Logo image
Logo image

Dünyanın En Büyük Karıncası Hangisidir?

3 dakika
Karıncaların çoğu küçük olsalar da, inanılmaz bir boyuta ulaşanlar da vardır. Dünyanın en büyük karıncasının hangisi olduğunu öğrenin.
Dünyanın En Büyük Karıncası Hangisidir?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Karıncalar, dağılımları neredeyse her kıtaya yayıldığı için dünya çapında iyi bilinen bir böcek grubudur. Bu küçük eklembacaklılar genellikle yalnızca birkaç milimetre uzunluğundadır ve genellikle görsel olarak belirgin değildir. Ancak, bugün sizi şaşırtmak için dünyanın en büyük karıncalarından bazılarına yer veriyoruz! Dünyanın en büyük karıncası hakkında daha fazla bilgi edinin ve ne kadar büyük olduğunu öğrenin!

Bu böcekler, arıların ve yaban arılarının yakın akrabaları olan Formicidae grubuna aittir ( Hymenoptera takımının bir parçasıdır). Bu yetmezmiş gibi, bazı türlerin toksinleriyle oldukça fazla zarar verebilecek zehirli sokmaları vardır. Okumaya devam edin ve dünyanın en büyük karıncasının hangisi olduğunu öğrenin.

Karıncaları tanımlamak…

Karıncalar, vücutları baş, göğüs ve karın olmak üzere 3 bölgeye ayrılan bir eklembacaklı grubudur. Her bölüm çok iyi tanımlanmıştır, bu nedenle onları bir bakışta tanımak kolaydır. Ek olarak, Hymenoptera’nın ayırt edici özelliği, vücudun son 2 bölümü arasında bir “köprü” temsil eden tipik “eşek arısı beli” sergilerler.

Çoğu böcek gibi, karıncaların da kolayca hareket etmelerini sağlayan üç çift bacağı vardır. Ek olarak, habitatlarında kendilerine rehberlik eden ve çevrelerini algılayan bir çift alıcı anten sergilerler. Son olarak, karın genellikle kurbanlarını felç eden ve yaralayan toksik bileşenleri enjekte etmek için bir iğne içerir.

Bu yetmezmiş gibi, bu organizmaların güçlü çeneleri vardır ve bu nedenle, yırtıcılara karşı tek savunma yolu iğneleri değildir. Bu çeneler önemlidir, çünkü onlar sayesinde nesneleri taşıyabilir veya kesebilirler. Bu sayede ağızları hayatta kalmaları için çok faydalı bir araçtır.

Genel olarak, türlerin büyük çoğunluğu oldukça küçüktür ve uzunlukları iki santimetreden fazla değildir (kraliçeler genellikle işçilerden daha büyük olmasına rağmen). Ancak bazı karınca türleri bu boyutların çok üzerindedir ve görünüşleri diğerlerine göre genellikle devasadır.

Dünyanın en büyük karıncaları

Kulağa basit bir görev gibi gelse de, hangi karıncanın dünyanın en büyüğü olduğunu belirlemek kolay bir iş değil çünkü bu pozisyon için yarışabilecek birkaç tür var. Ek olarak, bazı türlerin ortalama boyutları büyük olsa da, hepsi maksimum boyutlara ulaşmaz. Her neyse, işte sizi şaşırtacak bazı örnekler.

Dev orman karıncası ( Dinomyrmex gigas)

Bu özel türün uzunluğu 2 ila 3 santimetre (0,8 ila 1,2 inç) arasında olabilir ve bu da onu Güneydoğu Asya’daki en büyük formicidae türlerinden biri yapar. Buna rağmen, sadece kışkırtıldıklarında saldıran oldukça barışçıl böceklerdir. Isırıkları, küçük bir yaralanmanın ötesinde insan sağlığı için hiçbir tehlike oluşturmaz, bu nedenle endişelenecek bir şey yoktur.

Some figure

Mermi karınca (Paraponera clavata)

Mermi karıncası, çok uzun zaman önceye kadar dünyanın en büyük formacid’i olarak kabul edildi, çünkü kraliçe 3,5 santimetre (yaklaşık bir buçuk inç) uzunluğa kolayca ulaşabiliyordu. Ancak günümüzde onu birkaç milimetre geride bırakan başka bir tür var. Bu böcekler, bölgenin tropikal ormanlarında dağıtıldıkları Orta Amerika’ya özgüdür.

Aslında bu isim, fiziksel rahatsızlık açısından mermi çarpmasıyla aynı olduğu düşünülen ağrılı iğnesinden gelmektedir.

Some figure

Bulldog karıncaları ( Myrmecia )

Myrmecia cinsinin tüm türlerine bulldog karıncaları denir. Bu formicidae grubu, amansız saldırganlığı ve yalnız davranışlarıyla bilinir ve diğer karıncaların sosyal davranışlarıyla taban tabana zıttır. Boyutlarına gelince, bazı örneklerin uzunluğu 1 ila 3 santimetre arasındadır ve bu da onları var olan en büyükler arasına yerleştirir.

Some figure

Dünyanın en büyük karıncası nedir?

Dünyada çok çeşitli türler olmasına rağmen, yalnızca bir grup karınca, hepsinin en büyüğü olarak kabul edilebilir. Bu ödül, Güney Amerika’da bulunan ve 4 santimetre (1,6 inç) uzunluğa ulaşan Dinoponera gigantea türüne gidiyor. Bu özelliklerinden dolayı Amazon’un dev karıncası olarak da bilinir.

Bu hymenopteranlar, güçlü sokmaları da dahil olmak üzere mermi karıncalarla birçok özelliği paylaşır. Annals of the Entomological Society of America adlı bilimsel dergideki bir makaleye göre, her iki türün de benzer bir zehirli aparatı var. Bu, inanılmaz derecede büyük olmanın yanı sıra, formicidae arasında en acı verici sokmalardan birine sahip oldukları anlamına gelir.

Sadece birkaç santimetre uzunluğundaki bir eklembacaklı çok tehlikeli görünmeyebilir. Ancak, yüzlerce karıncanın çoğu zaman aynı hedefe aynı anda saldırdığını ve gerçek hasara yol açabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Buna rağmen çoğu tür yalnızca kendilerini tehdit altında hissettiklerinde saldırır, bu nedenle ısırılmaktan kaçınmak kolaydır. Onlara saygı gösterin, onlar da size saygı göstereceklerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pfeiffer, M., & Linsenmair, K. E. (2007). Trophobiotic interactions of giant ants Camponotus gigas (Hym. Form.) and wax cicada Bythopsyrna circulata (Hom. Flatidae) on a Syzygium-tree (Myrtaceae) in a tropical rainforest on Borneo. Asian Myrmecology, 1, 105-119.
  • Shafiq, H. M., & Maryati, M. (2021, April). Dinomyrmex gigas (Latreille, 1802): A Potential Icon for Taman Negara Johor Endau Rompin. In IOP Conference Series: Earth and Environmental Science (Vol. 736, No. 1, p. 012044). IOP Publishing.
  • Fourcassié, V., & Oliveira, P. S. (2002). Foraging ecology of the giant Amazonian ant Dinoponera gigantea (Hymenoptera, Formicidae, Ponerinae): activity schedule, diet and spatial foraging patterns. Journal of Natural History, 36(18), 2211-2227.
  • Lenhart, P., Dash, S. T., & Mackay, W. P. (2013). A revision of the giant Amazonian ants of the genus Dinoponera (Hymenoptera, Formicidae). Journal of Hymenoptera Research, 31, 119.
  • Hanley, R. S., & Lovett, J. P. (1999). Behavior and subcaste specialization among workers of the giant tropical ant, Paraponera clavata (Hymenoptera: Formicidae: Ponerinae). Entomological contributions in memory of Byron A. Alexander., 45-50.
  • Street, M. D., Donovan, G. R., Baldo, B. A., & Sutherland, S. (1994). Immediate allergic reactions to Myrmecia ant stings: immunochemical analysis of Myrmecia venoms. Clinical & Experimental Allergy, 24(6), 590-597.
  • Hermann, H. R., Blum, M. S., Wheeler, J. W., Overal, W. L., Schmidt, J. O., & Chao, J. T. (1984). Comparative anatomy and chemistry of the venom apparatus and mandibular glands in Dinoponera grandis (Guerin) and Paraponera clavata (F.)(Hymenoptera: Formicidae: Ponerinae). Annals of the Entomological Society of America, 77(3), 272-279.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.