İstiridye Hakkında Merak Edilenler

Bir gıda olarak istiridye, sağlığa faydalı olan çeşitli besinler sağlar. Bu nedenle, birçok ülkenin mutfak kültüründe çok yer verilmektedir.
İstiridye Hakkında Merak Edilenler
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İstiridyeler, çeşitli sulu yemeklerin hazırlanmasındaki yararları ile ünlüdür. Ancak, gastronomide kullanılan örnekler var olan tek örnek değildir. İstiridyeler biyolojik çeşitliliği en fazla olan hayvan gruplarından biridir. Birkaç türün bazı inanılmaz özellikleri vardır; istiridyeler hakkında merak edilenleri anlattığımız sayfamıza hoş geldiniz.

Resmen, istiridyeler, iki kabuk (valva) içine alınmaları ile karakterize edilen çift kabuklu yumuşakçalardır. Bu kapatma mekanizması aslında yırtıcılardan korunmak için bir korumadır, ancak kabuklarının morfolojisi ve rengi türe bağlı olarak çok değişir. Okumaya devam edin ve istiridyeler hakkında bazı tuhaf konuları keşfedin.

İstiridyeler hakkında merak edilenler

İstiridyeler ilgi çekici ve hatta sıkıcı görünse de sizi şaşırtabilecek bazı gerçekler var. Aşağıdakilerle bu tuhaf organizmalar hakkında daha fazla bilgi edinin.

1. Hareket edebilirler

Çoğu istiridye, habitatlarında kuma veya çamura huzur içinde gömülü olarak yaşar. Bununla birlikte, daha iyi koşullara sahip diğer bölgelere ulaşmak için hareket edebilirler. Bunu yapmak için, oldukça güçlü olan ve suda hareket etmek için kendilerini itmelerine izin veren ayak adı verilen özel bir yapı kullanırlar.

Tabii ki, onları kolayca yırtıcılara maruz bıraktığından, suyun dibinde hareket ederken onları bulmak nadirdir. Ancak, istiridyelerin öldükleri yerde doğan hareketsiz organizmalar olduğu inancından geliyor.

üç adet istiridye


2. Kabukları açıldığında ölürler

Balıklarda olanın aksine, tüccarların çoğu bozulmalarını önlemek için istiridyeleri canlı tutmaya çalışır. Çünkü bu hayvanların etleri öldüklerinde çabuk bozulur ve bu da tüketildiğinde sorunlara veya hastalıklara neden olabilir.

Bu, numunenin hala hayatta olduğu ve kendisini kurtarmak için kabuğunu kapatmaya çalıştığı için bir deniz tarağı açmanın neden bu kadar zor olduğunu açıklıyor. Tutuşunu zorlayarak hayvanın birkaç kası ve iç organları yırtılır. Başka bir deyişle, basit bir kabuk açma gerçeği, kaçınılmaz ölümüne yol açar.

3. Bazıları inci üretir

İstiridyeler ve midyeler çift kabuklular grubunun bir parçasıdır, bu nedenle bazı özellikleri paylaşmaları alışılmadık bir durum değildir. Aslında, sadece istiridyeler değil, aynı zamanda bazı istiridye türleri de inci üretme yeteneğine sahiptir.

Çift kabuklular iki kabukları sayesinde kendilerini dışarıdan korurlar. Bununla birlikte, yabancı bir cisim içeri girdiğinde, davetsiz misafiri bir kalsiyum karbonat kapsülü içine almaya başlayan bir savunma mekanizmasına sahiptirler. Zamanla bu kapsül büyür ve inci olarak bilinen şeye dönüşür.

4. İyi su filtreleyicilerdir

İstiridyelerin en ilginç özelliklerinden biri, hayvanları süzgeçten geçirmeleridir. Bu, suda bulunan ve zamanla sıvının koşullarını iyileştiren küçük organik parçacıklarla beslendikleri anlamına gelir. Bu yetmezmiş gibi, bu organizmaların kabukları da belirli miktarda ağır metal tutma yeteneğine sahiptir.

5. Tatlı su midyeleri var

Tuzlu su istiridyeleri en iyi bilinenleri olmasına rağmen, bazı türler tatlı suda da yaşar. Bu organizmalar aynı zamanda naiadlar olarak da bilinir ve tutsak üreme kolaylıklarıyla ünlüdür. Ayrıca, yetişkin bir numunenin günde 20 litre veya daha fazlasını filtreleyebileceği tahmin edildiğinden, tüm istiridyeler arasında en güçlü filtreleme kapasitesine sahiptirler.

6. Üremek için çiftleşmezler

İstiridyelerin ayrı cinsiyetleri vardır, ancak hareketleri o kadar yavaştır ki, eşlerini kendi başlarına bulamazlar. Bu sorunu çözmek için çiftleşme mevsiminde gametlerini (sperm ve yumurta) suya bırakırlar, böylece su akıntıları döllenmelerine yardımcı olur.

7. Onları yemek için 1 ila 2 yıl arasında üreme gerekir.

Ticari olarak, istiridye yetiştiriciliğinin sonuç vermesi oldukça uzun zaman alır, çünkü satış için doğru boyuta ulaşması 13 ila 24 ay sürer. Ancak bunun avantajı, üretim için çok fazla kaynağa ihtiyaç duymamalarıdır. Bazı yetiştirme sistemleri, üreme için denize yakın alanların işgal edilmesine dayanmaktadır. Bu sayede sadece izleme ve hasada yatırım yapılır.

8. İnanılmaz bir yaşam beklentileri var

Çoğu istiridyenin belirli bir yaşam beklentisi yoktur, ancak dış nedenlerden dolayı ölürler. Ancak, doğru koşullar altında, bazı türler 100 yılı aşan yaşlara ulaşabilir ve bu da onları var olan en uzun ömürlü hayvanlar yapar. Kayıtlardaki en eski örnek yaklaşık 508 yıl yaşadı.

9. Yaşları kabuklarıyla ölçülür

Deniz tarağı kabukları aralıklı olarak büyür, bu da kabukta bu hayvanlara özgü bir dizi halka şeklinde dalgalanma oluşturur. Gözlenen her “halka”, hayvan için bir yaşam yılını temsil eder. Bu sayede sadece kabukları analiz ederek yaşını hesaplamak mümkün oluyor.

Halkalı istiridyeler.

Gördüğünüz gibi istiridyeler basit ve sıkıcı hayvanlar değil, farklı özelliklere ve inanılmaz bir yapıya sahipler. Ayrıca, hem doğa hem de insanlık için son derece önemlidirler, bu nedenle ekosistem için gerekli türler olarak bile adlandırılabilirler. Göze çarpmayan görünümlerine rağmen, tuhaf bir biyolojik karmaşıklığa sahip muhteşem suda yaşayan varlıklardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.