Dünyanın En Güzel Köpek Irkları

 

Bazı köpek ırkları diğerlerinden daha mı tatlıdır? Bu soru, bazı köpek sahiplerinin bam teline basabilir. Tıpkı bir anneye göre kendi bebeğinin en güzel olması gibi, bir köpek sahibi olduğunuz zaman sizin için en güzel köpek o olur. Ne de olsa köpeğiniz size dostluk ve koşulsuz sevgi sağlar. Bazı köpekseverlerin favori bir köpek ırkı vardır, bazıları ise köpek sahiplenmenin görünüşten çok karakteriyle alakalı olduğunu savunur. Biz yine de size dünyanın en güzel köpek ırkları olarak görülen dokuz köpek ırkını sıraladık.

Dünyanın en güzel köpek ırkları

Doğru olsun ya da olmasın, gerek dış görünüşü gerek fiziksel özellikleri gerek de kişiliğinden dolayı, bazı köpek ırkları diğerlerini geride bırakıyor. 

Golden Retriever

Tartışmasız fiziksel güzelliğinin yanı sıra, Golden Retrieverlar dost canlısı ve enerjik kişilikleriyle ön plana çıkıyor. 19.yy’ın ortalarına doğru İskoçya’da ortaya çıkan bu ırk, avlanmada kullanılıyordu. Yavruyken bile harika olan bu ırkın, yaşı ilerledikçe de sahibine olan bağlılığı derinleşmektedir.

en güzel köpek ırkları

En güzel köpek ırkları arasında olmalarının yanı sıra, aileler arasında da oldukça popülerlerdir. Golden Retriever, ABD’de en popüler üçüncü, Avustralya’da beşinci, Birleşik Krallık’ta sekizinci ırktır.

Sibirya Kurdu

Sibirya Kurtları’nın fiziksel özelliklerinin iki yönü dikkat çeker: Vahşi kurtlara çarpıcı benzerlikleri ve heterokromi (gözlerin farklı renklere sahip olması). Sibirya Kurtları soylu ve sakin köpeklerdir. Bu ırk, ilk olarak buz gibi Rus topraklarında geyik avlamada, kızak çekmede ve çocukları sıcak tutmada kullanılıyordu.

 

Chow Chow

Chow Chow, peluş oyuncaklara inanılmaz benzerliğinden dolayı çok özel bir hayvandır. Mavimsi siyah dili ise eşsiz sayılabilecek başka bir özelliğidir. Kuzey Çin’de ortaya çıkan Chow Chow, dünya üzerinde hala üremeye devam eden en eski ırklardan birisidir.

Chow Chow, yavruyken düzgün bir şekilde sosyalleştirildiği zaman, sakin ve dengeli bir kişilik geliştirirler. Şehirlerdeki evcil hayvan sahipleri arasında onu ünlü yapan özelliklerden birisi de, küçük apartman yaşamına iyi uyum sağlıyor olmasıdır.

Alano Espanol

Azteklerin İspanyollar tarafından fethedilmesi sırasında çok popüler olan Alano Espanol, sadık ve çalışkan olmakla beraber bir savaş köpeği ve bekçi köpeği olarak da görülmektedir.

Bu köpekleri özel kılan bir özellik varsa, o da cesur olmaları. Bu ırkın yaban domuzları gibi büyük hayvanlarla, sahiplerini korumak için kendi hayatlarını hiçe sayarak, korkusuzca mücadele ettiğine dair birçok hikaye ve efsane bulunmaktadır.

Yirminci yüzyılda, Alano Espanol ırkı gittikçe azaldı ve şu anda nesli tükenme tehlikesi altında.

Güçlü ve ciddi görünüşleri, onları fiziksel olarak zarif bir cins haline getirmeyebilir ama Alano Espanol ırkının sadakati, cesareti ve vefası onları tanınmaya değer hale getiriyor.

Beagle

Kökeni Birleşik Krallık’a dayanan bu ırk, üstün koku alma duyuları sayesinde ünlendi. Bu köpeklerden, av sırasında tavşanların ve diğer hayvanların izini sürmede yararlanılmıştır. Günümüzde, Beagle genel olarak narkotik köpeği olarak dünyanın her yerinde kullanılmaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra Beagle, neşeli, fazlasıyla sosyal ve fiziksel olarak da çok hoş bir köpektir.

en güzel köpek ırkları

Asırlar boyunca, Beagle sanata ilham kaynağı olmuştur.

Uzun Tüylü Collie

Beagle filmlerde ve televizyonda fazlasıyla kullanılsa da, ünlü karakter Lassie sayesinde asıl yıldızımız Uzun Tüylü Collie’dir.

Çoğu insan için Uzun Tüylü Collie dünyanın en güzel köpekleri arasındadır. Collieler aynı zamanda çok zekidirler. Yani, diğer köpekleri utandırabilecek kadar hızlı bir şekilde öğrenme kabiliyetleri vardır.

Newfoundland

Newfoundland muhteşem bir ırktır. Siyah lekeli kahverengi ve beyaz renkli tüyleri olan çeşitleri olsa da, genellikle kalın siyah tüylüdürler.

Aslen Kanadalı olan Newfoundland küçük çocuklara eşlik edebilecek en iyi köpeklerden birisidir. Tarih boyunca, birçok şekilde işçi köpeği olarak kullanılmıştır. Newfoundland köpekleri harika yüzücü oldukları için genel olarak arama kurtarma görevlerinde sıklıkla kullanılmaktadırlar.

Pomeranian

Pomeranianlar isimlerini, kökenleri olan Doğu Almanya ve Batı Polonya’nın arasındaki Pomeranya bölgesinden almaktadır. Küçük boyutlarına rağmen, karşılarındaki tehlike ya da düşman ne kadar büyük olursa olsun, sahiplerini sonuna kadar korurlar.

Dalmaçyalı

Dalmaçyalılar, film ve televizyon sayesinde oldukça ünlenmişlerdir. Irkın belirgin olan siyah ve beyaz noktaları sayesinde, dünyanın en güzel köpeklerinden birisi olarak görülmektedir. On dokuzuncu yüzyılda, İngiliz aristokrasisinde Dalmaçyalılar asil ve zarif köpekler olarak görülmekteydi.