Esaret Altındaki Filler Ne Yerler?

Esaret altındaki fillerin bakımı, özenli bir planlama ve değerlendirme gerektirir. Fillerin esaret altında ne yedikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
Esaret Altındaki Filler Ne Yerler?

Son Güncelleme: 16 Mayıs, 2021

Fillerin esaret altında ne yediğini planlamak söz konusu olduğunda, doğal beslenme alışkanlıklarını anlamak ve hangi besin maddelerine ne zaman ihtiyaç duyduklarını bilmek son derece gereklidir. Ayrıca bu büyük memelilerin sağlıklı kalmalarını sağlamak için ne kadar seçici olduklarını da göz önünde bulundurarak, buna hazırlıklı olmak önemlidir.

Bu makalede, fillerin ortak beslenme ihtiyaçlarını ve kötü beslenmenin nasıl ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini tartışacağız.

Fillerin beslenme alışkanlıklarının temel ekolojisi

Fillerin doğal beslenmeleri, üç tür için iyi bir şekilde belgelenmiştir: Afrika çalı fili, Orman fili ve Asya fili. Bununla birlikte, seçici beslenme alışkanlıkları ve diğer beslenme düzenlerini çevreleyen nedenler hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır.

Yabani filler çok iştahlıdır ve 400’den fazla bitki türünü yerler. Fillerin beslenmelerini büyük ölçüde çimen ve daha sonra yapraklar, dallar, kökler, meyveler, tohumlar, otsu bitkiler, toprak ve kayalar oluşturur. Bu geniş yiyecek yelpazesine rağmen, araştırmalar fillerin aslında oldukça seçici olduklarını gösteriyor.

Örneğin, yağışlı mevsimlerde filler önceki yeme alışkanlıklarını bırakıp otlamayı tercih ediyorlar. Diğer bir deyişle, protein içeriğinin en yüksek olduğu mevsimde çoğunlukla saz ve ot tüketirler. Çok sayıda araştırma, fillerin yılın her mevsiminde neye ihtiyaçları olduğunu tam olarak bildiklerini gösteriyor.

yemek yiyen filler

Beslenme programı

Bilim insanları, vahşi hayvanların ve esaret altındaki hayvanların yeme alışkanlıklarında benzerlikler buldular. Yoğun olarak beslendikleri 3 zaman vardır:

  • Sabah: Küçük miktarlarda hızlıca yemek
  • Öğleden sonra: Daha yavaş ve bol miktarda yemek
  • Gece yarısı: Günün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde rahatça yemek

Su ve gölge bulma zorunluluğu, bir filin ne kadar yemesi gerektiğini etkiler. Bu hem tutsak hem de vahşi filler için geçerlidir.

Filler için beslenme önerileri nelerdir?

Daha fazla veri toplanana kadar, filler için minimum besin maddesi gereksinimleri, atlar için önerilen yönergelere dayanmaktadır. Diğer bir deyişle:

  • Kaliteli yem (ot, saman veya çimen) fillerin beslenmesinin temeli olmalıdır.
  • Kalanı, konsantre yemlerden, tamamlayıcı besinlerden ve takviyelerden oluşmalıdır.

Bununla birlikte, “büyüme gereksinimi” olarak bilinen mevcut veriler, fillerin günde yaklaşık 1.3 kg protein almasını şart koşmaktadır. Bir fil bu miktardan daha az yerse veya düşük kaliteli samanla beslenirse, protein eksikliği geliştirebilir ve hastalanabilir. .

Konsantreler, yüksek yem içeren bir diyetten kaynaklanan vitamin eksikliklerini dengeler, ancak hiçbir şekilde ana lif kaynağı olarak yemin yerini almamalıdır. Aksi takdirde fil sindirim sorunları yaşayabilir.

Yine de, bir filin yaşamı boyunca belirli zamanlarda, saman yerine yonca kullanmak ve takviyeleri artırmak uygun olabilir. Örneğin, bu hamilelik sırasında gerekli olabilir.

Esaret altındaki fillerin sürekli olarak kaliteli saman ve yem yemesi hayati önem taşır. Aslında, günlük besin alımlarının en büyük kısmı bu olmalıdır.

Tipik bir yemek

Esaret altındaki filler günde yaklaşık 330 kilo yiyecek tüketirler. Bu diyet vahsi yaşamdaki filler için yetersiz kalacaktır, ancak esaret altındaki filler daha az enerji harcadıkları için daha az yiyeceğe ihtiyaç duyarlar.

Ortalama olarak, yetişkin fillerin günde 70.000 kalori tüketmesi gerekir.

Gerekli günlük kalori alımını elde etmek için yemekler şunları içermelidir:

  • Daha önce de belirtildiği gibi, saman veya diğer yemler ana besin kaynağı olmalıdır.
  • Akasya, salatalık, marul gibi çeşitli sebzeler ve bitkiler.
  • Bolca su tüketmelilerdir.

Bir filin beslenmesi onun sağlığını nasıl etkileyebilir?

Esaret altındaki fillere bakmak ne kolay ne de ucuzdur. Bununla birlikte bakıcılar, refahlarını artırmak ve sonuç olarak yaşam beklentilerini iyileştirmek için fillerinin sağlığını optimize etmeye çalışırlar.

Tıpkı diğer türlerde olduğu gibi, kötü beslenme bir filin sindirim sistemi ve metabolizması üzerinde büyük hasara neden olabilir.

ağaçtan yiyecek alan fil

Ne yazık ki, esaret altındaki hayvanlar, egzersiz eksikliği nedeniyle obezite gibi sağlık sorunlarından muzdariplerdir. Bu genellikle, tutuldukları alanların çok küçük olması veya daha da kötüsü, izole edilmiş ve yeterli etkileşimde bulunmadıklarını hissettikleri için olur.

Bağırsak sorunları da birçok bakıcyı endişendiren büyük bir sağlık sorunudur. Bununla birlikte, filin beslenme düzenini kaliteli samanlara dayandırmak, bununla savaşmanın en iyi yoludur. Fil sağlığına zararlı olabileceğinden, fillerin meyve, tahıl, ekmek veya “insan yiyecekleri” ile beslenmesi önerilmez. İlginizi çekebilir ...

Esaret Altındaki Filler İçin Özel Tesisler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Esaret Altındaki Filler İçin Özel Tesisler

Vahşi hayvanların esaret altında yetiştirilmesi yaygın bir uygulamadır. Bu merkezler, esaret altındaki filler için her türlü imkana sahiptir.  • Fowler M, Mikota S. Biology, Medicine, and Surgery of Elephants. Hoboken: John Wiley & Sons; 2008
  • All About Elephants – Diet & Eating Habits | SeaWorld Parks & Entertainment [Internet]. Seaworld.org. [cited 22 July 2020]. Available from: https://seaworld.org/animals/all-about/elephants/diet/