Dünya Köpek Örgütü Tarafından Tanınan Köpek Irkları

17 Temmuz 2021
Fédération Cynologique Internationale, World Canine Organisation'ıdır. (Dünya Köpek Organizasyonudur.) Her biri kendi soyağacını yayınlayan ve kendi hakimlerini eğiten 99 üye ve sözleşme ortağını (ülke başına bir üye) içerir.

FCI (Federation Cynologique Internationale) veya Dünya Köpek Organizasyonu, dünya çapında tanınan mevcut köpek ırkları için standartları belirler. Bununla birlikte, FCI, uzmanları tarafından henüz kesin olarak kabul edilmeyen bazı ırkları geçici olarak tanımıştır. Bu, kurum tarafından düzenlenen yarışmalara henüz katılamayacakları anlamına gelir (en azından şimdilik). Daha fazlasını öğrenin!

Federasyon tarafından tanınan köpek ırkları

FCI tarafından geçici olarak tanınan toplamda 8 köpek ırkı vardır. Daha sonra her biri fiziksel özellikleri dikkate alınarak farklı bir grup ve bölümün parçası olacaktır. Bunlardan bazıları:

1. Thai Bangkaew

Aslen Tayland’dan olan bu köpek (daha doğrusu ülkenin merkezindeki Bang Rakam Bölgesi’nde) 5. grubun bir parçası olacaktır ve orta büyüklüktedir. Kürkleri kısa, çift katlı ve boynu daha kalın. İçlerinde bulunan en yaygın kürk renkleri beyaz, siyah, gri, kırmızı ve kahverengidir.

Ayrıca zeki, güçlü, atletik ve çevik bir ırktır. Sonuç olarak, Thai Bangkaew mükemmel bir arkadaştır: aile bireylerine sadık, sevgi dolu, uyanık ve çocuklarla iyi anlaşır.

2. Danimarkalı ve İsveçli Çiftlik Köpeği

Bu, FCI’nın geçici olarak tanıdığı başka bir köpek ırkıdır. 2. grubun bir parçası olabilir ve İskandinavya’da çok popülerdir. Bu antik köpek, çiftlik işleri, avcılık ve koruyucu olarak harikadır. Ayrıca nazik tavırları vardır ve ailelerini her zaman korurlar. Bu nedenle çiftçiler için ideal bir ırktır.

Orta boy, küçük başlı, kalın ve kısa beyaz kürklü, farklı renkli benekli ve uzun kuyrukludurlar.

3. Doğu Avrupa Çobanı

Bu cinsin orijinal adı “Bucovina Shepherd”dır ve 2 numaralı gruba aittir. Rustik bir hayvandır, iyi bir bekçi köpeğidir ve mükemmel hayvancılık becerilerine sahiptir. Ancak, bu cins yüzyıllar önce Karpatlar’da (Romanya ve Sırbistan) yaratılmıştır. Gece devriye gezmeyi severler ve koşmak için bolca alana ihtiyaç duyarlar. Ayrıca sessiz ve  dengelidirler, çocukları severler ve yabancılara karşı güvensiz olabilirler.

59 kg ağırlığa ve omuzlarda 66-76 cme kadar ölçülebilirler. Bu köpeğin kürkünün ortak renkleri arasında samur grisi, samur kırmızısı ve neredeyse siyah-ten rengi veya siyah-kırmızı bir görünüm veren karışık bir renk bulunur. Ayrıca, genellikle siyah bir yüzleri vardır. Ayrıca büyük bir kafaları, geniş siyah bir burnu, kalın dudakları, küçük gözleri ve kalın bir kuyruğu vardır.

4. Gonczy Polski

Polonya kökenli bu köpek ırkı, diğer av köpekleriyle birlikte 6. gruba potansiyel olarak katılabilir. Güçlü ve kompakt gövdeleri ile dağlık bölgelerde bile çalışmaya çok dayanıklıdırlar. Sonuç olarak, dengeli ve yumuşak bir mizaca sahip orta boy bir cinstir.

Ayrıca zeki, eğitilmesi kolay, yabancılara karşı dikkatli ve oldukça sağlıklıdırlar (yaklaşık 13 yaşına kadar yaşayabilirler). Burun bölgesi ve bacaklardaki bazı kahverengi lekeler dışında neredeyse tamamen siyahlar.

5. Uruguayan Cimarron

Bu, Uruguay menşeli, grup 2 bölüm 1’in (mastiffler) bir parçası olacak olan molosser tipi bir köpektir. Büyük ve kompakt ve kaslı bir vücuda ve kısa bir kürke sahip. Her zamanki renkleri koyu kahverengi veya siyah bir yüze sahip olacak şekilde beneklidir.

Ayrıca, sahiplerinin koruma, avcılık ve spor için kullanabilecekleri çok değerli bir türdür. Sahipleri genellikle doğduklarında kulaklarını keserler. Ayrıca kalça ve displaziye maruz kalabilirler ve üremeden önce test edilmelidirler. Geniş alanlarda, özellikle dağlarda veya tepelerde daha iyi performans gösterirler.

tanınımş hayvanlar köpek

6. Australian Stumpy Tail Cattle Dog

Bu cins, 1. gruba eklenebilir ve sürülere ve sığırlara liderlik etmek için yaratılmıştır. Birkaç Avrupa ırkından ve ayrıca Avustralyan Dingo’dan gelir. Kürkünün rengi benekli kırmızı veya benekli mavidir. Kısa kuyrukları, sivri kulakları, kaslı gövdeleri ve orta boyları vardır.

Öfkelerine gelince, her zaman tetikte olduklarını, sahibine karşı duyarlı olduklarını ve yabancılara karşı çekingen olduklarını söyleyebiliriz. Ancak, çok fazla egzersize ve çocukluktan itibaren iyi sosyalleşmeye ihtiyaçları vardır.

7. Russian Toy

Küçük boyutlu ve Teriyerlerle akraba olan Rus Oyuncak, 9. grubun bir parçası olacak ve Chihuahua’ya benzer. Uzun veya kısa tüyleri olabilir ve iki durumda (1920 ve 1990) neredeyse soyu tükenmiştir. Maksimum 28 cm ölçülüyorlar ve yaklaşık 3 kilo ağırlığındalar.

Başları küçüktür ama gözleri iri ve üçgen kulakları vardır. Ek olarak, kürklerinin rengi siyah, kahverengi, kırmızımsı ve mavi olabilir. Ayrıca aktif, neşeli, uyanık ve ailelerine çok bağlı olabilirler.

Geçici olarak tanınan bu ırklar hakkında ne düşünüyorsunuz? Umarız bunları öğrenmekten keyif almışsınızdır!