Deniz Kestaneleri Hakkında İlginç Gerçekler

Deniz kestaneleri hakkındaki bu ilginç gerçekleri keşfettikten sonra, doğanın bizleri devamlı şaşırttığını göreceksiniz.
Deniz Kestaneleri Hakkında İlginç Gerçekler
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yaygın olarak deniz kestanesi olarak bilinen ekinoidler, bir ekinoderm sınıfıdır. Bu hayvanlar, tipik iki taraflı bir yapıdan ziyade radyal olarak bölünmüş gövdeleri nedeniyle diğer gruplardan çok farklıdır. Bugün sizi deniz kestaneleri hakkında bazı ilginç gerçekleri keşfetmeye davet etmek istiyoruz.

Bu küçük hayvanlar, aynı filumdaki diğer hayvanlar gibi sadece okyanuslarda yaşarlar. Tatlı sularda koloni kurmazlar, bu yüzden onları gözlemlemek için denize gitmelisiniz. Bunu dalış veya şnorkelli yüzme ekipmanıyla yaparsanız, çok daha iyi! Aşağıda size bu varlıklar hakkında beş ilginç şey anlatacağız.

1. Deniz kestanesinin dikenleri iskeletlerinin bir parçasıdır

Deniz kestanelerinin en ilginç özelliklerinden biri iç iskelete sahip olmalarıdır. Buna rağmen, omurgasız hayvanlardır. Başka bir deyişle, memeliler veya kuşlar gibi omurga veya embriyonik gelişime sahip değiller.

Deniz kestanelerinin epidermislerinin altında, birbirine kaynaşmış plakalardan oluşan ve hareketi engelleyen bir iskeletleri bulunur. Bu plakalara kalkerli kemikçikler de denir. Denizyıldızı gibi diğer ekinoderm türlerinde ise eklemler bulunur ve hayvanın hareket etmesine izin verirler.

Pek çok durumda, her zaman olmamakla birlikte, kalkerli kemikçiklerde dikenler veya yumrular bulunur ve bunlar epidermisten dışarıya ulaşır. Bu nedenle birçok deniz kestanesinin karakteristik bir dikenli görünümü vardır.

kestane iç iskeleti

2. Deniz kestanelerinin ayakları vardır!

Deniz kestanesinin kaynaşmış iç iskeleti hayvanın hareketini engellese de, bu onların hareket edemeyeceği anlamına gelmez. Aslında, bu hayvan grubunun en önemli ve ayrıcalıklı özelliği, bir akifer veya gezici sistemin varlığıdır.

Vücudunun celoma denilen iç kısmında, dışa doğru çıkıntı yapan uzantılara sahip bir tüp veya kanal sistemi vardır. Bu kanallar, iç iskelette bulunan madreporite adı verilen özel bir plaka sayesinde tuzlu su ile doludur. Bu plaka, kestanenin üst kısmında, anüsün yanında bulunur.

Deniz suyu, madreporite plakadan deniz kestanesinin içine girer. Bu, hayvanların ambule ayaklarına, ilkel bir sinir sistemi sayesinde, yavaş da olsa hareket etme yeteneği veren bir şişkinlik sağlar.

3. Bazı deniz kestaneleri ölümcül zehirler taşır

Deniz kestaneleri hakkında bahsetmemiz gereken ilginç gerçeklerden biri de, bazılarının ölümcül zehirlere sahip olmasıdır. Ekinoidlerin, hayvanın tüm üst bölgesindeki dikenlerin çevresinde bulunan pedisel adı verilen yapıları vardır. Bu oluşumların savunma, yiyecek veya temizlik gibi farklı işlevleri olabilir.

Her pedisel üç bölümden oluşur: baş, boyun ve sarkaç. Baş genellikle üç kalkerli kemikçikten oluşur ve içinde bunların ne zaman açılıp kapanacağını belirleyen hassas hücreler vardır.

Normalde pediseller, kestanenin temizlenmesinden münhasıran sorumludur. Onlar sayesinde, hayvan vücut yüzeyini hissedebilir ve yerleşmiş olabilecek herhangi bir paraziti arayabilir.

Aynı zamanda, pediseller bir savunma aracı olarak aktif hale gelen zehir bezleri içerebilir. Bir kişi zehirli bir deniz kestanesi yakalamaya çalıştığında veya istemeden üstüne bastığında, omurgasızlar çok acı verici ve hatta ölümcül olan zehri enjekte eder.

4. Deniz kestaneleri solungaçlardan nefes alır

Balıklar gibi deniz kestaneleri de solungaçlardan nefes alırlar ancak balıkların aksine bu omurgasızlar atık maddeleri içlerinden dışarı atma özelliğine sahiptir.

Ağzın çevresinde, daha sonra bahsedeceğimiz alt kısımda, bu hayvanların tahliye boşluğu olarak kullandıkları beş solungaç bulunur. Onlar aracılığıyla, tuzlu su ile gaz alışverişi yaparlar ve ayrıca anüsten çıkmayan bazı maddeleri atmak için kullanırlar.

5. Deniz kestanesinin garip ağzı

Vücudun içinde ve aslında deniz kestanesinin ağzı olan açıklığın yanında, Aristoteles’in feneri adı verilen bir yapı vardır. Bu, iç iskelet ve etrafındaki kaslarla birlikte onlara destek veren beş dişten oluşur.

Deniz kestaneleri, alt tabakadaki algleri kazımak veya yiyecekleri daha küçük parçalara ayırmak için Aristoteles’in fenerini kullanır. Ayrıca yere tutunmak veya belirli yüzeylere tırmanmak için kullanırlar.

Deniz kestanesinin ağzı, büyük bir mideden oluşan sindirim sistemi ve son olarak üst bölgedeki anüs ile iletişim kurar.

siyah deniz kestanesi

Deniz kestanelerinin olağanüstü şekilde tuhaf hayvanlar olduğuna şüphe yok. Mevcut her bir türün detayına girecek olsaydık, deniz kestaneleri hakkında paylaşabileceğimiz ilginç gerçekler neredeyse sonsuz olurdu.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kotpal, R. L. (2012). Modern text book of Zoology: Invertebrates. Rastogi Publications.
  • Steneck, R. S. (2013). Sea urchins as drivers of shallow benthic marine community structure. In Developments in Aquaculture and Fisheries Science (Vol. 38, pp. 195-212). Elsevier.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.