Ayı Türleri – En Yaygın Sekiz Ayı Türü

21 Temmuz 2021
Ursidae familyasında birçok ayı türü vardır ve bugün size onlardan bahsedeceğiz.

Birçok ayı türü vardır ve bu hayvanlar dünyanın en büyükleri arasındadır. %100 etçil olan kutup ayısı ve otçul olan panda hariç çoğu omnivordur. Ayrıca, saldırganlık dereceleri değişir. Bugünün makalesinde size en yaygın olanlardan bahsedeceğiz.

Kaç tane ayı türü var?

Ursidae ailesinin büyük bir kafası, kulakları, küçük gözleri ve kısa bir kuyruğu vardır. Ayrıca çok ağır vücutları, güçlü çeneleri vardır ve ayak tabanlarından tam destek alarak yürürler. Her bacağında beş pençe var.

Ayılar 800 kg ağırlığa ve genellikle tek renk olan kalın bir kürke sahip olabilir. Esas olarak Avrupa, Asya ve Amerika’da yaşarlar. En yaygın 8 ayı türü şunlardır:

dalların arkasından bakan tatlı panda

1. Panda ayısı

Görünüşleri diğer ayılardan farklıdır çünkü iki tonludurlar: karınları ve sırtları beyaz, kulakları ve gözleri siyahtır. Kafaları oldukça büyüktür ve tombul görünürler. Ayrıca, bambu saplarını kırabilecekleri çok güçlü çeneleri vardır, zaten bu bitki beslenmelerinin çoğunu oluşturur.

Bu tür bir ayı, menşe yerleri olan Orta Çin’in soğuk kışları boyunca vücut ısısını koruyabilmesi için kalın bir kürke sahiptir. Doğal hallerinde, dişilerin yavrularına baktığı zamanlar dışında, yalnız başlarına çok zaman geçirirler. Bu bölgesel bir hayvan değildir ve tüm günü yemek yiyip uyuyarak geçirebilir.

2. Gösteri ayısı

Bu ayıların komik isimleri, sıra dışı görünümlerinden geliyor. Bunun nedeni, yüzlerindeki tüylerin vücutlarının geri kalanından farklı olmasıdır. Gözlerinin etrafında beyaz veya altın halkalar olabilir. Kürkleri koyu renklidir ve ince tenlidirler çünkü aslen Güney Amerika’da yüksek sıcaklıklara sahip bir bölgedendirler.

Bu ayılar, Ursus cinsinin geri kalanına kıyasla küçüktür. Uzun pençeleri sayesinde yemek yemek ve dinlenmek için en sevdikleri yerler olan ağaçlara tırmanabilirler. Ayrıca çok utangaç hayvanlardır ve kış uykusuna yatmazlar. Omnivorlardır ve 4 yaş civarında üremeye başlarlar.

3. Güneş ayısı

Bu tür, ayıların en küçüğüdür ve boyunlarının altında sarı-turuncu benekli kahverengi kürkü vardır. Saçları kısa ve düz olduğu için yaşadıkları ovalara uyum sağlayabilirler. Dilleri çok uzundur ve onu mağaralardan bal veya böcek çıkarmak için kullanırlar. Esas olarak Güneydoğu Asya ve Kuzeydoğu Hindistan’da yaşarlar.

Ağaçlara tırmanmada harikadırlar ve gün boyunca güneşte dinlenmenin tadını çıkarırlar. Ancak geceleri oldukça aktiftirler ve kış uykusuna yatmazlar. Bu nedenle, üremeleri yılın herhangi bir zamanında gerçekleşebilir.

4. Tembel ayı

Aynı zamanda labialı ayı olarak da bilinen bu ayı, burunlarında biraz daha açık renkli olan çok sayıda koyu renkli saça sahip oldukları için tanımlanması çok kolaydır. Büyük ön dişleri olmadığı için karıncaları ve termitleri emerler. Bu tür ayı, esas olarak Orta Asya’da yaşar ve bir avuç yetişkin ve yavrularından oluşan küçük gruplar halinde yaşar.

Bu ayılar gündüzleri uyurlar ve geceleri yiyecek ararlar. Genellikle kış uykusuna yatmazlar, ancak yağışlı mevsimlerde mağaralarında çok zaman geçirirler.

5. Asya kara ayısı türleri

Bu ayılar iri, koyu renkli ve kalın derilidir. Asya’nın dağlık arazilerinde ve ormanlarında yaşarlar. Ayrıca, ağaçların tepesinde saatlerce vakit geçirirler ve hepsi kışın kış uykusuna yatmazlar. Hamile dişiler kasım ayından mart ayına kadar inzivaya çekilir ve ekim ayında yuvalarını hazırlarlar.

Omnivorlardır ve çoğunlukla meyve, fındık ve çilek yerler. Son olarak, yılın ortasında çiftleşirler ve her defasında yaklaşık iki yavru dünyaya getirirler.

6. Amerikan kara ayısı

Bu, ABD’nin mevcut Ulusal Parklarında yaşadıkları için en popüler ayı türlerinden biridir. İsimlerine rağmen kürkleri de kahverengi olabilir. Bu hayvan çok hızlıdır ve diğerlerinden daha büyük bir kafaya ve ayrıca daha sağlam bir tene sahiptir. Koku alma duyuları bir köpeğinkinden yaklaşık 7 kat daha keskindir – ya da öyle bilinir. Ayrıca sabahın erken saatlerinde daha aktifler.

7. Boz ayı türleri

Bu ayıların hepsi kahverengi değildir ve kürkleri sarı ve siyah gibi başka renklerde olabilir. Bu hayvanlar büyüktür ve Asya, Kuzey Amerika veya Avrupa’da yaşayabilecekleri için yaşam alanları en geniş olanıdır. Ancak, Alaska en büyük nüfusa sahiptir. Bu tür ayı yalnız olmayı tercih eder ve çoğunlukla gececildir. Ayrıca kışın kış uykusuna yatarlar ve yemek konusunda oldukça seçicidirler.

8. Kutup ayısı

karların arasında kutup ayısı

Tek beyaz ayı olmasının yanı sıra, bu aynı zamanda Kuzey Kutbu bölgesindeki konumları nedeniyle yalnızca et – çoğunlukla foklar – yiyen tek ayı türüdür. Bu ayılar iri ve bol kürklüdür ve suda saatlerce kalabilirler. Aslında, durmadan birkaç mil yüzebilirler. Arka ayakları üzerinde yürüdüklerinde biraz garip görünürler ama aslında oldukça zekiler. Son olarak, her üç yılda bir ürerler ve yağ rezervleriyle hayatta kalabilirler.