Sevimli Kavrayıcı Kuyruklu Kipri ile Tanışın

Kavrayıcı kuyruklu kirpi, bıyıklara sahip ilginç bir ampul şeklinde bir buruna sahiptir. Tüylerle kaplı top şeklindeki gövdesi hayvana mükemmel uyum sağlar.
Sevimli Kavrayıcı Kuyruklu Kipri ile Tanışın

Son Güncelleme: 21 Ekim, 2019

Kavrayıcı kuyruklu kirpi, Yeni Dünya’da yaşayan 12 kirpi türünden biridir. Güney Amerika’da yer alan Venezuela, Guyana, Brezilya, Bolivya, Paraguay ülke ormanlarına ve Arjantin’in kuzeyindeki bazı bölgelerine özgü türlerdir.

Bu hayvanlar mükemmel tırmacıdırlar ve zamanlarının çoğunu ağaçlarda geçirirler. Birçok gececi hayvanda olduğu gibi kavrayıcı kuyruklu kirpi de görme kabiliyetinde eksiklik yaşar, ancak çok keskin dokunma, duyma ve koku alma duyularına sahiptirler.

Bazı memeliler ve avcı kuşlar kavrayıcı kuyruklu kirpiye saldırmaya çalışabilir, ancak avcı genellikle çok da başarılı olamazlarBu hayvan türü kendini avlamaya çalışan hayvana yaklaşarak ve onu korkutmak için üzerlerindeki oklarını sallayarak kendisini çok iyi savunur.

Kavrayıcı kuyruklu kirpi morfolojisi

Yetişkin bireylerin boyu 53 cm’ye ve 5 kilo ağırlığına kadar ulaşabilir. Kuyrukları neredeyse vücutları kadar uzundur ve bu, toplam vücut uzunluklarına 30 ila 45 cm arası daha uzunluk ekler. Kuyruklarını tırmanma sırasında dengede kalmak ve tutuş sağlaması için kullanmanın yanı sıra askıda kalmak için de kullanırlar.

Bu kirpi türü benekli bir görünüm sağlayan kısa kalın oklara sahiptir. Okları genellikle düzdür, ancak hayvan tehdit altında hissettiğinde dikleşir. Ayrıca krema renginden sarıya, kahverengiden ve neredeyse siyah renge çok çeşitli renklere sahiptirler.

Ten rengi sarı-turuncu tonuyla tüylerininkine çok benzer yapıdadır. Bu renk tonları erkeklerin ve dişilerin yağ bezlerinden gelen yağlı ve isilikimsi bir maddeden kaynaklanmaktadır. Yarı içi boş dikenler 5 ila 10 cm uzunluğundadır ve kendini avlamaya çalışan hayvanların etine etkili bir şekilde nüfuz edebilir ve oradan da çıkması çok zordur.

Kavrayıcı kuyruklu kirpi

Üreme alışkanlıkları

Bu türün üreme sistemi hakkında pek fazla bir şey bilinmiyor. Esaret altında, bilim adamları bazı erkeklerin dişileri ve gençleri idrarlarıyla işaretlediklerini gözlemlediler. Bunu çiftleşme döneminde ve bebek doğduğunda bir kez yaparlar.

Kadınlar, yaklaşık 19 aylıkken cinsel olgunluğa ulaşırlar ve 12 yaşına kadar üremeye devam edebilirler. Gebelik süresi yaklaşık 203 gün sürer. Yeni doğan bebekler genellikle yaklaşık 400 gram ağırlığındadır, gözleri açık olarak doğar ve tırmanabilme yetenekleri vardır.

Sütten kesim süreci yaklaşık 10 haftalıkken başlar, ancak hayvan yaklaşık 48 haftaya kadar maksimum boyuta ulaşmaz.

Kavrayıcı kuyruklu kirpinin cinsel organları içtedir. Bilim adamları, cinsiyetlerini tanımlayabilmeleri için altı ay bekliyorlardı. Bununla birlikte, şimdilerde ise kirpiden bir ok çıkarıp ve bu oku hayvanın cinsiyetini tanımlamak için yenilikçi DNA analizlerini kullanabiliyorlar.

Diyet ve davranış

Bu hayvan otoburdur. Yaprakların, tomurcukların, çiçeklerin, köklerin ve bazı ağaçların kabuğunun altında bulunan büyütken doku (cambium) tabakasıyla beslenirler. Genellikle tek başlarına veya çiftler halinde yemek yerler, gruplar halinde asla beslenmezler.

çimlerde yatak kirpi

Geceleri yaşayan bir hayvan olduğu için genellikle gündüzleri uyurlar ve sonra gece inmeye başladığında ise yiyecek aramaya çıkarlar. Ağaçların arasında yavaş ama basit bir şekilde hareket ederler. Normalde, yalnızca ağaçlar arasında boşluklardan zıplayamadıkları ve aynı zamanda çiftleşmek ve dışkılarını bırakmak istedikleri zaman yere inerler.

Kavrayıcı kuyruklu kirpi, özellikle eşler ve yiyecekler bol olduğunda sosyalleşmeye tahammül gösterirler. Ancak, küçük gruplar halinde yaşamayı veya tamamen yalnız yaşam tarzını tercih ederler. Uzun boylu dallar ve ağaç kovuğunda yuva yapmak ve uyumak için tercih ettikleri yerlerdir.

Bu tür, akustik, kimyasal ve görsel araçlar da dahil olmak üzere farklı şekillerde iletişim kurar. Temel olarak, uzun uzun inleme, çığlık, homurdanma, ıslık sesi ve gıcırtı yaparak işitsel iletişim kurarlar. Ayrıca, olası bir tehditle karşı karşıya kalırlarsa, dişlerini gıcırdatırlar, duruşlarını değiştirir ve oklarını havaya dikerler.

Sakin ve rahat olduklarında okları sırtlarına yaslı halde durur. Eğer tanımadıkları bir birey onları tehdit ederse, onu kızdırırsa veya önüne çıkarsa okları havaya dikilir. Bunu, tehdit edildiklerinde kendilerini daha tehlikeli ve daha büyük görünmeleri için yaparlar. Ayrıca, oklarını ne kadar hızlı havaya dikerlerse hissettiği tehdit veya rahatsızlık da o kadar çoktur.

Yaşam süresi

Kavrayıcı kuyruklu kirpinin esaret altında yaşam süresi 12 ila 17 yıl arasında değişmektedir. Bu tür, tehdit altında veya olası tükenme tehlikesi altındaki hayvanlar listesinde yer almaktadır. Bununla birlikte, yaşam alanı kaybı sonucunda sık sık yerlerinden edilmişlerdir ve bazı bölgelerde avcılar tarafından öldürülmektedir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.