Grup 10 Köpekler: FCI’ye Göre Irk Sınıflandırması

12 Temmuz 2021
FCI'ya göre, Herding, Sporting, Sporting Olmayan, Working, Teriyer ve Oyuncak ırkları dahil olmak üzere 10 grup köpek ırkı vardır. Bugün Grup 10: Sighthounds'a bakacağız.

The Fédération Cynologique Internationale veya FCI, her köpek ırkı için standartların belirlenmesinden sorumludur. Üstelik federasyon onları özelliklerine göre sınıflandırıyor. Bugünün makalesinde, gözetleme köpeklerini de içeren grup 10 köpekleri cins sınıflandırmasına hangi cinslerin ait olduğunu anlatacağız.

Grup 10 köpekleri cins sınıflandırması: Uzun tüylü veya saçaklı gözetleme köpekleri

Bu grup 10 alt kategorisine giren 3 köpek vardır. En popüler iki tanesi şunlardır:

1. Afgan Tazısı

Afgan Tazısı, dünyanın en ünlü tazılarından biridir. İnce, uzun, ipeksi ve karışmaya meyilli olduğu için her gün fırçalama gerektiren çok karakteristik bir kürke sahiptir. Uzmanlar, bu cinsin Saluki cinsinin soyundan geldiğine inanıyor. Başlangıçta, Afgan Tazısı dağlarda av peşinde koştu ve göçebe kampları için yasa dışı bir kahraman oldu. Kuyruğu kıvrılarak biter ve kürkü herhangi bir renkte olabilir.

saluki cinsi köpek

2. Saluki

Mısır Kraliyet Köpeği olarak da bilinen bu köpek dünyadaki en eski köpek ırklarından biridir. Gezginler, ceylanları avlamak için kullandıkları Salukis’e büyük saygı duyarlar. Ayrıca onları refakatçi köpek olarak da sahiplenmişlerdir. Bu güzel hayvanlar oldukça bağımsız olma eğiliminde olsalar da sahiplerine karşı nazik ve sevecen olmayı öğrenebilirler. Oldukça uzun olan Salukis, tıpkı diğer tazılar gibi çok hızlı koşabilir, uzun bir burnu ve kıvrılarak biten bir kuyruğu vardır.

Grup 10 köpekleri: Kalın tüylü tazılar

10. grubun bu bölümü sadece 2 ırk içerir:

1. İrlanda Kurt Köpeği

İrlanda Sighthound olarak da bilinen bu köpekler, omuzlarından 86cm’e kadar ölçülebilir. Genellikle avcı olarak veya çiftliklerin koruyucusu olarak çalışırlar. Gri, sarımsı kahverengi, kırmızı, siyah, beyaz veya kaplan çizgili olabilen kalın, sert ve güçlü kürkleri vardır. Bu köpekler kalça displazisi ve mide torsiyonundan muzdarip olma riski altındadır.

İrlanda Kurt Köpeği, dünyanın en uysal ırklarından biridir ve çocuklarla iyi anlaşır. Sahiplerine güçlü bir bağlılık geliştirir ve her gün egzersiz yapmaları gerekir.

2. İskoç Geyik Tazısı

İskoç Geyik Tazısı veya basitçe Geyik Tazısı, İskoç Dağlık Bölgesi’nden bir av köpeğidir. Deerhound’un görüntüleri, İskoç feodal lordlarının asırlık portrelerinde görünür. Bu yumuşak huylu ve nazik köpekler mükemmel bir arkadaştır. Darmadağınık kürkleri, kara gözleri, uzun kulakları ve dar uçlu uzun kuyrukları vardır. İskoç Geyik Tazıları çok fazla fiziksel egzersiz gerektirir.

Grup 10 köpek ırkları

Bu grup 10 bölümünü oluşturan 8 ırktan aşağıdakileri vurgulamak istiyoruz:

ispanyol greyhound cinsi köpek

1. İspanyol Tazı

Galgo Español olarak da bilinen bu cins, saatte 100 km hızla koşabilir. Uzun bacaklı, ince yapılı bu köpekler, omuzlarında 71 cm uzunluğa kadar ölçülürler. Uzun bir burunları vardır ve kafaları dardır. Renklerine gelince, brindle, siyah, kızarmış, tarçın, sarı, kırmızı, beyaz veya yamalı beyaz olarak bulabiliriz. Bazı örneklerin beyaz bir burnu ve alnı vardır, kürklerininngeri kalanı önceki renklerden herhangi biridir.

İspanyol Tazıları biraz utangaçtır ve biraz uyumaya eğilimlidir. Diğer evcil hayvanlarla paylaşmayı tolere edebilirler ve düzenli olarak egzersiz gerektirirler.

2. Azawakh

Cinsin kökenleri Afrika’dadır ve Mali, Burkina Faso ve Nijer’de bulunur. Sahra Çölü’ndeki göçebe halklar, Azawakh’ı ceylan avlamak ve kamplarını korumak için kullanır. Bu köpekler omuzlarında yaklaşık 74 cm yüksekliğinde ve yaklaşık 25 kg ağırlığındadır. Başları ince ve uzun, siyah burunlu ve uzun burunlu. Gözleri büyüktür ve yuvarlak uçlu üçgen kulakları vardır.
Azawakh, mizacından dolayı yabancılara karşı utangaçtır ancak sahiplerine karşı sevecendir. Çok bölgesel olabilir ve geleneksel eğitim tekniklerine cevap vermez. Diğer evcil hayvanlarla her zaman iyi anlaşamaz.

3. Sloughi

Bu cins aynı zamanda Arabian Greyhound ve Sloughi Moghrebi olarak da adlandırılır. Aslen Fas’ta doğdu, şimdi bu köpekleri Kuzey Afrika’nın her yerinde bulabilirsiniz. Güçlü vücutları, sarkık kulakları ve kehribar rengi gözleri vardır. Kürkleri çeşitli renklerde (siyah, brindle, açık kahverengi ve kumlu) gelir.

Bu köpeklerin ılımlı fakat enerjik bir yürüyüşleri vardır. Uyanık, duyarlı, zeki, eğitilmesi kolay ve sahiplerine sadıktırlar. Sloughis’in genel sağlığı iyidir ve nadiren hastalanır.

4. İngiliz Tazı

Bu cinsin gerçek adı Greyhound’dur ve bu köpekler genellikle yarışmalarda (yarışlarda) ve refakatçi köpekler olarak kullanılırlar. Onlar da İspanyol Tazılarının torunlarıdır. Boyutlarına gelince, omuzlarında yaklaşık 71 cm ölçülüyorlar. Tazıların bakımı kolay kısa saçları vardır ve 30 farklı renkte gelir.

İngiliz Greyhound, saatte 120 km hıza ulaşan dünyanın en hızlı hayvanlarından biridir. Ancak, bu köpekler sporda yetenekli değildir. Sevecen, itaatkar, rahat ve hassastırlar.