Logo image
Logo image

Zürafalar Nasıl Uyur?

4 dakika
Tüm hayvanların farklı uyku döngüleri vardır. Nasıl dinlenecekleri çevrelerine, fiziksel adaptasyonlarına ve besin zincirindeki rollerine bağlıdır. Peki zürafalar nasıl uyur?
Zürafalar Nasıl Uyur?
Son Güncelleme: 08 Ekim, 2021

Hayvanların uyudukları miktar, yaşadıkları koşullara bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bazı memeliler günde 2 saat kadar az uyuyabilirken, diğerleri aynı aralıkta 18 saat veya daha fazla dinlenebilirler. Canlı varlık ne kadar büyükse, uyurken o kadar görünür ve savunmasız olacaktır. Uyku temasını takip ederek, bugün şu soruyu soracağız: Zürafalar nasıl uyur?

Bu devasa hayvanların nasıl uyuduğunu anlamak büyüleyici! Bazı uzmanlar aslında hiç uyumadıklarına inanıyorlardı. Zürafalar büyüklükleri ve av durumları nedeniyle hayvanlar aleminde en kısa uyku ihtiyacına sahiptir ve dinlenme pozisyonları bizim açımızdan biraz sıra dışıdır. Burada nasıl uyuduklarını öğrenin.

Zürafalar ne kadar uyur?

Afrika’ya özgü bir memeli türü olan zürafalar (Giraffa camelopardalis), dünyanın en uzun kara hayvanlarıdır. 5,8 metre yüksekliğe ve 750 ila 1600 kilogram arasında değişen bir ağırlığa ulaşabilirler. Eşsiz adaptasyonları, başka hiçbir otoburun erişemeyeceği bitkilere ulaşmalarını sağlar.

Bu memeliler o kadar az uyuyorlar ki, bazı uzmanlar hiç dinlenmediklerine inanmaya başladılar. 5 dakikalık kısa sürelere bölünmüş şekilde günde sadece 2 saat uyku ile günlük yaşamlarına mükemmel bir şekilde devam edebilirler. Şimdi bu rakamı, iyi çalışabilmek için 8 saate kadar kesintisiz dinlenmeye ihtiyaç duyan bir insanla karşılaştırın.

Geviş getiren hayvanlar olarak zürafalar uzun süreler çiğneyerek vakit geçirirler ve bazen kısa sürelerde biraz uyurlar. Görünüşleri zayıf olsa da çok yemek yerler. Günde 16 ila 20 saat arasını bitkisel madde aramak için harcarlar ve bu süre zarfında 60-65 kiloya kadar organik madde tüketebilirler. Bu kadar az uyumalarının sebeplerinden biri de budur.

Zürafaların uyuduğu süre, esaret altında mı yoksa hayvanat bahçelerinde mi yaşadıklarına bağlıdır, çünkü ikincisinde kendilerini daha güvende ve daha az savunmasız hissederler, bu nedenle uyku süreleri daha uzundur.

Some figure

Zürafalar nasıl uyur?

Zürafalar doğanın en tuhaf uyuyanları olabilir. Normalde yetişkinler, herhangi bir yırtıcıya karşı tetikte olmak için ayaklarının üzerinde durur. Gözleri yarı açıktır, kulakları sürekli hareket eder ve vücutları dik kalır. Bütün bunlar uykularının hiç de derin olmadığını gösteriyor.

Ancak zürafalar gençken veya kendilerini güvende hissettiklerinde bacaklarının üzerinde yatarak ve boyunlarını sırtlarının üzerine katlayarak uyuyabilirler, bu pek rahat görünmeyen bir pozisyondur. Uzmanlar, bu pozisyonda kesintisiz 4 saate kadar uyumayı başardıklarını söylüyorlar. Yetişkinler de bazen böyle uyurlar, ancak nadiren bir seferde 5 dakikadan fazla uyurlar.

Neden bu kadar az uyuyorlar?

Eğer bütün gece uykusuz kaldıysanız, o zaman ertesi gün, biz insanların gerçekten onarıcı ve düzgün çalışmamıza yardımcı olan bir uykuya ihtiyaç duyduğu sürenin kesinlikle farkına varmışsınızdır. Vahşi doğada, hayvanları tehditlerden korumak için çatı veya kilitli kapılar olmadığı için durum biraz farklıdır.

Canlıların farklı uyku döngüleri yüzyıllar boyunca evrimleşmiştir ve uyku, bazıları için daha ciddi sonuçlar doğurabilir, çünkü kendinizi başka türlerin saldırılarına karşı savunmasız bırakmak iyi bir fikir değildir. Profesyoneller, en korkulan ve başarılı yırtıcıların bile, çevreye güvenmeyi göze alamayacakları için, insanların yakınında hiçbir yerde sağlıklı uyumadıklarını söylüyorlar.

Afrika’daki ana kara yırtıcıları olan aslanlar günde 20 saate kadar dinlenirler. Buradaki büyük “ama“, bunu kısa, kesilmesi kolay “kedi uykuları” yoluyla yapmalarıdır. Zürafaların aksine, kedigiller uyandıktan sonra çok daha hızlı harekete geçmeye hazırdır.

Bu kadar az uyumaya karşı ne kadar savunmasızlar?

Bir ovanın ortasında yatan dünyanın en uzun kara hayvanını hayal edin. Herhangi bir yırtıcı için cazip bir şölen, değil mi? Zürafalar muazzamdır ve genellikle saatte 35 mil hızla koşarlar; onlardan gelecek tek bir vuruş herhangi bir yırtıcıyı öldürebilir, bu yüzden tetikte olduklarında kolay bir hedef değildirler.

Zürafalar uzun süre yerde yatarak uyumak isterse, bu talihsiz sonuçlar doğurur. Ayağa kalkmak onlar için rahatsız edici bir işlemdir ve kendilerini gerektiği gibi savunamazlar. Ayrıca kalın derileri, yerleşik zırhları veya keskin dişleri yoktur. Sadece boyları ve güçleri vardır ve uyuduktan sonra harekete geçmeleri biraz zaman alır.

Some figure

Bu kısa uykulu memelilerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu biliyor muydunuz?

Uyku döngülerinde uyguladıkları stratejiler zürafaları diğer hayvanlardan koruyabilir ama en vahşi ve acımasız yırtıcılardan koruyamaz. Aquae Vakfı, insan nüfusunun artması, tarımın genişlemesi ve madencilik nedeniyle yasa dışı avlanma ve habitat kaybının onları aşırı risk altına soktuğunu söylüyor.

Güney ve Doğu Afrika’da yaşayan, alt popülasyonları Orta ve Batı Afrika’da bulunan bu tür %36 ile %40 arasında azalmıştır. 1985’te yaklaşık 160.000 birey vardı, ancak 2015’te rakamlar 97.500’ün biraz üzerinde olduğunu gösterdi.

Zürafalar o kadar seyrek incelendi ki, daha önce de belirttiğimiz gibi, hiç uyumadıklarına inanılıyordu. Bugün Afrika’da fillerden daha az zürafa kaldı. Bu nedenle onları tanımak, yaşamlarını ve ekosistemlerinin önemini anlamak korunmaları için gereklidir. Yırtıcılardan kaçınmak için çok az uyurlar, ancak bu onları tüm insanlardan, yani zamanın en büyük avcısından kurtarmaz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Aprender. (2017, 12 febrero). ¿Cómo duermen las jirafas? Aprender.org. https://www.aprender.org/como-duermen-las-jirafas/

colaboradores de Wikipedia. (2021, 20 agosto). Giraffa camelopardalis. Wikipedia, la enciclopedia libre. https://es.m.wikipedia.org/wiki/Giraffa_camelopardalis

Fundación Aquae. (2020, 28 noviembre). La jirafa en extinción, una gran preocupación | Fundación Aquae. https://www.fundacionaquae.org/la-jirafa-peligro-extincion/

Safaris, T. (2020, 31 agosto). Don’t Lose Sleep Over It: The Strange Sleeping Habits of Giraffes. Thomson Safaris. https://thomsonsafaris.com/blog/sleeping-habits-of-giraffes/

Science Direct. (s. f.). Giraffe – an overview | ScienceDirect Topics. Recuperado 10 de septiembre de 2021, de https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/giraffe

Servindi. (s. f.). Cuánto duerme una jirafa. Recuperado 10 de septiembre de 2021, de http://www.servindi.org/cache/target-capalaba-klq/119c6c-cuanto-duerme-una-jirafa


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.