Peygamberdevesi: Habitat ve Özellikleri

Peygamberdevesinin kamuflajı aynı zamanda bir savunma ve saldırı mekanizmasıdır. Bu tür hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?
Peygamberdevesi: Habitat ve Özellikleri
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Brayan Andres Guerra Parada

Son Güncelleme: 10 Eylül, 2023

Peygamberdevesi (Phyllocrania paradoxa ), Hymenopodidae ( Mantodea takımı) familyasına ait olan ve güney Afrika’ya özgü bir böcek türüdür. Ölü veya solmuş bir yaprağı simüle ettiği olağanüstü kamuflaj yeteneği nedeniyle genellikle ölü yaprak peygamber devesi olarak adlandırılır.

Bu biyolojik adaptasyon, hayalet peygamber devesinin potansiyel yırtıcılar tarafından fark edilmemesine izin verir ve aynı zamanda av sırasında avı tarafından tespit edilmekten kaçınmasına yardımcı olur. Ayrıca bakımı kolay bir böcektir ve teraryum dünyasında popüler bir evcil hayvan haline gelmiştir. Aşağıda, ana özellikleri ve bakımı hakkında bilgi edineceksiniz.

Peygamberdevesi yaşam alanı

Peygamberdevesi, Afrika’da, özellikle Senegal’den Somali’ye kadar olan bölgede ve ayrıca Madagaskar adasında doğal olarak bulunan, dünyada benzersiz bir türdür. Tercih edilen habitatı, yaprakları ve kuru dalları taklit ettiği maki ve yarı kurak orman biyomudur.

bir ağaç dalında peygamberdevesi

Fiziksel özellikleri

Peygamberdevesi, yalnızca 45 ila 50 milimetre uzunluğunda (yaklaşık 2 inç) ölçülen en küçük peygamber devesi türlerinden biridir. Renkleri, çevreyi taklit etmesine ve ölü veya çürüyen bir yaprak gibi görünmesine izin veren renklerdir: vücudunun sergilediği kahverengi, yeşilimsi gri veya siyah da toprağın tipik tonlarıdır.

Bu böcek, kısa yaşam beklentisi boyunca (bir yıldan fazla olmayan) büyümek için farklı dış iskelet molleri gerçekleştirir ve gelişme hızı, tükettiği gıda miktarına ve metabolizmasına bağlıdır. İlginç bir şekilde, mantislerin renklerinin maruz kaldığı nem seviyesine göre değiştiği ve şu şekilde sınıflandırılabileceği gözlemlenmiştir:

  • Yeşil: Nem %80’in üzerinde.
  • Açık kahverengi: Nem yaklaşık %70.
  • Koyu kahverengi: Nem %40 ile %50 arasında.
  • Siyah : Nem %30’dan az.

Uzatılmış ve düzleştirilmiş bir protoraks ile uzun bir kafaya sahiptir. Ayrıca uçlarında kamuflajını kolaylaştıran çıkıntılar vardır. Ayrıca kurumuş bir yaprağa benzeyen bir sırt omurgasına sahiptir ve kanatlarının kıvrımları aslında pigment gölgeleridir.

Yaprak döküntüsü ile mükemmel uyum sağlama yeteneği ve geçici hareketsizliği, çevreye benzeyen böcekleri görmezden gelme eğiliminde olan kuşlar gibi avcılar tarafından fark edilmemesine yardımcı olur. İlginç bir şekilde, hayalet peygamber devesi tehdit altında hissettiğinde thanatoz (ölü rolü yapma) da uygular.

Bunların hiçbiri işe yaramazsa, peygamber devesi arka kanatları sayesinde uçabilir.

Peygamberdevesi beslenmesi

Bu böcek kesinlikle etoburdur ve sinek veya güve gibi uçan avları tercih eder. Bununla birlikte, esaret altında, uygun büyüklükteki hamamböceklerini de kabul etmesine rağmen, küçük solucanlar ve cırcır böcekleri ile beslenebilir.

Çeşitli bir diyet sağlandığında, hayalet peygamber devesi daha sağlıklı olacaktır. Yavrular meyve sinekleri ile beslenebilir, ancak biraz büyüdüklerinde avlarının boyutu büyütülmelidir.

Peygamberdevesinin çoğaltılması

Bu böceğin üremesi, son tüy dökümünden 2 ila 4 hafta sonra gerçekleşir. Çiftleşmek için erkek, dişinin üzerine çıkar ve birkaç saatlik çiftleşmeden sonra dişiyi kendi içinde döller. 3 hafta sonra dişi, dallar veya duvarlar (teraryum veya doğal ortamın) üzerinde 5 ila 6 kahverengi oothecae (köpüklü yumurta kesesi) biriktirir.

Peygamberdevesi perileri 6 haftalık inkübasyondan sonra yumurtadan çıkar ve genellikle her ootekadan 10 ila 30 perisi çıkar. Kuluçka sırasında koyu renkli olabilirler, ancak birkaç gün veya hafta sonra neme bağlı olarak zamanla değişebilen parlak siyah bir renk alırlar (yukarıda açıklandığı gibi).

Esaret altında bakımı

Bir Afrika türü olan peygamberdevesi yüksek sıcaklıkları iyi tolere eder. Bununla birlikte, teraryumu için önerilen standart 30 santigrat dereceden yüksek ve 18 santigrat dereceden düşük olmamasına rağmen (sırasıyla 86 ve 64 derece Fahrenhayt) düşük sıcaklıkları da tolere edebilir.

Esaret altındaki teraryum nemi yetişkinler için %60-70 olmalıdır. Ancak bu böcek türünün nimfleri tüy dökmelerini kolaylaştırmak için daha yüksek seviyelere ihtiyaç duyar, bu nedenle olası ölümleri veya deformasyonları önlemek için %70-80 arasında bir nem önerilir.

Düşük nem, peygamberdevesinin eski dış iskeletinden ayrılamayacağı ve bazı uzuvlarını kaybettiği anlamına geldiğinden, bu özellik hayvanın tüy dökmesi için gereklidir. Aksine, çok yüksek bir nem (%90’dan fazla), derisini döktükten sonra yeni dış iskeletini sertleştirememesine ve gelecekte sağlık sorunlarına yol açmasına neden olacaktır.

Genellikle bir dişi ve bir erkek olması tavsiye edilir, her biri 35 cm yüksekliğinde, 20 cm genişliğinde ve 20 cm derinliğinde (16 x 8 x 8 inç) bir teraryumda bulunur. Bu canlılar söz konusu olduğunda, yamyamlık seviyesi çok yüksek olmadığı için biraz büyüyene kadar aynı kurulumda bir arada tutulabilirler.

Alanın dekorasyonu dallar, kuru bitkiler veya yarı kurak orman biyomunu simüle eden herhangi bir nesne gibi unsurlar gerektirir. Aydınlatmaya gelince, bu türün büyük gereksinimleri yoktur ve yakındaki bir pencereden gelen ışık fazlasıyla yeterlidir.

Mantidlerin gelişmek için çok fazla havalandırmaya ihtiyacı vardır. Teraryum kapağının delikli veya tel örgülü olduğundan emin olun.

yaprakta peygamber devesi.

Gördüğünüz gibi, peygamberdevesi, hayatta kalmak için kamuflajını iyi kullanan bir böcektir. Sıcaklık, nem ve aydınlatma, zamanla büyümelerini belirleyeceğinden, beslenmeleri kadar tutsaklıktaki bakımları için de önemli unsurlardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.