekelri olsa da neredeyse tamamen beyaz  ve kompakt, çevik bir gövdeye sahip. Bu Teriyer, küçük yapısına rağmen oldukça dayanıklı ve güçlüdür. Jack Russell Teriyerlerin suya dayanıklı sert tüyleri vardır ve kalın bıyıkları ve sakalları olabilir. Çok canlı, aktif, uyanık, korkusuz, arkadaş canlısı ve cesurlar. Oldukça fazla havladıklarını ve kazmaya çok meyilli olduklarını unutmayın.

2. West Highland White Teriyer

West Highland White Terrier, İskoçya’nın Highlands bölgesinde doğdu. Diğer Terrier ırkları gibi çok cesur ve enerjiktir. Bir ailenin sahip olduğu tek evcil hayvan olmayı tercih eder ve sahipleriyle çok güçlü bir bağ geliştirir. West Highland White Teriyerleri maksimum 10 kg ağırlığında ve havuç şeklinde bir kuyruğa sahip. Gövdesi tamamen beyazdır. Bu köpeklerin sürekli ılımlı egzersize ihtiyacı vardır ve çoğu zaman uyanıktır.

3. İskoç Teriyeri

Daha çok “Scottie Dog” olarak bilinen bu cins, 18. yüzyıl İskoç Dağlık Bölgesi’ne kadar uzanır. Uzman bir kazıcı, küçük boyutlu, oldukça dayanıklı, hızlı, güçlü ve kaslı bir vücuda sahiptir. Bu köpeğin burnunun bu uzunluğu, en dikkate değer özelliklerinden biridir.

İskoç Teriyerlerinin mizacına gelince, onlar çok bölgesel, uyanık, çevik ve büyük bir kararlılık duygusuna sahipler. Dahası, zeki, oyuncu, kendinden emin ve bağımsızdırlar. Aynı zamanda, sevecen ve biraz inatçı olabilirler.

Grup 3 sınıflandırması: Bull-tipi Teriyerler

Bu alt kategoride sadece 4 ırk bulunmaktadır. Aşağıda en popüler 2 tanesinden bahsedeceğiz.

1. Bull Teriyer

İngiliz kökenli olan Bull Terrier, kendine özgü karakteristik özellikleri olan üçgen bir yüze ve küçük gözlere sahiptir. Oynamayı sever, aktiftir ve Amerikan Pitbull Terrier ile hiçbir şekilde ilgisi yoktur. Bu cins, Dalmaçyalı, İspanyol Pointer, Whippet, Rough Collie ve Borzoi arasında birkaç çiftleştirme sonra doğmuştur.

Bu köpekler oldukça inatçıdır ancak genellikle emirlere itaat ederler. Dahası, güçlü, zeki ve oldukça bölgecidirler, özellikle erkekleri.

2. Amerikan Staffordshire Teriyeri

Amstaff olarak da bilinen bu köpek, Amerikan Pitbull Teriyerine benzer. Kürkü hemen hemen her renkte olabilir ve belirgin yanakları ve siyah bir burnu vardır. Bu köpeklerin sonunda ince bir noktaya gelen kısa kuyrukları vardır. Kulaklarının kesilmesi normaldir. Bazı ülkeler bu türün potansiyel olarak tehlikeli olduğunu düşünürken, bu köpekler sosyal ve harika koruyuculardır.

Grup 3 köpekleri: Companion Teriyerleri

Bu alt kategoriye ait 3 ırk bulunmaktadır. En bilineni şudur:

Yorkshire Teriyeri

Bu cins, Sanayi Devrimi sırasında İskoç ve İngiliz Teriyeri arasındaki bir karışımın sonucudur. Bu üreme ismini da alığı Yorkshire şehrinde gerçekleşmiştir. Bu minik refakatçi köpek, İngiliz Kraliyetinin sembollerinden biri olduğu Viktorya Dönemi’nde özellikle popülerdi.

Bu köpeklerin boyutu sadece 6-7 kg ağırlığında olmak üzere küçüktür. Ama aynı şekilde, diğer teriyerlerle aynı cesarete ve dayanıklılığa sahipler. Oldukça fazla havlamaya meyillidirler, eğitilmeleri kolaydır (ancak tutarlılık gerektirirler) ve biraz egzersize ihtiyaç duyarlar. Kahverengi, gümüş veya siyah olabilen ve sürekli bakım gerektiren ipeksi düz kürkleri vardır.