Sırtlanlar Nasıl Avlanır?

Hyaenidae ailesinin üyeleri, sırtlanlar, büyük veya küçük herhangi bir hayvanla başa çıkmak için agresif, verimli ve korkutucu avlanma davranışına sahip etoburlardır.
Sırtlanlar Nasıl Avlanır?
Georgelin Espinoza Medina

Yazan ve doğrulayan Biyolog Georgelin Espinoza Medina.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Etçil hayvanlar avlarını yakalamak için en iyi özelliklerini kullanırlar. Bunlardan bazıları hız, güç, gece görüşü, geniş çeneler, keskin işitme ve koku alma, kurnazlık ve azimdir. Çöpçü olarak bilinmesine rağmen sırtlanlar en iyi yırtıcılardır ve takip etmeye yatkın bir kurban gördüklerinde hiçbir fırsatı kaçırmazlar. Sırtlanların nasıl avlandığını bilmek ister misiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Bu memeliler alaycı kahkahaları andıran sesleriyle tanınırlar. İlginç bir beslenme ve hayatta kalma yöntemleri vardır çünkü yaşadıkları ortam çok zorlu ve tehlikelerle doludur. Aşağıdaki satırlarda, nasıl beslendikleri ve avlandıkları da dahil olmak üzere sırtlanlar hakkında size daha fazlasını göstereceğiz. Bu cesur yırtıcılarla ilgili tüm bu ayrıntıları kaçırmayın.

Sırtlanlar neye benziyor?

Sırtlanların nasıl avlandığını açıklamadan önce onları tanımlayalım. Her şeyden önce, orta boy memeliler olduklarına dikkat edilmelidir (genellikle 100 ila 160 santimetre uzunluğunda, 3,3 ila 5,2 fit arasında). Öndeki çift bacak arkadakinden daha uzundur ve patilerinde 4 parmak ve kısa pençeler bulunur.

Kürkleri grimsi veya kahverengidir, koyu lekeler veya çizgili desenler vardır. Bazı örneklerin kısa tüyleri varken, diğerlerinin uzun, bol tüyleri vardır.

Bu memelilerin büyük kulakları ve keskin dişleri olan güçlü çeneli küçük bir ağızları vardır. Kuyrukları türlere göre farklı boyutlardadır. Gececidirler ve hiyerarşik bir organizasyonla sürüler halinde yaşarlar, ancak yalnız bireyler de vardır. Afrika ve Asya’da yaşarlar.

avlanan sırtlanlar

Sırtlan türleri

Sırtlanlar kendilerini köpekgillerle ilişkilendiren fiziksel özelliklere sahip olsalar da aslında kedigillerle akrabadırlar. Sadece 4 canlı türü olduğu için çok çeşitli olmayan bir grup olan Hyaenidae ailesine aittirler. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Benekli sırtlan (Crocuta crocuta)
  • Kahverengi sırtlan (Hyaena brunnea)
  • Çizgili sırtlan (Hyaena hyaena)
  • Böçekcil sırtlan veya yerkurdu ( Proteles cristata )

Sırtlanlar ne yer?

Sırtlanlar etoburdur ve aktif avcılardır, ancak gerekirse ekosistemde bulunan çürüyen leşten de yararlanırlar. Bu sayede çevresel maddenin geri dönüşümünde çok önemli bir rol oynarlar.

Tükettikleri av, antilop, yaban domuzu, genç zebralar, kuşlar ve yılanlar dahil olmak üzere çeşitlidir. Bazı sırtlanlar, özellikle yiyeceklerin kıt olduğu mevsimlerde, diyetlerini meyve ile destekleyebilir.

Bu grup için biraz garip bir beslenme alışkanlığına sahip olan sırtlan türlerinden biri de yerkurdudur ( P. cristata ). Bu böcekçil bir hayvandır, çünkü diyetini küçük omurgasızlara dayandırır ve dişlerinde bunu yapmak için özel uyarlamalar vardır.

Sırtlanlar nasıl avlanır?

Sırtlanların nasıl avlandıkları, özellikle gösterdikleri kurnazlık nedeniyle oldukça ilginçtir. Bu memeliler kurbanlarını analiz eder ve başarılı olmak için tüm duyularını kullanırlar. Hangi bireye saldıracaklarına karar vermek için potansiyel avlarının sürülerini dikkatle gözlemleyen fırsatçı avcılardır.

Sırtlanların avlanırken çok iyi kullandıkları birkaç özelliği vardır: keskin görme, işitme ve koku alma ve onlara güçlü ve öldürücü bir ısırık (kemik kırma yeteneğine sahip) veren keskin dişlere sahip güçlü çeneler. Cesur ve zorlu koşucular olmanın yanı sıra, bu hayvanlar çok güçlüdür.

Av yakalama ile ilgili hususlar, özellikle benekli türlerde (C. crocuta ) doğal ortamlarda yapılan gözlemler sayesinde iyi belgelenmiştir. İşte avlanma davranışları hakkında bazı gerçekler.

Sırtlanlar tek başına mı yoksa sürü halinde mi avlanır?

Benekli sırtlanlar oldukça büyük gruplar veya klanlar halinde (80 üyeye kadar) yaşamalarına rağmen , avlanma davranışlarını genellikle birkaç birey (2 ila 4) içeren sürüler halinde gerçekleştirirler. Bununla birlikte, sırtlanların küçük avları (tavşanlar gibi) öldürürken tek başına avlandığı da gözlemlenmiştir.

Daha büyük av grupları (yaklaşık 12 sırtlan), av büyük olduğunda veya yavruları olan anneler olduğunda tespit edilmiştir. Anneler yavrularını şiddetle savunma eğilimindedir, bu nedenle kurbanı avlamak için ekstra destek gerekir.

Sırtlanlar ne zaman avlanır, gece mi gündüz mü?

Sırtlanların gece avcıları olduğu bilinmektedir, ancak bu tercih karanlıkta saklanma ihtiyacı ile ilgili değildir. Daha ziyade, güneşin en sıcak olduğu zamanlarda çöl ekosistemlerinde çok yüksek olan ortam sıcaklıklarıyla başa çıkma stratejisidir.

Gece saatleri gündüz saatlerinden daha soğuktur, bu da daha iyi kovalama performansı sağlar. Sırtlanların yılın en soğuk aylarında gündüzleri avlanabildikleri belgelenmiştir.

Avlarını nasıl seçerler?

Sırtlanlar (birbirinden uzak) potansiyel av sürülerine yönelir, hızlanır ve yakın olduklarında dururlar. Bu eylem hayvanlarda yer değiştirmeye neden olur, böylece zayıflığı olan bir bireyi gözlemleyebilir ve bulabilirler. Başarılı olamazlarsa, o gruba olan ilgilerini kaybederler ve başka bir sürü ararlar.

Bu strateji başarı şansını artırır ve avlanmaya harcanan enerjinin boşa gitmemesini sağlar.

Nasıl bir kovalamaca?

Sırtlanlar avlarını tanımlarken rüzgar yönünde aktif bir kovalamaca yürütür ve ısrarcıdır. Avın takibi, hayvanın kendisine bağlı olarak kısa veya uzun bir süre için gerçekleştirilebilir. Av daha büyük olduğunda ekstra çaba gerekir ve avlanma süresi uzayabilir.

Avı yakalarken davranış

Kurban yakalandıktan sonra, sırtlanlar onu çevreler ve iç organlardan başlayarak parçalara ayırır (bacakları ayırmayı da severler). Öte yandan, daha küçük avlara gelince, onları bir lokmada yutabilirler. Büyük hayvanları yeme anında, ya aynı klandan ya da çevredeki başka bir klandan daha fazla sırtlan gelir.

bir aslan ve sırtlanlar çalılıkta

Sonuç olarak, sırtlanların avlanma şekli, başarılı olmalarını sağlayan ilginç stratejiler gösterir. Bu memeliler ister tek başlarına ister sürüler halinde avlanırlar, gündüz veya gece, doğru kararları vermek için zekalarını kullanırlar. Ayrıca duyular, güçlü çeneler ve hızlı bacaklar geliştirmişler ki bu onları kuşkusuz yırtıcı hayvanlar haline getiriyor.  İlginizi çekebilir ...

Çitaların Davranışları Hakkında Her Şey
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Çitaların Davranışları Hakkında Her Şey

Çitaların davranışları, bazı açılardan diğer büyük kedilerinden farklıdır. Onların korunmalarını sağlamak bunların bilinmesi gerekmektedir.  • Ahmim, M., Lakouachet, D., & Aliane, D. (2021). Data on ethology and behavior of the striped hyena Hyaena hyaena (Linnaeus, 1758) under captive conditions in Algeria. Biodiversity International Journal, 5(1), 19-23.
  • Cooper, S. (1990). The hunting behaviour of spotted hyaenas (Crocuta crocuta) in a region containing both sedentary and migratory populations of herbivores. African Journal of ecology, 28, 131-141.
  • Holekamp, K., Sakai, S., & Lundrigan, B. (2007). The spotted hyena (Crocuta crocuta) as a model system for study of the evolution of intelligence. Journal of Mammalogy, 88(3), 545-554.
  • Owens, M., & Owens, D. (1978). Feeding ecology and its influence on social organization in Brown hyenas (Hyaena brunnea, Thunberg) of the Central Kalahari Desert. The East African Wildlife Journal, 16, 113-135.
  • Proteles cristata, Animal Diversity Web (ADW). Recogido a 07 de octubre en: https://animaldiversity.org/accounts/Proteles_cristata/

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.