Köpeğinizin Yeme Takıntısını Nasıl Durdurabilirsiniz?

Köpekler bu davranışı kurtlardan miras alır. Bu yüzden, bu içgüdüsünü sakinleştirmeye çalışmalısınız çünkü köpeğiniz, ölümcül olabilecek mide şişkinliği yaşayabilir.
Köpeğinizin Yeme Takıntısını Nasıl Durdurabilirsiniz?

Son Güncelleme: 22 Mart, 2019

Büyük ihtimalle köpeğinizin yemeğini tek seferde yuttuğunu defalarca gördünüz. Mama kabını koyduktan sonra, adeta son kez yemek yiyormuş gibi içine kapanır. Muhtemelen neden bu şekilde davrandığını anlamıyorsunuz. Eğer bu takıntılı yeme halini kontrol altına almak istiyorsanız, bazı ipuçları ve yönlendirmeler hakkında bilgi almak için bu makaleyi okumaya devam edin.

Neden köpekler takıntılı biçimde yemek yer?

Farklı makalelerde de bahsettiğimiz gibi, köpekler kurtların soyundan gelir. Yani bazı davranışları DNA’larında yer alır ve bunlardan kurtulması kolay değildir. Yeme takıntısı da onlardan biridir. Kurtlar vahşi hayvanlardır ve doğal kanun “güçlü olan hayatta kalır” nedeniyle yemek konusunda takıntılıdırlar.

Kurtlar, diğer avcılar ya da bazen diğer kurtlar avlarını yemesin diye, yakaladıklarını hızlıca yer. Bunu yapma nedenleri bir daha tekrar ne zaman yemek yiyeceklerini bilmemeleridir. Maalesef, bu onlara, günümüzde köpeklerde de görülen yemek yeme takıntısını verdi.

yemek takıntılı köpek

Ayrıca, köpeğinizi her gün aynı anda beslediğiniz için bu davranış çok mantıklı gelmeyebilir. Bu yeme takıntısı onlarda çok derine kazınmış gibidir, bu yüzden hiçbir zaman kurtulamayacaklarını düşünebilirsiniz.

Köpeğinizin takıntılı yeme alışkanlığının diğer nedenleri

Köpeğiniz daha önce yemek konusunda takıntılı değilse ve birdenbire takıntı geliştirdiyse, nedenlerini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Stres. Stresli bir köpek yemek yer. Stresi, bir travma, bir kaza, bir hareket ya da eve yeni bir evcil hayvan gelişinden kaynaklanabilir.
  • İlaçlar. Köpeğinize verdiğiniz kortikoid içeren bazı ilaçlar ona sinirlilik yaşatabilir, böylece yemek yemeye yönelmesine neden olabilir.
  • Hastalık. Diyabet ve diğer hastalıklar köpeğinizin yemek yemesine neden olabilir.

Köpeğinizin takıntılı yeme davranışı konusunda neler yapabilirsiniz?

ishal köpek

Köpeğinizin yeme takıntısının normal olduğunu ve birçok köpeği de etkilediğini anladıktan sonra, ona yardım etmek için hangi adımları atmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Bu çok önemlidir, çünkü takıntılı yeme obezite, ishal ve mide şişkinliği gibi sorunlara neden olabilir.

Aşağıda, sizler için basit adımlar sunuyoruz:

  • Egzersiz yaptırın. Eğer köpek formda ise, bu yemek takıntısını sakinleştirmesine yardımcı olacaktır. Egzersiz sağlıklıdır ve onu formda tutmanıza ve sakince yemek yemesine yardımcı olacaktır.
  • Yemeğini bölün. Köpeğiniz günde bir kez yemek yemenin yeterli olmadığını düşünüyor ve bir daha ne zaman yiyeceğini bilmiyor olabilir. Bu sorunu çözmek için en iyi yollardan biri, mamasını porsiyonlara bölmek ve onu gün içinde birkaç kez beslemektir. Ona ihtiyacı olandan daha fazla yemek vermeyin; sadece normalde verdiğiniz miktarı porsiyonlara bölün.
  • Mamasını değiştirin. Maması çok fazla ise, her şeyi bir kerede kolayca yutabilir. Bir kerede yemenin zor olacağı mamaları evcil hayvan mağazalarında bulabilirsiniz.
  • Onu besleyin. Eğer bu yöntemleri denediyseniz ve hiçbiri işe yaramıyorsa, köpeğinizi elle besleyin. Elinize iki ya da üç parça mama alın ve yavaşça verin. Birkaç hafta sonra yavaşça yemeye alışacaktır.

Herhangi bir davranışı değiştirmek sabır ve çaba gerektirir. Yani, kendini evcil hayvanına adamış bir sahip olduğunuz ve onun sağlığını umursadığınız için, bu muhtemelen sizin başınıza gelmeyecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.