Chihuahua Köpekleri Küçük Evler İçin İdeal

13 Ocak 2021
Chihuahua köpekleri küçük evler için idealdir çünkü rahat ve mutlu yaşamak için çok da yere ihtiyaç duymazlar.

Geldikleri ülke olan Meksika’da Chihuahueño (a) olarak bilinen Chihuahua köpekleri, oranın en büyük bölgesi ile aynı isme sahip. Bunun sebebi ilk olarak o bölgede keşfedilmiş olmaları. Bu isim o bölgeden bir objeye işaret eder (evet maalesef hayvanlar hala birçok insan tarafından obje olarak görülüyor) ve eğer bir insana işaret etseydi Chihuahuense olarak kullanılırdı.

Chihuahua kelimesinin kökeni birçok tarihçi ve dilbilimci arasında çokça tartışılıyor. Bilinen beş farklı anlamı var ama en çok bilinen kökeni Nahuatl Xicahua, yani “kuru ve kumlu bölge.”

Bununla beraber, bu hipotez üzerinde evrensel bir kabul var diyemeyiz. Her ne olursa olsun, herkes Chihuahua köpeklerinin dünyadaki en küçük köpek olduğu konusunda hemfikir.

Kimse ilk Chihuahua’ların gerçekten ne zaman ortaya çıktıklarını bilmiyor. Bazıları antik kültürlerin köpekleri yediği bir yer olan Meksika’da en küçük ve en az ete sahip köpekler oldukları için o bölgede hayatta kalabildiklerini söylüyor. 

Bununla beraber, en geniş kabul gören hipotez bu köpeklerin, Toltek kültürüne dahil insanların yanında bulunan, sessiz bir köpek olan Techichi’nin devamı olduğunu belirtmekte. Bunun yanı sıra, Chihuahua köpekleri atalarından çok daha küçükler.

Görünüşleri hakkında, düz ve sivri kulakları ve büyük, pörtlek gözlerinden bahsedebiliriz. Boyutları 15 ile 25 santimetre, ağırlıkları da 1.3 kilo ile 3.2 kilo arasında değişir. Tüyleri siyah, kahverengi, çikolata, gri ve çizgili ya da yamalı üç renkli desenler halinde farklı renklerde olabilir. Chihuahua’ların tuttuğu rekorlardan bir diğeri de yaşam uzunluklarıdır. 17 yıla kadar yaşayabilirler.

Chihuahua köpeklerinin mizaçları ve karakterleri

Chihuahua köpeğiyle poz veren kadın

Hollywood ünlüleri (onları sürekli her yere kucaklarında ve çantalarında taşıyan) tarafından en çok tercih edilen cinslerden biridir. Bu köpek sahibine çok bağlıdır ve onlara bunu onlara mutlak sadakat, ilgi ve saygı ile gösterirler.

Chihuahua köpekleri çok hareketli olur ve boyutlarına rağmen hiç de zayıf ya da korkunç değillerdir. Hatta tam da tersi. Boyutlarının farkında değilmiş gibi davranırlar ve kendilerinden büyük hayvanlara kafa tutma konusunda nadiren tereddüt ederler. Bu köpeklerin kişilikleri takdire değer, zekaları keskindir ve sürekli alarm halinde olurlar.

Sosyalleşme ve egzersiz bu cinslerin yavrularının hastalanmaması ve depresyona girmemesi için çok önemlidir. Chihuahua’ların sürü içerisinde yaşaması gerekir, ister diğer köpeklerle ister insanlarla beraber.

Aynı zamanda bu köpekler etrafta çok fazla küçük çocuk istemez çünkü ufak boyları çocuklarla aralarındaki sert oyunlarda yıpranabilir. Sırf boyutları, boyları ve hiperaktiviteleri yüzünden çocuklardan çok korkan birçok Chihuahua vardır.

Bu ufak köpekler küçük evler için idealdir çünkü rahat ve mutlu yaşamak için çok da yere ihtiyaç duymazlar. Güzel bir yatak (ya da bir koltuk) ve sıcak bir yorgan onları dünyadaki en mutlu insan haline getirir.

Chihuahua köpekleri ile nasıl ilgilenilir

Gülen bir chihuahua

Onlara sürekli mont ya da ceket gibi aksesuarlar giydiren insanların bunu yapma sebebi moda hevesi gibi gözükse de, gerçek şu ki bu cins küçük boyutundan dolayı soğuğa karşı aşırı hassastır. Belki de bu yüzden insanlara çok yakın duruyorlardır.

Sağlıkları ile ilgili hesaba katmamız gereken bir diğer şey ise kalp krizi ve epilepsi gibi genetik ve nörolojik anomaliler taşıyabilecek olmalarıdır. Diğer birçok minyatür köpek gibi, sıklıkla hidrosefali mağduru olabilirler.

Dahası, eğer sık ve düzgünce temizlenmezse geniş ve pörtlek gözleri sıklıkla enfeksiyon geçirir. Aynı zamanda Chihuahua’nın sorumluluğuna sahip olan kişi ihtiyaçlarını karşılamalı ve dengeli bir beslenme düzeni sunmalı. Yani köpeğin boyutuna uygun, sağlıklı bir beslenme düzeni. Örneğin kilolu cinslerin dirsek çıkığı, kronik bronşit, soluk borusu çökmesi ya da kiriş sorunları gibi problemlere sahip olabilir.

Sonuç

Her köpekte olduğu gibi, Chihuahua’ların da günlük egzersiz ihtiyacını gidermek için her gün yürüyüşe çıkması gerekir. Yoğun bir egzersize gerek yok ve sabah ya da akşamları mahallenizde bir iki tur atmak yeterli olur. Bu yüzden bu köpek cinsi yaşlı, rahatsız ya da düşük enerjili insanlar için iyi bir seçenek.
Son olarak, Chihuahua’lara sanki bebeklermiş gibi davranmamanız gerektiğinden bahsetmeliyiz. Boyutlarından dolayı elbette bir kucak köpeği gibiler. Ama yine de yaşlarına uygun bir şekilde davranılmayı hak ediyorlar.